88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / جراحی زیبایی زنان / راهنمای کامل عمل لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

راهنمای کامل عمل لابیاپلاستی

زیباتر شدن از ابتدایی ترین جوامع بشری تا جامعه ی پیشرفته ی انسانی کنونی در بین مردم وجود داشته است و ما انسان ها همواره در صدد یافتن روشی برای زیباتر شدن بوده و هستیم. میل به زیبایی تنها مختص صورت نیست. بسیاری از بانوان دوست دارند که ناحیه تناسلیشان هم زیبا باشد. با پیشرفت علم پزشکی، دستیابی به این هدف آسان تر شده است. جراحی لابیاپلاستی نام عملی است که توسط متخصص زنان و زایمان برای زیباسازی واژن انجام می شود. اگر دوست دارید که به طور کامل با این روش جراحی زیبایی واژن آشنا شوید و بهترین جراح لابیاپلاستی تهران را بشناسید با ما همراه باشد تا در این مقاله به نکات لازم در زمینه جراحی لابیاپلاستی بپردازیم.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یکی از عمل های جراحی زیبایی است که به منظور ایجاد تغییر در لابیاهای بیرونی دستگاه تناسلی و یا بخش بیرونی واژن انجام می گیرد. هدف این جراحی ایجاد زیبایی و ظاهری مناسب تر در نمای خارجی سیستم تناسلی می باشد. برخی از زنان به دلایل مادرزادی و از بدو تولد یا طی فرآیندهای مختلفی از جمله زایمان های متعدد و افزایش سن تغییراتی در ظاهر سیستم تناسلی رخ می دهد که برای اصلاح و زیباسازی آن از عمل لابیاپلاستی استفاده می شود. جراحی لابیاپلاستی یکی از عمل های زیبایی بسیار کاربردی برای خانم ها است. بدشکلی های ایجاد شده در ناحیه ی تناسلی می تواند تاثیرات بسزایی در کیفیت میل جنسی و تمایلات جنسی داشته باشد و حتی باعث ایجاد احساس خجالت در زنان شود.

کاندیدای مناسب جراحی لابیاپلاستی

عوامل متعددی در ایجاد فرم نامناسب در  ناحیه لابیاهای سیستم تناسلی زنانه نقش دارند که در این میان می توان به چند مورد مهم تر اشاره کرد.

1.      افزایش سن

مانند تمام اعضای بدن یک انسان، لب های واژن نیز در طول زندگی و با افزایش سن زن رشد کرده و بزرگ می شوند. اندازه ی لابیا های واژن در طول دوره ی بلوغ به اندازه ی حداکثری خود رسیده و مناسب ترین فرم لازم را بدست می آورند. سپس طی افزایش سن بخصوص در سنین بالای چهل سالگی، لابیاها کم کم حالت اولیه ی خود را از دست داده و دچار افتادگی می شوند. افتادگی و چین خوردگی های ایجاد شده در لابیا های واژن زن باعث می شود فرم طبیعی و جوان خود را از دست داده و بدین ترتیب نیاز به انجام جراحی لابیاپلاستی داشته باشیم.

2.      بارداری

 در زنانی که بارداری های متعددی را تجربه کرده اند، بدن به دلیل رشد جنین درون رحم و فشار ناشی از آن دچار تغییراتی در نواحی لابیا های واژن می شوند که در نهایت منجر به تغییر شکل و بد فرم شدن آن ها می شود. در اینجا نیز جراحی لابیاپلاستی به ایجاد فرم زیبای لابیا ها کمک می کند.

3.      تغییرات هورمونی

همان گونه که در بالا اشاره کردیم، طی دوران بلوغ و ایجاد تغییرات هورمونی زنانه، رشد لابیاها به حداکثر مقدار خود رسیده و آنها در زیباترین و بهترین فرم خود قرار می گیرند. پس از آن با تغییرات هورمونی ناشی از فرایند هایی همچون یائسگی، رشد لابیاها کم شده و دچار افتادگی می شوند در نتیجه اندازه ی آنها کوچک تر از قبل خواهد شد. با انجام عمل لابیاپلاستی به راحتی می توان اندازه و فرم مناسب برای  لابیاها ایجاد کرد.

4.      زایمان های متعدد

زنانی که زایمان های متعددی داشته اند، بخصوص در مواردی که زایمان های زن طبیعی بوده و تعداد آنها بیش از سه زایمان بوده باشد، تغییرات ناشی از عبور جنین از واژن منجر به ایجاد فشار و بدفرمی در لابیاها می شود. البته لازم به ذکر است که تغییر لابیاها در زایمان سی اس یا سزارین نیز دیده شده است، در هرصورت می توان به راحتی با انجام جراحی لابیاپلاستی مجددا فرم دلخواه را در لابیا ها ایجاد کرد.

