دکتر مهتاب مرجانی / جراحی زیبایی زنان / مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی

مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که شما بعد از جراحی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. فرقی ندارد که شما برای این عمل جراحی از کدام تکنیک استفاده کرده‌اید، تمامی تکنیک‌ها تقریباً دارای یک نوع مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی هستند. یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در این راه وجود دارد راه نرفتن زیاد بعد از این عمل جراحی می‌باشد، زیرا با راه رفتن تنها شما با ساییده شدن این ناحیه مواجه خواهید شد و درد و سوزش بیشتری را تجربه می‌کنید. حتماً یک هفته کامل باید در منزل استراحت داشته باشید، در صورتی که فرد توانایی استراحت یک هفته‌ای در منزل را ندارد بهتر است تا جایی که می‌تواند از ایستادن طولانی مدت و فشار آوردن به ناحیه تناسلی خود اجتناب کند.

هر آنچه که باید درباره مراقبت های پس از لابیاپلاستی بدانید

چه مدت پس از لابیاپلاستی باید استراحت کرد؟

دوران ریکاوری و استراحتی که متقاضی بعد از این عمل جراحی با آن روبه‌رو می‌شود بین 5 الی 7 روز در نظر گرفته شده است. تنها هفته اول است که متقاضی باید فعالیت‌های روزانه خود را قطع کند و استراحت کامل داشته باشد. ورزش‌های سنگین و داشتن رابطه جنسی تا هفته پنجم از مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی ممنوع می‌باشد. در صورتی که بعد از گذشت 5 هفته همچنان شما درد و احساس ناراحتی در ناحیه واژن خود دارید بهتر است به مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی ادامه دهید و با پزشک خود مشورت داشته باشید.

مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی

نکات مراقبتی در هفته های اول پس از لابیاپلاستی

در ادامه قصد داریم مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی به صورت هفته به هفته برای شما بیان کنیم :

هفته اول پس از لابیاپلاستی

در هفته اول بهتر است از راه رفتن‌های طولانی مدت دوری کنید تا در ناحیه تناسلی خود اصطکاک ایجاد نکنید. در این هفته شما شاهد تورم وخیمی در این ناحیه خواهید بود که کاملاً طبیعی می‌باشد. این تورم ممکن است قبل از آن که به صورت کامل از بین برود کمی بدتر شود و از بین برود. برای جلوگیری از سوزش و درد در این ناحیه بهتر است در هفته اول به سراغ اسپری کردن آب به ناحیه تناسلی خود بروید تا این درد را کاهش دهید. بهتر است این ناحیه را به صورت کامل تمیز نگه دارید و از مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است نیز به صورت مرتب استفاده کنید.

در هفته اول ممکن است شما با بروز خون ریزی بر روی لباس زیر و یا دستمال‌های بهداشتی مواجه شوید که این امر نیز کاملاً طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. شما می‌توانید 24 ساعت بعد از عمل جراحی با مشورت پزشک به سراغ حمام سیتز بروید. تا انتهای هفته اول بدون شک با کاهش تورم روبه‌رو خواهید شد؛ اما به هیچ عنوان ناحیه تناسلی حالت عادی ندارد. از پمادها و داروهای ضد دردی که پزشک برای شما تجویز کرده است باید با توجه به دستورات وی استفاده شوند. بعد از دستشویی در هفته اول باید ناحیه تناسلی خود را کاملاً تمیز کنید. در آخرهای هفته اول شما ممکن است با پزشک جراح خود وقت ملاقات داشته باشید که حتماً آن را بروید. لازم به ذکر است بعد از هفته اول شما می‌توانید به محل کار خود برگردید، البته به شرط آن که آلوده نباشد!

هفته دوم پس از لابیاپلاستی

در هفته دوم شما همچنان با تورم بر روی لبه‌های واژن روبه‌رو هستید که این امر نیز طبیعی است. با توجه به مشورت پزشک شما باید به سراغ استفاده از داروهای ضد التهاب و تورم بروید. در هفته دوم همچنان ناحیه واژن و اطراف آن از حساسیت بالایی برخوردار شده است در نتیجه بهتر است به آن فشاری وارد نکنید. در هفته دوم شما باید آهسته‌آهسته به سراغ پیاده روی روزانه بروید تا روند بهبود خود را تسریع کنید. به گونه‌ای پیاده روی کنید که لبه‌های واژن با فشار روبه‌رو نشوند. در هفته دوم بخیه‌هایی که قابل جذب هستند به صورت کامل از بین خواهند رفت. در صورتی که شما برای این عمل جراحی از لیزر درمانی استفاده کرده باشید نیز با از بین رفتن جای بخیه‌ها روبه‌رو می‌شوید.

