88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / فریز کردن دهانه رحم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

فریز کردن دهانه رحم

فریز کردن که اصطلاحا کرایوتراپی نام دارد، روشی است که در آن از گاز فریز شده (نیتروژن مایع) به منظور تخریب سلول های سرطانی در دهانه رحم استفاده می شود. دهانه رحم، انتهایی ترین قسمت رحم است که به واژن باز می شود. زمانی که سلول های ناسالم تخریب می شوند، بدن قابلیت دارد که سلول های جدید و سالم را جایگزین می کند.

از روش فریز کردن می توان در درمان برخی بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی نیز استفاده کرد.

فریز کردن دهانه رحم در مطب پزشک انجام می شود و نیازی به بیهوشی بیمار نیز نخواهد بود. این روش در حدود ده دقیقه به طول می انجامد.

Freeze the cervix

فریز کردن چه زمانی انجام می شود؟

کرایوتراپی (فریز کردن) دهانه رحم زمانی انجام می شود که نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر از طریق کولپوسکوپی تائید شده باشد.

جهت فریز کردن دهانه رحم چه آمادگی نیاز است؟

حتما با پزشک در خصوص مصرف داروهای مسکن قبل از فریز کردن صحبت کنید. مصرف مسکن می تواند از شدت گرفتگی عضلات کم کند. برخی بیماران بعد از پایان این روش دچار سردرد می شوند، به همین خاطر، بهتر است فردی از دوستان و یا اعضای خانواده بیمار را همراهی کنند.

توصیه می شود بیمار همراه خود یک پد بهداشتی داشته باشد. چرا که بعد از پایان روش، ترشحات آبکی مشاهده می شود.

فریز کردن دهانه رحم چگونه انجام می شود؟

جهت انجام این تست، بیمار باید لباس های خود (از کمر به پایین) را بیاورد و بر روی میز معاینه دراز بکشد. این حالت دققیا همانند زمانی است که قرار است تست پاپ اسمیر انجام شود.

بعد از آماده شدن بیمار، دستگاهی به نام اسپکولوم وارد واژن می شود تا دیواره واژن گشاد و عریض شود. پزشک هم چنین با استفاده از دستگاهی به نام کولپوسکوپ به بررسی و معاینه دهانه رحم خواهد پرداخت. این کار، امکان مشاهده و تشخیص هر گونه سلول غیر طبیعی را فراهم می کند.

سپس، ابزاری به نام پروب کرایو وارد واژن می شود و فشاری به دهانه رحم وارد خواهد شد. گاز نیتروژن، در دمای منفی پنجاه درجه سانتی گراد، فلز را خنک و توپ یخی را در دهانه رحم ایجاد می کند. این توپ یخی، هر گونه سلول غیر طبیعی را نابود خواهد کرد. در این بخش از روش، ممکن است بیمار مقداری گرفتگی عضله و یا خنکی را احساس کند.

جهت رسیدن به نتایج بهتر، پزشک پروب کرایو را به مدت چند دقیقه در دهانه رحم نگه می دارد. سپس، پروب را به مدت پنج دقیقه خارج می کند تا ناحیه گرم شود و مجدد این کار را تکرار خواهد کرد.

بعد از فریز کردن دهانه رحم، چه مراقبت های نیاز می باشد؟

معمولا برای بیمار تست پاپ اسمیر تجویز می شود که باید سه تا شش ماه بعد از فریز کردن انجام شود تا این اطمینان حاصل شود که سلول های غیر طبیعی نابود شده اند و احتمال بازگشت آن ها وجود ندارد.  بعد از گذشت این بازه زمانی، پاپ اسمیر باید سالی یک بار و یا طبق آن چیزی که پزشک صلاح  می داند، انجام شود.

فریز کردن دهانه رحم، درصد موفقیت بالایی را به همراه دارد. در صورتی که بعد از گذشت سه تا شش ماه، هم چنان سلول های غیر طبیعی مشاهده شود، ممکن است نیاز باشد تا روش های دیگری از سوی پزشک تجویز شوند.

در کل، بیمار بلافاصله بعد از انجام این تست می تواند به منزل برگردد و قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود.

از بیمار خواسته می شود به مدت دو تا سه هفته از برقراری رابطه جنسی، استفاده از تامپون و دوش واژینال (شست و شوی مستقیم واژن) خودداری کند. توجه داشته باشید که اجازه ترمیم باید به بافت دهانه رحم داده شود.

خانم هایی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کنند، می توانند همانند روال قبل مصرف را ادامه دهند.

هفته های اول بعد از فریز کردن، ممکن است ترشحات آبکی از واژن دیده شود. جای نگرانی وجود ندارد و دلیل آن این است که سلول های مرده و قدیمی در حال خارج شدن از بدن هستند.

سایر مقالات مفید:

تست نوار قلب جنین در بارداری چه کاربردی دارد؟

آیا به وسیله تست پاپ اسمیر می توان سرطان دهانه رحم را تشخیص داد؟

آیا فریز کردن دهانه رحم، روش ایمنی است؟

به ندرت پیش می آید که بیماران از عوارض بعد از فریز کردن شکایت کنند. اما معمولا مقداری گرفتگی عضلات در طول انجام این روش احساس می شود. برخی عوارض احتمالی این روش عبارتند از:

  • خونریزی شدید واژنی
  • عفونت
  • احساس سوزش سرد در واژن

توجه داشته باشید که خانم های باردار باید این موضو ع را به پزشک خود اطلاع دهند. ترجیح داده می شود فریز کردن دهانه رحم تا بعد از زایمان به تعویق بیفتد. به تعویق افتادن درمان ایمن است، چرا که معمولا مدتی طول می  کشد تا سلول های غیر طبیعی دهانه رحم تبدیل به سرطان شوند.

فریز کردن دهانه رحم نوعی روش درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی در دهانه رحم است.

آیا غیر از فریز کردن دهانه رحم، روش های درمانی دیگری وجود دارد؟

بله. لیزر درمانی و یا برداشت سلول ها با بیوپسی.

در صورتی که میزان سلول های غیر طبیعی کم باشد، درمانی در نظر گرفته نمی شود و پزشک ترجیح می دهد بیمار تحت نظر باشد و میزان تغییرات سلول ها با تست پاپ اسمیر بررسی شود. آن هم به این دلیل که این سلول ها خود به خود پاکسازی می شوند.

اما در صورتی که تغییرات سلولی شدید  باشد، سایر روش های درمانی در نظر گرفته خواهد شد.

در پایان این که

فریز کردن دهانه رحم یا همان کرایوتراپی، روش درمانی است که در آن، بافت های غیر طبیعی در دمای پایین  با گاز نیتروژن نابود می شوند. از این روش در درمان تومورهای پیش سرطانی و کنترل خونریزی استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای فریز کردن می توان به برداشت بافت غیر طبیعی دهانه رحم نیز اشاره کرد.

پس این گونه می توان گفت که هدف اصلی از انجام  این روش درمانی، تخریب و برداشت سلول های غیر طبیعی به خصوص سلول های پیش سرطانی از دهانه رحم می باشد.

کل روند درمان در حدود ده تا بیست دقیقه طول می کشد و ممکن است بیمار احساس گرفتگی عضله حین انجام این روش را داشته باشد. میزان موفقیت این روش در حدود نود درصد می باشد.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 7 =

تماس با پزشک