5.      تغییرات مداوم در وزن

افرادی که به صورت متناوب دوره های چاقی و لاغری را تجربه می کنند به سرعت دچار تغییر و ایجاد چین و چروک در لابیاها می شوند. بهتر است برای حفظ سلامت بدن و عدم نیاز به جراحی لابیاپلاستی وزن خود را در حدی متعادل حفظ کنید.

6.      داروهای هورمونی و اثرات آنها

در مواردی که زنان به هر دلیلی از داروهای هورمونی استفاده می کنند، به دنبال تغییرات هورمونی ایجاد شده ناشی از مصرف داروهای هورمونی، سطح هورمون ها در بدن زن تغییر یافته و این عامل منجر به ایجاد تغییر در لابیاهای واژن می شود. لازم به ذکر است در مواردی که زن دچار افزایش سطح هورمون های مردانه شده است، این تغییر منجر به بزرگ شدن لابیاها خواهد شد.

7.      کاهش میزان چربی بدن

با افزایش سن میزان کلی ذخیره ی چربی در بدن کاهش می یابد و این مورد برای لابیاها نیز رخ می دهد؛میزان بافت چربی با افزایش سن در ناحیه لابیاها کاهش می یابد. در این میان نقش رژیم های شدید لاغری در ایجاد چروک و بد فرم شدن لابیاها بسیار حائز اهمیت است.

عمل زیبایی لابیاپلاستی برای چه کسانی نامناسب است؟

در برخی موارد جراحی لابیاپلاستی هرگز توصیه نمی شود. از جمله این موارد می توان به:

 1. این جراحی هرگز برای زنانی که دچار مشکلات عاطفی و عمیق با همسر خود هستند توصیه نمی شود زیرا با انجام لابیاپلاستی تنها ظاهر فرد تغییر می کند و این عامل نمی تواند باعث بهبود ارتباط زوجین در رابطه جنسی شود زیرا وجود ظاهر زیبا تنها بخشی از رابطه ی جنسی را شامل می شود.
 2. زنان باردار نیز در طول دوران بارداری نمی توانند اقدام به انجام جراحی لابیاپلاستی داشته باشند زیرا همان گونه که در بالا به آن اشاره کردیم، یکی از عوامل ایجاد فرم نامناسب در لابیاها، حاملگی است. به طور کلی پیشنهاد می شود زنان بارداری که قصد دارند لابیاپلاستی انجام دهند، دو ماه پس از وضع حمل اقدام به جراحی کنند.
 3. دختران با سن زیر هجده سال نیز جز کنتر اندیکاسیون های انجام لابیاپلاستی می باشند زیرا رشد آن ها تا سن هجده سالگی ادامه دارد و باید حتما پس از طی شدن بلوغ جنسی کامل، اقدام به جراحی صورت گیرد.
 4. زنانی که دارای هرگونه تبخال یا زگیل در ناحیه ی تناسلی و پرینه هستند نیز باید از انجام جراحی لابیاپلاستی خودداری کنند  زیرا این عمل منجر به افزایش تعداد زگیل ها خواهد شد.
 5. زنانی که هرگونه عفونت یا زخم فعال در ناحیه ی تناسلی دارند و یا دچار عفونت های واژینال هستند مجاز به انجام جراحی نیستند مادامی که برای درمان زخم یا عفونت خود اقدام نکرده اند باید به صورت جدی از انجام هرگونه عمل در ناحیه ی تناسلی خودداری کنند.
 6. در این میان بالا بودن بیش از حد سن (زنان در سنین بالای 55 سال) نیز یک عامل منفی برای انجام جراحی می باشد و توصیه می شود که در خانم های با سن بالای 50 سال تنها با مشورت پزشک متخصص و طبق نظر وی اقدام به جراحی صورت گیرد زیرا در این سن قدرت بدن برای ترمیم زخم ها کاهش یافته و سرعت ترمیم به شدت کاسته  می شود. این عامل می تواند منجر به ایجاد عفونت ناشی از تاخیر در ترمیم زخم، در محل عمل جراحی شود.

