88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پرینوپلاستی

پرینوپلاستی

 

پرینوپلاستی (Perineoplasty) یک عمل جراحی ترمیمی قسمت پرینه می باشد . پرینه حد فاصل بین واژن و مقعد بوده و به عبارتی  یک جراحی زیبایی واژن یا تنگ کردن واژن می باشد . هدف از پرینوپلاستی ترمیم بافت در ناحیه دهانه واژن تا مقعد ، سفت شدن عضلات و پوست، برای رفع سستی واژن و لذت بخش تر شدن رابطه جنسی و خوشایند تر شدن و زیبایی ظاهری آن ناحیه است.

 

جراحی پرینوپلاستی برای چه کسانی مناسب آست؟

  • به طور معمول، زنانی که زایمان طبیعی را تجربه کرده اند، ممکن است نیاز به پرینوپلاستی داشته باشند. در حین زایمان ممکن است به علت فشار جنین، پرینه دچار کشش و پارگی شود و یا این پاره شدن به دست جراح یا ماما صورت بگیرد، تا بتواند زایمان را تسهیل کند. پس از کشیده شدن پرینه و یا پاره شدن در این منطقه، عضلات قدرت خود را از دست می دهند و بافت پرینه از بین می رود وفاصله بین واژن و مقعد کوتاه می شود، در این شرایط لازم است که جراحی پرینوپلاستی انجام شود.
  • جراحی پرینوپلاستی همچنین برای کسانی مناسب است که دررابطه جنسی فعال هستند و روابط آن ها با شدت صورت می گیرد.
  • خانم هایی که به دلیل افزایش سن دچار شل شدگی و افتادگی پوست شده اند.
  • شل شدن و افتادگی پوست به علت کاهش و افزایش وزن های مکرر
  • پارگی ماهیچه ها و عضلات ناحیه مورد نظر
  • خانم هایی که اضافه وزن بسیار داشته و در کیفیت رابطه جنسی خود دچار مشکل شده اند.

 

جراحی پرینوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

پرینوپلاستی معمولاً فقط به بیهوشی موضعی احتیاج دارد و به صورت سرپایی انجام می شود. برای راحتی بیماران ممکن است آرام بخش تجویز شود.این روش جراحی با پهن شدن پاها ، بیمار روی میز قرار می گیرد. برش های انجام شده در طول پرینوپلاستی بسته به نیاز بیمار متفاوت خواهد بود و ممکن است شامل روش های اضافی مانند واژینوپلاستی یا لابیاپلاستی باشد. این روش ها ممکن است به صورت سنتی یا با لیزر انجام شود. به طور معمول ، برش در یک الگوی V شکل در مخاط واژن ایجاد می شود. پوست بیش از حد و هر نوع بافت زخم خارج شده ناحیه داخلی و خارجی ماهیچه های مخاطی و پرینه واژن بسته شده و ماهیچه های واژن سفت می شوند. و به ظاهر و عملکرد محکم تر پرینه خواهید رسید.

 

 

جراحی پرینوپلاستی چقدرزمان می برد؟

این جراحی با بیهوشی موضعی صورت گرفته و معمولا بین 40 دقیقه تا یک ساعت زمان می برد، و بعد از آن نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.

 

دوره ریکاوری بعد از جراحی پرینوپلاستی

مانند هر نوع جراحی دیگری ، یک دوره زمانی لازم است که بدن بهبود یابد. بعد از عمل، هرگونه درد یا ناراحتی که ممکن است تجربه کنید، معمولاً از طریق دارو قابل کنترل است. برای هفته اول
درد و تورم خفیف معمولی است و در نتیجه فعالیت ها محدود است، برش ها باید تمیز و خشک نگه داشته شوند وبخیه ها به طور معمول طی 2 هفته حل می شوند و بعد از گذشت یک دوره 7 تا ده روزه به روند معمولی بازخواهید گشت. برای انجام ورزش های سنگین به مدت زمان بیشتری نیاز دارید و این زمان می تواند 3 هفته یا بیشتر باشد که با مشورت پزشک زمان دقیق آن مشخص خواهد شد. به همین ترتیب نیز شما باید از روابط جنسی خود (و یا هر نوع نفوذ به واژن) به مدت 6 هفته خودداری کنید. و سرانجام، بعد از جراحی انجام تمرینات لگن به طور مرتب عملکرد واژن را تقویت می کند و لذا فیزیوتراپی و انجام ورزش هایی برای تقویت لگن پیشنهاد می شود.

 

بعد از چند روز می توان به سره کار برگشت؟

بستگی زیادی به رویه و ماهیت کار شما دارد، اما به طور متوسط ​​بیشتر بیماران پس از گذشت 7 روز به محل کار خود برمی گردند.

 

هزینه جراحی پرینوپلاستی چقدر است ؟

پرینوپلاستی جراحی زیبایی محسوب می شود و بیمه های درمانی آن را پوشش نمی دهند.معمولا مقدار دقیق آن متفاوت خواهد بود و به نوع جراحی و نوع بیهوشی بستگی داشته و در مشاوره، اطلاعات دقیق به شما داده خواهد شد. بهترین راه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرینوپلاستی(Perineoplasty)، مشاوره با متخصص زنان خوب می باشد.

 

صحبت پایانی

پرینوپلاستی یک عمل جراحی است که ناحیه بین دهانه واژن و مقعد را تغییر داده و سفت می کند. این روش بطور معمول بعد از اینکه زن یک یا چندین زایمان طبیعی را تجربه کرده است ویا زمانی که از نظر ظاهری، پرینه ناراحت کننده است و یا در برقراری روابط جنسی دچار مشکل است، این عمل جراحی انجام می شود. پرینوم پراکنده یا زخم شده نیز می تواند بر فعالیت جنسی و حاملگی های آینده تأثیر منفی بگذارد.لذا این جراحی نه تنها باعث افزایش لذت جنسی شده و کیفیت رابطه جنسی را افزایش داده بلکه ظاهری مناسب و مطلوب را به آن ناحیه خواهد داد وازبروز مشکلات در زایمان های بعدی نیز جلوگیری خواهد کرد .

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هجده =

تماس با پزشک