88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

کونیزاسیون چیست؟

کونیزاسیون چیست؟ در مورد کونیزاسیون چه می دانید؟ کونیزاسیون یا مخروط برداری از دهانه ی رحم چه اهمیتی دارد؟

کونیزاسیون یا مخروط برداری یک عمل نمونه برداری از دهانه ی رحم می باشد. پزشک متخصص زنان با استفاده از این عمل جراحی پزشک متخصص زنان سلول های غیر عادی دهانه ی رحم را مورد بررسی قرار می دهد. دلیل آن که به این عمل مخروط برداری می گویند این است که بافتی که در این نوع عمل برداشته می شود شبیه مخروط است. در این عمل بافت غیر طبیعی بالای دهانه ی رحم برداشته می شود. در این عمل پزشک متخصص زنان قسمتی از بافت طبیعی دهانه ی رحم را نیز بر می دارد. در نتیجه می توانیم بگوییم بافت باقی مانده ی دهانه ی رحم کاملا سالم است.

عمل کونیزاسیون با توجه به معاینه پزشک لایه نازک و یا ضخیمی را بر می دارد. این عمل جهت تشخیص و درمان بافت های غیر طبیعی موجود در دهانه ی رحم مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله هر آنچه باید در مورد کونیزاسیون رحم بدانید توسط دکتر مهتاب مرجانی شرح داده می شود.

کونیزاسیون یعنی چه؟

در عمل کونیزاسیون یا مخروط برداری پزشک متخصص زنان دقیقا بافتی مشابه یک مخروط بستنی را از دهانه ی رحم بر می دارد. یعنی قاعده ی این مخروط قسمت بیرونی دهانه ی رحم است و راس آن داخل دهانه ی رحم است. هدف این جراحی این است که در مواردی که ضایعاتی در تست پاپ اسمیر وجود دارد و یا عمل کولپوسکوپی توسط متخصص زنان روی بیمار انجام شده اما نتیجه ای مشابه با پاپ اسمیر دارد، برای بیمار به هدف درمان یک مخروط از ناحیه ای که ضایعه دارد با یک حاشیه سالم برداشته می شود.  البته لازم است ذکر کنیم علاوه بر هدف درمان این نمونه به آزمایشگاه داده می شود. آزمایشگاه ورق به ورق نمونه را تکه تکه می کند و آن را بررسی می نماید. آزمایشگاه با بررسی نمونه متوجه می شود آیا بیمار نیاز به اقدام جدی دارد یا خیر.

در بسیاری از موارد مشکل بیمار با کونیزاسیون یا مخروط برداری به طور کامل برطرف می شود. اما در برخی موارد اگر پاسخ پاتولوژی نشان دهنده ی ضایعه ای پیشرفته تر و محتمل سرطان باشد، ممکن است پزشک متخصص زنان درمان های بیشتری را برای بیمار در نظر بگیرد.

بعد از جراحی کونیزاسیون چه اقداماتی انجام می شود؟

بعد از انجام عمل مخروط برداری بیمار به یک اتاق ریکاوری انتقال داده می شود. در این اتاق علائم حیاتی بیمار به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد. به طور کلی می توانیم بگوییم ممکن است بیمار به مدت 1 الی 4 ساعت در اتاق ریکاوری بماند. سپس بیمار به منزل مراجعه داده می شود.

به طور کلی باید بگوییم بعد از یک هفته بیمار می تواند به حالت طبیعی خود بازگردد. مشاهده خونریزی تا یک هفته بعد از جراحی طبیعی است. البته ممکن است بیمار تا یک هفته بعد از انجام جراحی لکه هایی قهوه ای رنگ را مشاهده کند. بیمار باید تا 3 هفته بعد از انجام عمل جراحی از پد بهداشتی استفاده نماید. استفاده از تامپون در این مدت زمانی توصیه نمی شود. در این 3 هفته بیمار می بایست از انجام هر گونه رابطه جنسی پرهیز نماید. در این مدت بیمار باید از گرفتن دوش واژن خودداری کند. بعد از این که نمونه برداری مخروطی انجام شد، بیمار باید به طور مرتب توسط تست پاپ اسمیر و عمل کولپوسکوپی مورد معاینه و بررسی قرار بگیرد. تست پاپ اسمیر هر شش ماه یک بار یا بنا به توصیه پزشک انجام می شود. بعد از انجام چندین تست پاپ اسمیر اگر بررسی بیمار توسط پزشک نرمال تشخیص داده شود، پزشک می تواند تصمیم بگیرد این تست هر چند وقت یک بار انجام شود.

آیا عمل کونیزاسیون عوارض دارد؟

به گفته بهترین متخصص زنان در یوسف آباد عمل جراحی کونیزاسیون نیز مانند سایر عمل های جراحی ممکن است دارای عوارض کوتاه مدت و بلند مدت باشد.

در کوتاه مدت بعد از انجام جراحی ممکن است بیمار به عوارض بیهوشی، خونریزی و یا عفونت دچار شود. لازم است بدانید به گفته ی یک متخصص زنان  خوب در تهران به روش های نوین و دانش کافی می توان از به وجود آمدن این عوارض کوتاه مدت جلوگیری نمود.

در عمل کونیزاسیون یا مخروط برداری پزشک متخصص زنان دقیقا بافتی مشابه یک مخروط بستنی را از دهانه ی رحم بر می دارد. 

 

عارضه ی بلند مدت این جراحی نیز این است که اگر بیمار بخواهد بعد از مدتی برای بارداری اقدام کند ممکن است با نارسایی دهانه ی رحم شود. در این هنگام باید درمان های جدی مانند سرکلاژ سرویکس روی دهانه ی رحم انجام شود تا عارضه ی مورد نظر از بین برود.

 

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =

تماس با پزشک