88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / معاینات و آزمایش ها / نقش سرویکس یا دهانه ی رحم در بدن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

نقش سرویکس یا دهانه ی رحم در بدن چیست؟

نقش سرویکس یا دهانه ی رحم در بدن چیست؟

در مورد سرویکس یا دهانه ی رحم چه می دانید؟ نقش دهانه ی رحم در بدن چیست؟ آیا از نقش سرویکس در بارداری اطلاع دارید؟

در این مقاله قصد داریم در مورد دهانه ی رحم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. بهترین متخصص زنان در تهران می گوید: سرویکس، گردن یا دهانه ی رحم در اندام تناسلی بانوان نقش بسیار مهمی دارد. دهانه ی رحم یا سرویکس محلی است که در انتهای واژن واقع شده است. لازم است بدانید دهانه ی رحم یا سرویکس نقش مهمی در ایجاد درد یا لذت در رابطه ی جنسی دارد. دهانه ی رحم محل وارد شدن اسپرم به رحم است. همچنین هنگامی که یک خانم عادت ماهیانه می شود، خون از این قسمت خارج می شود. علاوه بر این موراد دهانه ی رحم محلی است که یکی از شایع ترین عارضه ها و بیماری های زنان در این ناحیه اتفاق می افتد. سرطان دهانه ی رحم از جمله شایع ترین بیماری های زنان است. در رابطه با شکل ظاهری دهانه ی رحم باید بگوییم یک سرویس یا دهانه ی رحم نرمال رنگی صورتی دارد. کانال داخلی یک دهانه ی رحم سالم قرمز رنگ است. روی دهانه ی رحم سالم و نرمال نباید هیچ گونه برجستگی و یا خراش وجود داشته باشد.

طول طبیعی سرویکس یا دهانه رحم چقدر است؟

خواسته ی هر مادر بارداری این است که یک نوزاد سالم به دنیا بیاورد. کوتاه بودن گردن رحم موجب می شود خطراتی مادر و جنین را تهدید کند. گردن رحم محلی است که موجب می شود واژن به رحم متصل شود. بنابراین باید بگوییم طول گردن یا دهانه ی رحم در واقع همان طول کانالی است که رحم را به واژن متصل می کند. هنگامی که یک خانم باردار می شود طول دهانه ی رحم در هفته های مختلف باید اندازه ی مشخصی داشته باشد تا سلامت مادر و جنین را به خطر نیندازد.

طول سرویکس یا دهانه ی رحم به صورت طبیعی و در حالت عادی 40 میلی متر است. در حالتی که یک خانم باردار است طول دهانه ی رحم کانالیزه باقی می ماند و در هنگام زایمان دهانه ی رحم به صورت کامل کوتاه می شود. هنگامی که یک خانم باردار می شود اگر طول دهانه ی رحم او بالای 30 میلی متر باشد، طولی طبیعی و عادی دارد. حتی اگر یک خانم باردار را هیچ خطری تهدید نکند طول سرویکس او ممکن است در هفته های 14 الی 30 بین 35 تا 40 میلی متر باشد.

 

طول دهانه ی رحم در هفته های مختلف بارداری متغیر است. بین هفته های 8 الی 14 بارداری طول سرویکس عددی بین 28 الی 56 میلی متر است. در هفته های 15 الی 28 بارداری طول سرویکس عددی بین 26 الی 52 میلی متر است. در هفته های 29 الی 37 بارداری نیز طول سرویکس عددی بین 27 الی 52 میلی متر است.

یکی از مشکلات شایع بارداری در سه ماهه دوم، گشاد شدن خودبخودی سرویکس یا دهانه ی رحم است. به طور کلی باید بگوییم در سه ماهه دوم بارداری مشکلات دهانه ی رحم بروز پیدا می کند.

 

طول غیرطبیعی دهانه رحم چقدر است؟

هنگامی که دهانه ی رحم کوتاه می شود شامل طیف گسترده ای می شود و طول آن ممکن است عددی بین 15 الی 25 میلی متر باشد. لازم است بدانید تنها کوتاهی سرویکس یا دهانه ی رحم نمی تواند ادعا کند رحم کفایتی برای حاملگی ندارد. بهترین متخصص زنان در یوسف آباد می گوید با استفاده از سونوی سریالی می توان تغییرات گردن رحم را مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که آیا دهانه ی رحم به صورت تدریجی کوتاه می شود یا خیر.

چرا طول سرویکس یا دهانه ی رحم مهم است؟

تا هنگامی که یک خانم باردار نشود طول دهانه ی رحم وی ثابت و انعطاف ناپذیر است. بعد از این که یک خانم باردار می شود گردن رحم وی نرم تر و کوتاه تر می شود. در واقع حالت سفت و عضلانی خود را از دست داده و به تدریج شل و گشاد تر می شود. این امر موجب می شود در بارداری های بعد جنین در کانال گردن رحم قرار بگیرد. اما اگر طول دهانه ی رحم بسیار کوتاه باشد، ممکن است مادر را با زایمان زودرس مواجه کند.

دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان، جراح زیبایی زنان و متخصص درمان ناباروری در تهران در انجام زایمان، درمان ناباروری، عمل های زیبایی واژن و… دارای مهارت و سابقه بسیاری هستند. جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

هنگامی که یک خانم باردار در طی دوران بارداری خود سونوگرافی انجام می دهد. در اولین سونو که احتمالا هفته ی 18 بارداری است متخصص زنان طول سرویکس یا دهانه ی رحم را اندازه گیری می کند. در سونوگرافی های بعدی نیز متخصص زنان طول سرویکس را اندازه گیری می کند تا در صورت مشاهده تغییرات خطرناک اقدامات لازم را انجام دهد.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

تماس با پزشک