مزایای لابیا پلاستی چیست؟

 • افزایش اعتماد به نفس در زنانی که به هردلیلی زیبایی آلت تناسلی خود را از دست دادند و نمی توانند همچون گذشته در رابطه جنسی خود با همسرشان ظاهر شوند.
 • کاهش آثاری چون افتادگی و شلی لابیاها که در اثر عوامل مختلفی چون، زایمان، افزایش سن، عوامل ارثی و ژنتیکی به وجود آمده اند.
 • افزایش زیبایی و طراوت در واژن که در رابطه جنسی سفت تر و مقاوم تر از گذشته حس می شود و این موضوع مساوی است با افزایش میل و نیز لذت جنسی در مردان و زنان.
 • کاهش درد و ناراحتی برای کسانی که به علت لابیاهای بزرگ نمی توانند دوچرخه سواری و یا ورزشی راحت و آسوده داشته باشند.
 • در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند این روش درمانی انجام بپذیرد.
 • در اولین جلسه شاهد تاثیرات فوق العاده گسترده ای خواهید بود.
 • این روش هیچ گونه درد و خونریزی ندارد. به همین جهت زنانی که نگران درد هستند می توانند بدون دغدغه و نگرانی از این روش کمک بگیرند.
 • لیزرهایی که در انجام عمل لابیا پلاستی مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت بالایی دارد و در انجام و رفع مشکلات ناحیه آلت تناسلی تا حد زیادی موفق عمل می کنند.
مزایای عمل لابیاپلاستی

از سوی دیگر در نظر داشته باشید که این عمل یکی از جراحی های پیچیده و حساس محسوب می شود و برای انجام آن به یک جراح لابیاپلاستی خوب و ماهر نیاز داریم . از طرفی دوره ی نقاهت بیماری نیز طولانی تر است و به نسبت مراقبت های پس از عمل بیشتری نیاز دارد.

بارداری پس از لابیاپلاستی

در صورتی که شما جراحی لابیاپلاستی را پیش از اینکه باردار شوید انجام داده اید جای نگرانی وجود ندارد، حتی اگر زایمان شما به صورت طبیعی صورت گیرد، برخلاف جراحی واژن، در عمل جراحی لابیاپلاستی فرم لابیاها پس از زایمان تغییر نمی کند و به فرم پیش از جراحی برنمی گردد.

سن مناسب برای لابیاپلاستی چه سنی است؟

سن مناسب پیشنهاد شده توسط متخصصین جراحی زیبایی برای انجام جراحی لابیاپلاستی، در محدوده ی 20 تا 50 سالگی است. زیرا در سنین کمتر از 20 سالگی هنوز رشد لابیاها کامل نشده و در سنین بالای 50 سالگی نیز قدرت ترمیم زخم به شدت کاهش می یابد.

نحوه انجام لابیاپلاستی چگونه است؟

برای انجام این جراحی دو روش وجود دارد که بسته به نظر جراح، روش مناسب شما اتخاذ خواهد شد. روش اول لابیاپلاستی با جراحی و روش دوم لابیاپلاستی با لیزر است.

لابیاپلاستی با جراحی

در روش اول همانگونه که از نامش پیداست با انجام عمل جراحی و در اتاق عمل جراحی صورت می گیرد. برای عمل می توان از جراحی با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده کرد. این روش در مواردی مناسب است که نیاز به ایجاد تغییرات زیادی در لابیاها وجود داشته باشد و در صورتی که جراح شما مهارت کافی را داشته باشد هیچگونه اثری از بخیه و محل عمل باقی نمی ماند. ابتدا جراح زیبایی زنان محل برش را معین می کند و سپس برش ها را ایجاد کرده و در مرحله ی آخر نیز محل های برش خورده را به هم متصل و بخیه میزند. برای جراحی لابیاپلاستی، می توان از تکنیک تی آر آی ام یا تکنیک دابلیو ای دی جی ای استفاده کرد. تفاوت این دو روش در مدت زمان مورد نیاز (تکنیک اول زمان کمتری نیاز دارد)، نوع نیاز برای جراحی (تکنیک اول برای مواردی که لبیاهای مینور بیش از اندازه بزرگ هستند کاربرد دارد) و کیفیت حاصل پس از عمل (نتایج حاصل از جراحی با تکنیک دوم بهتر است) می باشد.

لابیاپلاستی با لیزر و نحوه ی انجام آن

امروزه جراحی های بسیاری با استفاده از لیزر انجام می گیرد که با کمترین خونریزی ممکن همراه است. این روش با کمترین میزان آسیب به بافت های اطراف همراه بوده و حداکثر دقت در برش را به دنبال دارد. امروزه شاهد کاربرد روزافزون لیزر در لابیاپلاستی هستیم که ناشی از حداقل بودن عوارض ناشی از آن می باشد. هنگام استفاده از لیزر، می توان به صورت همزمان برش بافتی را ایجاد کرده و عروق خونی را بست و بدین ترتیب خونریزی را به حداقل میزان ممکن کاهش داد. البته تورم ناشی از اقدام جراحی یا لیزر به مدت دو ماه پس از عمل باقی می ماند ولی در کل این روش هم برای پزشک جراح راحتتر است و هم ظرافت بیشتری برای عمل فراهم می کند. ولی باید خاطر نشان کرد که این روش برای تمام زنان مناسب نیست و در برخی موارد می تواند منجر به عفونت محل برش، باز شدن محل جوش ها در صورت نداشتن مهارت کافی متخصص، محدودیت تکنیک های مورد استفاده توسط جراح و نیاز بیشتر به مراقبت پس از عمل اشاره کرد.

