88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بارداری پرخطر

اگر بارداری پرخطر دارید، شما و کودک تان در معرض خطر هستید و در طول بارداری و زایمان و بعد از آن ممکن است خطراتی برای تان پیش آید. مراقبت های خاصی در طول بارداری و بعد از آن نیاز است که انجام گیرد تا از سلامت کودک و مادر اطمینان حاصل شود. آشنایی با ریسک فاکتورهای بارداری های پرخطر می تواند مراقبت های لازم را برای مادر و جنین مشخص کند.

ریسک فاکتورهای بارداری پرخطر

گاهی اوقات بارداری های پرخطر در نتیجه یک بیماری زمینه ای است. در دیگر موارد، یک بیماری در طول بارداری خود را نشان می دهد که می تواند مربوط به مادر یا جنین باشد و باعث خطر در دوران بارداری شود. در ادامه به برخی فاکتورها که ممکن است منجر به بارداری پرخطر شود اشاره می کنیم:

 • اقدام برای بارداری در سنین بالا: خطرات بارداری در مادرانی که در سنین بالای 35 سال هستند، بیشتر است.
 • سبک زندگی مادر: مصرف دخانیات و نوشیدن الکل و استفاده از داروهای غیر قانونی می تواند در دوران بارداری، مادر را در معرض خطر قرار دهد.
 • بیماری های زمینه ای: فشار خون بالا، چاقی، دیابت، صرع، بیماری تیروئید، بیماری های قلبی و مربوط به خون، آسم کنترل نشده و عفونت های مختلف می توانند بارداری را در معرض خطر قرار دهند.
 • پیچیدگی های دوران بارداری: پیچیدگی های مختلفی در دوران بارداری می توانند رخ دهند که فرد را در معرض خطرات بسیاری قرار دهند. از جمله این مشکلات می توان به موقعیت غیر طبیعی جفت، رشد کم جنین نسبت به سن وی و حساسیت به ار هاش که یک وضعیت جدی و خطرناک است. این مورد می تواند در برخی گروه های خونی مادر دارای ار هاش خونی منفی رخ دهد، در صورتی که ار هاش خون کودک مثبت است.
 • چند قلو زایی: خطرات بارداری در مادرانی که چند قلو دارند بیشتر از است.
 • سابقه بارداری پرخطر: در صورتی که فرد سابقه بارداری پرخطر داشته باشد و بیماری هایی مانند پره اکلامپسی یا فشار خون بارداری داشته باشد، بیشتر در معرض خطرات دوران بارداری است. اگر زایمان زودرس داشته باشد، بیشتر در معرض زایمان زودرس در بارداری های آینده است. سوابق و پرونده پزشکی بیمار کاملاً مورد بررسی قرار می گیرند.
بارداری پرخطر

بارداری پرخطر

اقدامات لازم برای یک بارداری سالم

اگر پزشک تشخیص دهد که مادر در معرض بارداری پرخطر است، برخی اقدامات را برای پیشگیری از بروز مشکلات انجام می دهد:

 • برنامه ریزی برای قرار ملاقات با پزشک: اگر قصد بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید. شاید نیاز باشد که برخی ویتامین ها مانند فولیک اسید قبل از بارداری مصرف شود و همچنین در برخی موارد نیاز است که مادر وزن سالمی قبل از بارداری داشته باشد و سپس برای بارداری اقدام کند. اگر فرد بیماری خاصی داشته باشد، نیاز است که قبل از بارداری اقدامات خاصی انجام گیرد. پزشک در مورد خطرات مرتبط با زایمان و مشکلات ژنتیکی احتمالی با مادر صحبت می کند.
 • مراقبت های دوران بارداری: در دوران بارداری نیاز است که در فواصل زمانی مشخص به پزشک مراجعه شود تا سلامت مادر و جنین بررسی شود. شاید در برخی موارد نیاز باشد که داروهای خاصی مصرف شود و یا به متخصص جنین شناسی مراجعه شود تا مسائل ژنتیکی بررسی شود.
 • دوری از موارد خطرزا: اگر مادر سیگاری باشد، نیاز است که قبل از بارداری ترک کند. همچنین الکل و دیگر داروهای غیر قانونی نباید مصرف شوند. با پزشک خود در مورد این موارد صحبت کنید تا در صورت نیاز داروهای مورد نیاز را مصرف کنید.

آیا نیاز به مصرف داروی خاصی است؟

بر اساس شرایط مادر و جنین و بیماری های زمینه ای، موارد زیر پیشنهاد می شود:

سونوگرافی تخصصی: این نوع از سونوگرافی یا تصویر برداری از فرکانس بالا برای امواج صوتی استفاده می کند تا تصاویری از رحم و جنین به دست آورد. با این سونوگرافی مشکلات جنین بررسی می شود و هرگونه ناهنجاری و بیماری تشخیص داده می شود.

غربالگری دی ان ای: در طول این روش دی ان ای از مادر و جنین گرفته می شود. این نمونه از خون مادر و جنین گرفته می شود. این نمونه برای بررسی احتمال بروز مشکلات کروموزومی انجام می گیرد.

غربالگری ژنتیکی تهاجمی: پزشک نمونه گیری از پرزهای جفتی یا آمنیوسنتر را انجام می دهد. در طول آمنیوسنتر یک نمونه از مایع اطراف جنین، که از وی محافظت می کند، گرفته می شود. این نمونه گیری معمولاً در هفته 15 ام بارداری انجام می گیرد. آمنیوسنتر می تواند برخی مشکلات ژنتیکی و ناهنجاری های مغزی یا ستون فقرات ( نقص لوله عصبی ) را تشخیص دهد. در طول نمونه گیری از پرزهای جفتی یک نمونه از سلول های جفت گرفته می شود. این نمونه گیری بین هفته 10 تا 12 ام بارداری انجام می گیرد و با این آزمایش برخی بیماری های ژنتیکی تشخیص داده می شوند.

سونوگرافی دهانه رحم: پزشک با سونوگرافی به اندازه گیری دهانه رحم می پردازد و خطر زایمان زودرس را تشخیص می دهد.

آزمایشات آزمایشگاهی: پزشک ادرار بیمار را تست می کند تا عفونت های ادراری تشخیص داده شوند و بیماری های دیگری مانند ایدز و سیفلیس مورد بررسی قرار گیرند.

چه موارد دیگری را باید درباره بارداری های پرخطر بدانیم؟

با پزشک خود درباره تمام علائمی که در دوران بارداری تجربه می کنید صحبت کنید. در موارد زیر حتماً با پزشک خود صحبت کنید:

 • خونریزی واژینال یا ترشحات آبکی از واژن
 • حاملگی خارج رحم
 • سردرد های شدید
 • درد یا انقباضات پایین شکم
 • کاهش فعالیت فیزیکی جنین
 • درد و احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تغییراتی در بینایی شامل دوبینی
 • تورم ناگهانی و شدید صورت، دست ها یا انگشتان
 • تب و لرز
 • حالت تهوع و استفراغ دائمی
 • سرگیجه
 • افکار مخرب در مورد خود فرد یا آسیب رساندن به جنین

بارداری های پرخطر بالا و پایین ها و چالش های بسیاری دارند. همه سعی خود را کنید تا در طول بارداری مثبت بمانید تا یک بارداری سالمی را تجربه کنید.

منبع : https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/high-risk-pregnancy/art-20047012

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =

تماس با پزشک