88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / جراحی زیبایی زنان / کربوکسی تراپی واژن و کاربردهای آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کربوکسی تراپی واژن و کاربردهای آن

نام کربوکسی تراپی این روزها بیشتر از همیشه شنیده می شود. برخلاف تصور عموم که گمان می کنند، کربوکسی تراپی روش جدیدی در پزشکی زیبایی است، اما این روش از سال 1930 وجود داشته است. در واقع کربوکسی تراپی، دی اکسید کربن یا co2 درمانی است.

این روش که نوعی از مزوتراپی پوست نیز است، در آن به جای استفاده از مایعات (داروهای مزو) از گاز دی اکسید کربن (CO2) استفاده می شود

این گاز به هیچ وجه سمی نیست و در واقع مشابه گازهایی است که سلول های بدن در سوخت و ساز و انرژی در بدن تولید می کنند. همین موضوع باعث شده علاقه مندی به استفاده از این روش بسیار زیاد شود. به زبان ساده تر، گاز کربنیک، گازی است که در هوا و بدن انسان وجود دارد و با حل شدن در مایعات بدن، هیچ عارضه ای را به همراه نمی آورد و یا به مشکلاتی از قبیل آمبولی نمی انجامد.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یکی از بهترین روش‌ های جوانسازی پوست به شمار می آید که به ترمیم پوست، کلاژن سازی و تخریب بافت های چربی منجر می شود.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

در کربوکسی تراپی وقتی دی اکسید کربن به سلول ‌ها تزریق می‌شود، سلول با مقدار زیادی دی اکسید کربن روبرو می شود. به دنبال آن گردش خون در آن نقطه افزایش پیدا می کند تا دی اکسید کربن اضافی دفع شده و اکسیژن بیشتری به نقطه موردنظر برسد. در نتیجه‌ عملکرد سلول ‌ها و سیستم گردش خون بهبود پیدا می کند. کربوکسی تراپی باعث می‌شود که در نواحی مانند دور چشم که به دلیل عدم گردش خون تیرگی به وجود آمده است یا در سلولیت ‌ها گردش خون افزایش پیدا کند و درمان صورت گیرد.

دستگاه کربوکسی تراپی

دستگاه کربوکسی تراپی دارای یک مخزن برای نگهداری کربن دی اکسید است که به وسیله لوله هایی به جریان کنترل میزان کربن دی اکسید وصل هستند. فشار دستگاه و میزان تزریق بنا بر تشخیص پزشک قابل تغییر است.

به این ترتیب، گاز کربن دی اکسید با تنظیم مشخصی از مخزن خارج شده و با لوله ای فیلتردار و استریل به وسیله یک سوزن باریک به بیمار تزریق می شود.

 

کاربرد کربوکسی تراپی در بدن

کربوکسی تراپی کاربردهای مختلفی بر روی بدن دارد که به آن ها می پردازیم.

جوانسازی پوست بدن

این روش بخصوص برای خانم هایی که دچار یائسگی شدند و یا خونرسانی ناحیه واژن آن ها کم شده و چربی های پوست تحلیل رفته است، بسیار کاربرد دارد. در این روش با تزریق مقدار کمی گاز کربنیک به زیر مخاط ناحیه واژن یا به زیر پوست ناحیه تناسلی به بدن یادآوری می کنیم این ناحیه نیاز به خونرسانی بیشتری دارد.

به دنبال آن بدن، هموگلوبین و اکسیژن را آزاد می کند تا بتواند گاز کربنیک را با خود همراه کند. این اکسیژن آزاد شده، مویرگ های جدید را تولید کرده و رشد و نوسازی بافت ها را به دنبال دارد. در نتیجه پوست آن ناحیه شاداب تر و جوان تر می شود.

البته این روش برای جوانسازی تمامی نقاط بدن از جمله صورت، گردن و دست نیز کارآیی دارد.

کربوکسی تراپی واژن و کاربردهای آن

درمان ترک ها و خطوط ناحیه تناسلی

برای کم شدن استرچ مارکها، انجام روش کربوکسی تراپی بسیار موثر است. گاز دی اکسید کربن به عمق های مختلفی از پوست با فشارهای متفاوت تزریق می شود. به دنبال آن بافت همبند به ترمیم خودش تحریک می شود. در نتیجه ترک ها و خطوط ناشی از چاقی، لاغری و بارداری خودشان را جمع می کنند و واژن، ظاهر زیباتری را به خودش می گیرد.

