88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / همه چیز درباره کیست تخمدان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز درباره کیست تخمدان

کیست تخمدان به کیسه های حاوی مایعات و یا مواد جامد گفته می شود که در تخمدان ها ایجاد می شوند. این کیست ها متداول و شایع هستند و در زنانی که باردار هستند و یا یائسه نشده اند، بیشتر دیده می شود. در اغلب موارد این کیست ها دردی ایجاد نمی کنند  و بی ضرر هستند. احتمال دارد که فرد هر ماهه با سیکل ماهانه به یک کیست مبتلا شود و در جریان این موضوع نباشد. کیست های تخمدان معمولا به خودی خود از بین می روند و نیازی به درمان خاصی نیست. کیست اگر از بین نرود و سایز آن بزرگ تر شود، می تواند خطرناک باشد و به یک مشکل تبدیل شود. همچنین کیست تخمدان می تواند دردناک شود. از سوی دیگر احتمال تبدیل به سرطان هم وجود دارد که البته خیلی نادر است. احتمال بروز این مورد با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

علائم کیست تخمدان

اغلب کیست های تخمدان کوچک اند و علائم خاصی ایجاد نمی کنند. زمانی که علائمی بروز کند، احتمال دارد که فشار، نفخ و تورم و یا درد در یک طرف شکم احساس شود. این درد در برخی موارد شدید و در برخی موارد خیلی خفیف و مزمن است.

برداشتن تخمدان

گاهی اوقات کیست ها نیاز به مراقبت های اورژانسی دارند. در صورتی که علائم زیر تجربه شود، نیاز است که پزشک را سریعاً در جریان قرار دهید :

 • درد شدید و ناگهانی شکم
 • درد همراه با تب و استفراغ
 • سرگیجه، ضعف و احساس غش کردن
 • تنفس سریع

این موارد به این معناست که فرد به کیست مبتلا است و باعث پیچ خوردگی تخمدان ها شده است.

علل کیست های تخمدان

اغلب این کیست ها عملکردی هستند و و به عنوان بخشی از سیکل ماهانه هستند.

 • کیست های فولیکول: تخمدان های شما معمولاً در هر ماه یک تخمک آزاد می کنند. این تخمک ها در داخل کیسه کوچکی رشد می کنند که به نام فولیکول شناخته می شود. زمانی که تخمک آماده است، فولیکول می شکند و باز می شود و آزاد می شود. اگر کیسه باز نشود، باعث می شود که کیست فولیکول ایجاد شود. این کیست ها اغلب بعد از یک تا سه ماه از بین می روند.
 • کیست های کورپوس لوتئوم: زمانی که تخمک آزاد می شود، فولیکول خالی معمولاً کوچک می شود و آماده تخمک بعدی می شود. زمانی که مایعات در داخل فولیکول تجمع می یابد، یک کیست تشکیل می شود. معمولاً بعد از چندین هفته این کیست ها از بین می روند. ولی ممکن است باعث خونریزی و درد شود که به مرور شدت می یابد.

دیگر کیست های تخمدان غیر عملکردی هستند. در برخی زنان تخمدان ها کیست های مختلفی را ایجاد می کنند. این وضعیت با نام سندرم تخمدان پلی کیستیک شناخته می شود. در این موارد بارداری دشوار می شود. دیگر کیستهای غیر عملکردی شاید به دلیل سرطان ایجاد شوند. احتمال اینکه این کیست ها در زنان بعد از یائسگی سرطانی شود، بیشتر از زنان جوان است.

کیست تخمدان

کیست تخمدان

ریسک فاکتورهای کیست تخمدان

مواردی که افراد را بیشتر در معرض کیست های تخمدان قرار می دهد به شرح زیر است:

 • مشکلات هورمونی: مصرف داروهای بارداری مانند کلومیفن یا کلومید برای کمک به تخمک گذاری می تواند احتمال بروز کیست ها را افزایش دهد.
 • بارداری: کیست هایی که در طول تخمک گذاری ایجاد می شوند، ممکن است در طول بارداری در داخل تخمدان ها باقی بمانند.
 • اندومتریوز: در این بیماری سلول هایی که معمولاً در داخل رحم رشد می کنند، حال در بیرون از رحم رشد می کنند. این سلول ها می توانند به تخمدان های شما متصل شوند و کیست را تشکیل دهند.
 • عفونت شدید لگنی: اگر این عفونت به تخمدان ها برسد، می تواند باعث ایجاد کیست شود.
 • سابقه ابتلا به کیست تخمدان : اگر در گذشته حداقل یک بار به کیست تخمدان مبتلا بوده اید، به احتمال بیشتری به این بیماری مبتلا می شوید.

پیچیدگی های کیست تخمدان

برخی زنان مبتلا به کیست تخمدان، پیچیدگی ها و مشکلاتی را تجربه می کنند. پزشک در معاینه لگنی موارد زیر را بررسی می کند. بنابراین چکاپ منظم اهمیت زیادی دارد:

 • تورشن تخمدان: اگر کیست ها بزرگ شوند، می توانند باعث حرکت دادن و پیچ خوردگی تخمدان شوند. این پیچ خوردگی بسیار دردناک است.
 • تخریب تخمدان: کیست هایی که پاره شوند، درد زیاد و خونریزی را موجب می شوند. مخصوصاً اگر کیست ها بسیار بزرگ باشند. رابطه جنسی واژینال و دیگر فعالیت ها احتمال تخریب کیست را افزایش می دهند. گاهی اوقات کیست تخریب شده به خودی خود ترمیم می شود. ولی در اغلب موارد نیاز به مراقبت های ویژه و اورژانسی است.
 • کیست  عفونی شده: زمانی که کیست تخمدان در پاسخ به عفونت لگنی ایجاد شود، تشکیل یک آبسه می دهد. اگر آبسه ها بترکند، باکتری های خطرناکی را در بدن پخش می کنند.

بنابراین توجه و رسیدگی به کیست تخمدان اهمیت بسیار بالایی دارد.

منبع: https://www.webmd.com/women/guide/ovarian-cysts

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + پنج =

تماس با پزشک