88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / ناباروری / متخصص نازایی در یوسف آباد
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

متخصص نازایی در یوسف آباد

متخصص نازایی در یوسف آباد می گوید:(( نازایی، واژه ای بسیار دردناک و غم انگیز برای زوجین می باشد. نازایی به معنای این است که زوجین توانایی بارور شدن را ندارند. جذاب ترین حس برای یک زن، خلق یک موجود دیگر است. هنگامی که یک بانو نمی تواند باردار شود یعنی محروم شدن از این حس خدایی و زیبا.)) آیا این پایان کار است؟ آیا راه درمان قطعی برای نازایی وجود دارد؟ متخصص درمان نازایی کیست؟

در اطراف ما کم نیست تعداد بانوایی که حسرت به آغوش کشیدن یک نوزاد را دارد. لازم است بدانید امروزه با پیشرفت علم پزشکی روش های درمانی نوینی برای درمان ناباروری در زنان و مردان وجود دارد.

نازایی یعنی چه؟

به گفته ی متخصص نازایی در یوسف آباد، نازایی یعنی این که زوجین به مدت یک سال با هم رابطه جنسی بدون پیشگیری دارند، اما بچه دار نمی شوند. این رابطه به گونه ای است که زوجین از هیچ وسیله ی پیشگیری مثل کاندوم یا قرص ضد بارداری استفاده نمی کنند. اگر زوجین بعد از این مدت بچه دار نشوند، می گوییم نازایی رخ داده است. این نازایی می تواند از طرف مرد، زن یا هردوی آنان باشد. همچنین در برخی موارد نادر نیز هیچ علائمی از جانب زوجین وجود ندارد اما زوجین نمی توانند بچه دار شوند.

دکتر-مهتاب-مرجانی-متخصص-نازایی در یوسف آباد

علت نازایی چیست؟

قبل از آن که علت نازایی را شرح دهیم لازم است بدانید هنگامی که یک خانم متولد می شود تعداد معینی تخمک دارد. هرچه سن یک خانم افزایش می یابد از تعداد و کیفیت این تخمک ها کاسته می شود. به همین دلیل هنگامی که سن یک خانم افزایش می یابد توانایی باروری او کاسته می شود. خانم هایی که در سن بالا ازدواج می کنند از شانس کمتری برای مادر شدن برخوردارند. برخی دیگر از دلایل نازایی به شرح زیر هستند:

  • مشکلات لوله های رحم: لوله های رحمی که به لوله های فالوپ معروف هستند، وظیفه ی انتقال تخمک از تخمدان به رحم را به عهده دارند. اگر آسیبی به این لوله ها وارد شود، رحم مستعد ناباروری می شود. مهم ترین آسیب های لوله های رحمی عبارتند از: لگنی، آندومتریوز و جراحی های ناحیه تناسلی.
  • مشکلات هورمونی: اختلالات هورمونی موجب ایجاد اختلال در سیکل پریود می شوند. اگر سیکل پریود نامنظم شود، چرخه ی تولید تخمک نیز به مشکل بر می خورد. به علاوه تغییرات هورمون ها تاثیرات مستقیمی روی تولید تخمک ها دارد و لانه گزینی آن ها دارد.
  • مشکلات دهانه ی رحم: اولین جایی که اسپرم از آن عبور می کند، دهانه ی رحم است. مشکلاتی که برای دهانه ی رحم پیش می آید می تواند موجب ایجاد اختلال در مسیر حرکتی اسپرم شود. جراحی های دهانه ی رحم و یا ترشحات غیر طبیعی دهانه ی رحم از جمله این مشکلات می باشند. لازم به ذکر است مشکلات دهانه ی رحم را می توان با استفاده از روش درمانی IUI برطرف نمود.
  • بیماری های اندام تناسلی: از دیگر عوامل موثر در نازایی، بیماری های اندام تناسلی می باشد. بیماری هایی مانند فیبروم می توانند موجب نازایی در خانم ها بشوند.

نازایی چگونه تشخیص داده می شود؟

به گفته ی متخصص نازایی در یوسف آباد هنگامی که بعد از یک سال رابطه ی جنسی محافظت نشده زوجین نتوانند بچه دار شوند، به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنند. در ابتدای امر متخصص زنان اسپرم مرد را مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد. اگر نازایی از جانب مرد نباشد، متخصص زنان به سراغ  بررسی روی زن می رود و تست های مورد نظر را انجام می دهد.

پزشک متخصص زنان با انجام آزمایشاتی مانند نمونه برداری از رحم، سونوگرافی واژینال و عکس برداری رنگ اندام تناسلی بانوان را مورد بررسی قرار می دهد. اگر با انجام این دسته از آزمایشات دلیل بارداری مشخص نشود، متخصص زنان با استفاده از عمل لاپاراسکوپی رحم و دیواره ی آن را مورد بررسی قرار می دهد. عمل لاپاراسکوپی این گونه است که متخصص زنان یک برش کوچک کنار ناف می زند و یک لوله را که به دوربین مجهز شده است، از آن ناحیه عبور می دهد. پزشک تخمدان ها را بررسی می کند تا اگر بیمار مبتلا به آندومتریوز بود، بیماری تشخیص داده شود.

درمان نازایی چیست؟

متخصص نازایی در یوسف آباد اذعان دارد راه های مختلفی برای درمان نازایی وجود دارد که عبارتند از:

نازایی یعنی این که زوجین به مدت یک سال با هم رابطه جنسی بدون پیشگیری دارند، اما بچه دار نمی شوند.
  • درمان با دارو
  • درمان از طریق لقاح درون رحمی یا IUI
  • درمان از طریق لقاح خارج رحمی یا IVF
  • اهدای تخمک
  • رحم جایگزین

 

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =

تماس با پزشک