درمان سلولیت

در افرادی که سلولیت دارند، بافت مانده و کهنه فیبروز شده و در اصطلاح می توان گفت بدن فراموش کرده چربی های آن ناحیه را آب کند. در کربوکسی تراپی با فشار متفاوتی گاز کربنیک وارد چربی ها شده و باعث از هم پاشیدن شده چربی ها می شود. با این روش به بدن یادآوری می شود که جای چربی در این منطقه نیست و باید از بین برده شود. به دنبال آن سطح بافت بدن سالم و صاف می شود.

رفع تیرگی

برخی از افراد به صورت مادرزادی پوست تیره ای در ناحیه واژن  دارند و یا با افزایش وزن، پوست واژن شان تیره می شود. با تزریق گازکربنیک، پوست تیره آن ناحیه نوسازی شود و جایش را با پوست روشن، جوان و سالم واژن عوض می کند.

رفع اسکارها و جای جوش

کربوکسی تراپی به رفع گوشت اضافه، اسکارهای لکه ای(ضایعه های صاف کمرنگ و پررنگ)، اسکار عمقی( اسکارهایی که در عمق زیاد پوست ایجاد شده است.) و اسکار کلوئیدی (جای جوش های قرمزرنگ برآمده) کمک زیادی می کند.

بازگشت حس به ناحیه کلیتوریس

زنانی هستند که از کم بودن حس در ناحیه کلیتوریس عذاب می کشند. کربوکسی تراپی به کمک این افراد آمده تا با بهبود خون رسانی به لذت بیشتر و ارگاسم بهتر در رابطه جنسی کمک کند.

کربوکسی تراپی در مجموع برای زیبایی پوست، رفع ریزش مو، برطرف کردن خطوط صورت، زخم های عروقی، پسوریازیس، برطرف شدن تیرگی های دور چشم، رفع لکه های صورت ناشی از بارداری، بیماری های عروقی ریز  کاهش درد و اسپاسم عضله و درمان اختلال نعوذ نیز بسیار موثر است.

کربوکسی تراپی واژن و کاربردهای آن

مزایای کربوکسی تراپی

  • کربوکسی تراپی تقریبا بدون درد است. (در صورت حساس بودن به درد، کرم بی حسی زده می شود.)
  • کربوکسی تراپی یک عمل سرپایی است و نیازی به بستری ندارد.
  • این روش معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.
  • موثرترین راه درمان برای رفع سلولیت ها و ناهمواری های پوست به شمار می آید.
  • روشی طبیعی است که هیچگونه ماده شیمیایی در آن دخیل نیست.
  • هیچ گونه عوارضی ندارد.

منع استفاده از روش کربوکسی تراپی

این روش برای بیماران قلبی عروقی حاد، مبتلا به فشار خون بالا، مشکلات تنفسی حاد، سکته های مغزی و قلبی، عفونت پوست، دیابت کنترل نشده، دیالیز و نارسایی کلیه، سرطان و شیمی درمانی، کم خونی شدید، صرع و  مبتلایان به آب سیاه، منع استفاده دارد.

 

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

در صورت احساس درد و سنگینی، نگران نشوید، چرا که تا 24 ساعت رفع می شود.

تا 24 ساعت از انجام فعالیت های ورزشی خودداری شود.

تا 24 ساعت به محل مورد نظر آب نزنید.

التهاب، کهیر، کبودی و تورم در همان ساعت اولیه پس از درمان برطرف می شود.

نتیجه دهی روش کربوکسی تراپی

برای گرفتن نتیجه مناسب و بنابر تشخیص پزشک تعداد جلسات باید 3 تا 10 بار در فاصله زمانی یک ماه تکرار شود. این روش درمانی در افراد بالاتر از 55 سال دیرتر جواب می دهد.

تزریق بوتاکس قبل از کربوکسی تراپی نتیجه دهی آن را دوچندان می کند.

کربوکسی تراپی و کاربردهای آن

هزینه کربوکسی تراپی

این روش درمانی بنابر پزشک، نوع دستگاه، عامل جغرافیایی، تجهیزات مرکز درمانی و وسعت درمان متفاوت است. شما می توانید در این خصوص از دکتر مهتاب مرجانی جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان مشاوره بگیرید.

کلام آخر

گرفتن نتیجه مناسب از روش کربوکسی تراپی به استفاده از دستگاه مناسب و مهارت و تخصص پزشک زیبایی زنان بستگی زیادی دارد. بنابراین اولین و مهم ترین قدم برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب، انتخاب پزشکی حاذق است.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + چهارده =

تماس با پزشک