انتخاب بهترین جراح لابیاپلاستی تهران

همانند هر اقدام زیبایی دیگری لازم است پیش از انجام جراحی لابیاپلاستی تحقیقات لازم را انجام دهید و اطلاعات کافی را جمع آوری کنید. توجه به نکات ارائه شده در زیر به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید:

 1. ابتدا از داشتن مجوز فعالیت متخصص زنان برای انجام این فعالیت اطمینان حاصل کنید.
 2. اطلاعات کافی در رابطه با تجهیزات و عملکرد کلینیک محل جراحی کسب کنید.
 3. تجهیزات و وسایل مورد استفاده در کلینیک باید از مجهزترین وسایل روز دنیا باشند.
 4. محیط جراحی باید کاملا استریل بوده و نکات بهداشتی در سطح استانداردهای جهانی رعایت شده باشد.
 1. پزشک متخصص شما باید با تکنیک های مختلف جراحی آشنایی داشته و از مهارت بالینی کافی برخوردار باشد.
 2. همواره باید سلامت بیمار در درجه اول مورد توجه قرار بگیرد.
 3. زمان کافی جهت ارائه مشاوره و پاسخ دهی به سوالات شما در نظر گرفته شود.
 4. نمونه کار های قبلی پزشک متخصص خود را ببینید.

نکات مهم پیش از عمل لابیاها

در صورتی که دارای سابقه ی زگیل تناسلی یا زخم در ناحیه پرینه هستید حتما پیش از اقدام به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین لازم است به مدت 2 هفته پیش از عمل جراحی لابیاپلاستی مصرف هرگونه سیگار، ماده ی مخدر و نوشیدنی های الکلی را قطع کنید. در صورتی که داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین مصرف می کنید لازم است 2 هفته پیش از عمل آن را قطع کرده یا با داروی مناسب تحت نظر جراح جایگزین کنید. یک شب پیش از جراحی، رابطه جنسی خود را قطع کنید و آزمایش هایی که برای شما تجویز شده را انجام دهید تا در صورت وجود هرگونه عفونت به درمان آن بپردازید.

مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی

 • می توان از کمپرس سرد برای کاهش ورم استفاده کرد.
 • مسکن های تجویز شده برای کاهش تورم و درد را در زمان مقرر مصرف کنید.
 • جهت انجام معاینات پس از عمل در تاریخ مقرر در مطب متخصص زنان و زایمان خود حضور پیدا کنید.
 • لباس راحت بپوشید و داروهای تجویز شده را سر وقت مصرف کنید.
 • فعالیت شدید نداشته باشید و مایعات طبیعی مصرف کنید.
 • برقراری رابطه جنسی تا یک ماه پس از جراحی ممنوع است.
 • با مصرف غذاهای نرم از ایجاد فشار ناشی از یبوست بر واژن پیشگیری کنید.
 • پس از یک هفته می توانید به فعالیت های روزمره مشغول شوید.

هزینه انجام لابیاپلاستی چقدر است؟

هزینه این نوع عمل زیبایی واژن در مطب ها و کلینیک های مختلف متفاوت است. بسته به اینکه کدام پزشک متخصص زنان با چه میزان از تخصص و تجربه ای قرار است این کار را برای شما انجام دهد ونیز آنکه میزان مشکلات شما چقدر است، هزینه انجام این عمل تغییر می کند. ولی در حالت کلی تقریبا در محدوده خاصی تغییر می کنند. بدین معنا که اختلاف هزینه زیاد نیست.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل به بررسی جراحی لابیاپلاستی پرداختیم و متوجه شدیم که این عمل علاوه بر زیباسازی ناحیه لابیا، به افزایش اعتماد به نفس و در پی آن افزایش میل جنسی کمک می کند. فراموش نکنید که این عمل زیبایی واژن نیاز به ظرافت و دقت بالایی دارد و به همین دلیل باید نزد بهترین متخصص جراحی زیبایی زنان انجام شود. امیدواریم که این مطلب به پرسش های رایج شما در مورد لابیاپلاستی پاسخ داده باشد.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 5 =

تماس با پزشک