هفته سوم پس از لابیاپلاستی

مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی در هفته سوم بسیار ساده است! این هفته یکی از حساس‌ترین هفته‌ها به شمار می‌رود؛ زیرا شما ممکن است با باز شدن زخم‌ها روبه‌رو شوید. نگران نباشید و نترسید؛ زیرا این مرحله یکی از مراحل ترمیم به شمار می‌رود. بهتر است این مسئله را به پزشک خود اطلاع دهید. در هفته سوم به هیچ عنوان از لباس‌های زیر تنگ استفاده نکنید. روزانه باید راه بروید و ناحیه واژن خود را با حساسیت بالایی تمیز نگه دارید.

بیش تر بخوانید => سرطان دهانه رحم

هفته چهارم پس از لابیاپلاستی

در این هفته بخیه‌ها به صورت کامل از بین رفته‌اند که این امر خبر بسیاری خوبی است! در هفته چهارم شما می‌توانید به سراغ فعالیت‌های ورزشی بروید. بهتر است در خصوص ورزش کردن در این هفته با پزشک خود مشورت داشته باشید. با توجه به توصیه‌های پزشکان ممکن است شما را از داشتن رابطه جنسی تا هفته چهارم منع کرده باشند و حتی به شما گفته باشند که به هیچ عنوان تا هفته چهارم از نوراهای بهداشتی در هنگام پریود خود استفاده نکنید.

هفته پنجم پس از لابیاپلاستی

در هفته پنجم دیگر 90 درصد از بیماران بهبودی کامل داشته‌اند. در این دوران شما می‌توانید به راحتی به سراغ رابطه جنسی بروید و از نوار بهداشتی استفاده کنید. تورم و کبودی‌های ناشی از عمل جراحی به صورت کامل از بین رفته است و شما می‌توانید نشان‌های اولیه از نتیجه عمل را مشاهده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید زمان بهبودی کامل این عمل جراحی 6 هفته خواهد بود.

پیاده روی و ورزش بعد از لابیاپلاستی

برای جلوگیری از بروز عارضه‌های عمل جراحی از ورزش‌هایی که در ادامه برای شما معرفی کرده‌ایم دوری کنید. به این نکته توجه داشته باشید این ورزش‌ها تا بهبودی کامل ممنوع هستند. در خصوص پیاده روی بهتر است بدانید که شما باید طی 1 الی 3 روز بعد از عمل در خانه چند دقیقه‌ای قدم بزنید. در هفته دوم و سوم نیز می‌توانید به سراغ پیاده روی در بیرون از خانه بروید. ورزش‌های زیر تا بهبودی کامل ممنوع هستند:

  • دوچرخه سواری
  • اسب سواری
  • شنا
  • دویدن
  • وزنه برداری
  • تمرینات کششی
  • اسکات

درد و تورم پس از لابیاپلاستی را چگونه می‌توان کاهش داد؟

برای کاهش تورم و درد ناشی از این عمل جراحی بهتر است کمپرس‌های سرد در منطقه واژن استفاده کنید. در این راه تنها باید 15 دقیقه کمپرس را نگه دارید و بعد از 15 دقیقه آن را بردارید و به پوست خود استراحت دهید تا از بروز آسیب جلوگیری کنید. برای کاهش درد بهتر است به سراغ داروهایی بروید که پزشک برای شما تجویز کرده است. داروهایی اعم از ضد التهاب و تورم می‌تواند باعث کاهش کبودی و تورم شما شود.

درد ناشی از عمل در برخی از افراد با استفاده از استامینوفن از بین خواهد رفت، این در حالی است که برخی دیگر نیازمند به داروهای قوی‌تری هستند. بسیاری از جراحان برای متقاضیان خود با سراغ تجویز پماد لیدوکائین می‌روند تا بتوانند درد روی بخیه را از بین ببرند. برخی از افراد در هنگام ادرار با سوزش شدیدی مواجه می‌شوند که این امر کاملاً طبیعی می‌باشد. برای جلوگیری از بروز درد و سوزش در هنگام ادرار بهتر است کمی آب بر روی بخیه‌های خود اسپری کنید تا در صورتی که ادرار با این منطقه تماس داشت با سوزش و درد مواجه نشوید.

بیش تر بخوانید => عفونت ادراری

نتیجه گیری

عمل لابیاپلاستی یکی از عمل‌های سبک زیبایی به شمار می‌رود. این عمل جراحی در بسیاری از موارد نیازی به بیهوشی عمومی نخواهد داشت، این امر باعث می‌شود که فرد با عوارض مواد بیهوشی روبه‌رو نشود. بعد از عمل پزشک در خصوص مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی با متقاضی صحبت خواهد کرد. این مراقب‌ها را جدی بگیری تا بتوانید به نتیجه‌ای که دلتان می‌خواهد برسید. مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی باعث می‌شود که دوران نقاهت کوتاه‌تری را سپری کنید و از عارضه‌های نادر نیز جلوگیری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

تماس با پزشک