88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آمپول روگام چیست؟

آمپول روگام چیست؟ این آمپول چه زمانی باید تزریق شود؟ این آمپول چگونه و برای چه کسانی تزریق می شود؟

گروه های خونی که برای همه ی انسان ها وجود دارند، گروه های A، B، AB و O هستند. گروه خونی هر فردی یکی از این چهار گروه می باشد. علاوه بر این که گروه خونی هر فرد یک نام مخصوص دارد حاوی یک پروتئین به نام RH می باشد که مثبت یا منفی بودن گروه خونی را مشخص می کند. اگر فردی این پروتئین را در خون خود داشته باشد گروه خونی او مثبت و اگر نداشته باشد منفی می شود.

چهار گروه خونی شناخته شده در انسان ها شامل گروه  های خونی A ، B ، BA ، O  می باشند .در ابتدای بارداری پزشک متخصص زنان مادر باردار را مورد آزمایش مثبت یا منفی بودن RH قرار می دهد تا بتواند اقدامات لازم را انجام دهد. شاید برای شما سوال باشد مثبت یا منفی بودن خون چه اهمیتی دارد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم اگر دو خون هم نوع با هم ترکیب شوند در نتیجه خون منعقد می شود و این مسئله ممکن است خطرساز شود. اگر خون مادر RH منفی باشد و خون پدر RH مثبت در چنین شرایطی پزشک متخصص زنان آمپول روگام را برای مادر تجویز می کند. در این مقاله به بررسی این مسئله توسط یک متخصص زنان خوب در تهران می پردازیم.

مادر باردار با گروه خونی منفی

همان طور که گفتیم یکی از آزمایش هایی که متخصص زنان در ابتدای بارداری برای مادر تجویز می کند، آزمایش گروه خون و RH است. اگر RH خون مادر منفی باشد و RH خون پدر مثبت باشد، RH خون جنین احتمالا مثبت خواهد شد. در طی دوره ی حاملگی خون مادر و خون جنین از یکدیگر کاملا جداست. مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز جنین از طریق جفت مبادله می شوند و خون مادر و جنین مخلوط نمی شوند اما در هنگام زایمان، خونریزی در دوران بارداری، حاملگی خارج رحمی و … ممکن است مقداری از خون جنین وارد خون مادر شود. یکی از مواقعی که به احتمال زیاد خون جنین وارد خون مادر می شود، هنگام زایمان است که جفت خارج می شود. اگر RH خون مادر منفی و برای جنین مثبت باشد، خون مادر پادتن هایی را می سازد که به این مسئله واکنش دهند و این پادتن ها بعد از زایمان همچنان در خون مادر می مانند. این پادتن ها در زایمان های بعدی مادر، گلبول های قرمز جنین دوم را تخریب می کنند و باعث کم خونی جنین و حتی ممکن است موجب مرگ او نیز شوند.

آمپول روگام چیست ؟

برای جلوگیری از مشکلاتی که برای مادر با گروه خونی منفی پیش می آید، پزشک متخصص زنان برای او آمپول روگام را تجویز می کند. آمپول روگام یک محلول استریلی است که از پلاسمای انسان تولید می شود. این آمپول موجب می شود خون مادر علیه خون جنین تحریک نشود.

نحوه تزریق آمپول روگام چگونه است؟

آمپول روگام چه زمانی تزریق می شود؟ دستور العمل تزریق این آمپول اینگونه است که ابتدا این آمپول در بین هفته های 28 تا 32 بارداری تزریق می شود. در طی زمان های قبل و یا بعد از آن نیز هر زمان که خونریزی، لکه بینی، تهدید به سقط، پارگی کیسه ی آب یا درد در مادر دیده شود این آمپول باید تزریق شود. همچنین بار بعدی که این آمپول باید تزریق شود، 72 ساعت اول بعد از زایمان است. این آمپول به صورت عضلانی تزریق می شود و دوز آن 300 میکروگرم است.

آیا آمپول روگام عوارض دارد؟

آمپول روگام عوارض جدی و خطرناکی ندارد اما ممکن است درد عضلانی، خواب آلودگی و یا تب را به همراه داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر:

عمل سرکلاژ چیست؟

اگر جنین سقط شود آیا باید روگام تزریق شود؟

دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان، جراح زیبایی زنان و متخصص درمان ناباروری در تهران در انجام زایمان، درمان ناباروری، عمل های زیبایی واژن و… دارای مهارت و سابقه بسیاری هستند. جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

اگر جنین در هفته 13 به پایین سقط شود بهتر است یک دوز کم از این آمپول برای مادر تزریق شود که مقدار آن 50 میکرو گرم است اما اگر سقط جنین در هفته ی 13 به بالا صورت بگیرد بهتر است یک دوز کامل از این آمپول برای مادر تزریق شود. در برخی موارد اگر بعد از سقط مادر دچار خونریزی شدید شود، تزریق یک دوز کامل از این آمپول برای مادر کفایت نمی کند و با توجه به نظر پزشک باید از یک دوز بیشتر استفاده شود.

 

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − سه =

تماس با پزشک