88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / فریز کردن دهانه رحم چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

فریز کردن دهانه رحم چیست؟

آیا در مورد زخم دهانه ی رحم چیزی می دانید؟ درمان زخم دهانه ی رحم چگونه است؟ فریز کردن دهانه ی رحم یعنی چه؟

یکی از روش های درمانی برای از بین بردن زخم دهانه ی رحم، فریز کردن دهانه ی رحم می باشد. این روش درمانی برای از بین بردن سلول های دهانه ی رحم و ایجاد سلول های طبیعی به کار می رود. در واقع باید بگوییم با این روش درمانی یک لایه از بافت دهانه ی رحم از بین می رود و لایه ای جدید و طبیعی ایجاد می شود. در این روش یک یا چند لایه از بافت دهانه ی رحم که دارای مشکل است به طور کامل تخریب می شود. انجام این روش به این صورت است که با استفاده از گاز سلول های سطحی دهانه ی رحم، در دمای بسیار پایین از بین می روند و سلول های جدید جایگزین می شوند. استفاده ی اصلی از این روش درمانی برای تغییرات پیش سرطانی در دهانه ی رحم می باشد و استفاده ی دوم از این روش درمانی برای از بین بردن زخم دهانه ی رحم است. در این مقاله قصد داریم به این روش درمانی که توسط یک پزشک متخصص زنان خوب در تهران، شرح داده شده است، بپردازیم.

آیا فریز کردن دهانه ی رحم درد دارد؟

همان طور که شرح دادیم فریز کردن دهانه ی رحم یک روش درمانی برای از بین بردن زخم رحم و همچنین موارد مربوط به سرطان دهانه ی رحم می باشد. این روش درمانی این گونه است که در دمای بسیار پایین یک یا چند لایه از بافت های دهانه ی رحم به وسیله ی گاز از بین می روند تا بافت های جدید و طبیعی ایجاد شوند. اما شاید برای شما سوال باشد، آیا این عمل درد دارد؟ در این رابطه باید بگوییم بعد از انجام این عمل ممکن است بیمار در زیر شکم درد هایی مانند درد پریود را تجربه کند که این درد ها به طور معمول بعد از گذشت یک روز از بین می روند.

پیشگیری از سرطان با فریز کردن دهانه ی رحم

مهم ترین عامل ایجاد سرطان دهانه رحم، زخم دهانه ی رحم می باشد. زخم دهانه ی رحم به تدریج موجب ایجاد سرطان در این ناحیه می شود. سرطان در دهانه ی رحم بیماری بسیار خطرناکی است که ممکن است حتی موجب مرگ بیمار شود. اما آیا این سرطان قابل پیشگیری است؟ پاسخ مثبت است. سرطان دهانه ی رحم به آسانی قابل پیشگیری می باشد. اگر زخم این ناحیه به موقع شناسایی شود و پزشک متخصص زنان، عمل فریز کردن دهانه ی رحم را به خوبی انجام دهد، به راحتی می توان از این سرطان خطرناک پیشگیری کرد.

درمان زخم دهانه ی رحم

با انجام این عمل توسط یک متخصص زنان ماهر می توان زخم دهانه ی رحم را درمان کرد و از ابتلا به سرطان دهانه ی رحم پیشگیری نمود. بعد از این که پزشک زنان این روش درمانی را پیاده سازی می کند، مشکلات و علائم بیمار به تدریج کاهش می یابند و بیمار رو به بهبودی می رود. در این روش درمانی با استفاده از سرمای زیاد دهانه ی رحم فریز می شود و این امر موجب می شود تا سلول های بیمار و غیر طبیعی که در دهانه ی رحم قرار دارند و موجب زخم شده اند، از بین بروند. این سرما دادن یا فریز کردن در دو مرحله و به فاصله ی پنج دقیقه انجام می شود. لازم است بدانید این عمل زمانی که تست سرکه و یا تست پاپ اسمیر بیمار مثبت باشد، انجام می شود.

برای اطلاع از نحوه فریز کردن دهانه رحم صحبت های دکتر مهتاب مرجانی را مشاهده نمایید.

بعد از فریز کردن دهانه ی رحم منتظر چه چیزی باشیم؟

همان طور که گفتیم در حین انجام عمل فریز کردن بیمار ممکن است در زیر شکم خود احساس دردی مانند درد پریودی داشته باشد که این درد بعد از گذشت 24 ساعت از بین می رود. همچنین بعد از انجام این عمل، سلول های دهانه ی رحم که مورد عمل فریز کردن قرار گرفته اند شروع به ریزش می کنند و  بیمار در طی دو هفته ترشحات حجیم، آبکی و یا خونابه ای را دارد. سپس بعد از گذشت دو هفته بیمار باید به پزشک معالج خود مراجعه کند.

فریز کردن دهانه رحم از سرطان دهانه رحم در آینده پیشگیری می کند.

فریز دهانه رحم

نکات مهم فریز کردن دهانه ی رحم

فریز کردن دهانه ی رحم یک روش درمانی بسیار موثر برای درمان زخم دهانه ی رحم و پیشگیری از سرطان می باشد. این عمل درمانی باید توسط پزشک متخصص زنان و در مطب انجام شود. مهم ترین نکاتی که برای انجام این عمل باید رعایت شود به شرح زیر می باشد:

  • این روش درمانی باید در مطب پزشک و بدون بی هوشی انجام شود.
  • عمل فریز کردن به مدت زمان زیادی نیاز ندارد و در چند دقیقه به راحتی انجام می شود.
  • بهتر است بیمار در روزی که می خواهد عمل فریز را انجام دهد با خود یک همراه داشته باشد.
  • بیماری که این عمل را انجام می دهد بهتر است تا مدت زمان دو هفته از انجام نزدیکی واژینال خودداری کند.
  • این عمل درمانی نباید در زمانی که بیمار پریود است انجام شود و بهتر است یک الی دو هفته قبل از عادت ماهیانه این عمل صورت بگیرد.
  • اکیدا باید از انجام این عمل در دوران حاملگی پرهیز شود. اگر یک خانم تشخیص می دهد که باردار است باید پزشک را در جریان بگذارد.
  • با توجه به این نکته که هنگام انجام عمل فریز برای درمان زخم ممکن است عضلات گرفته شوند، پزشک معالج با استفاده از قرص ایبوپروفن، این مسئله را کنترل می کند.
  • می توانیم بگوییم در کل انجام این عمل چیزی حدود بیست دقیقه به طول می انجامد اما با توجه به این که برخی از بیماران بعد از انجام عمل فریز به استراحت کوتاهی نیاز دارند، می توانیم بگوییم مدت زمان انجام این عمل یک ساعت است.
  • باید توجه کرد بعد از انجام عمل فریز، زخم دهانه ی رحم مستعد عفونت می باشد که بیمار با کمک پزشک متخصص زنان می تواند این مسئله را به خوبی کنترل کند.

در انتها می توانید سوالات خود را در خصوص بیماری های زنان و زایمان از دکتر مهتاب مرجانی در بخش نظرات بپرسید. و یا با مراجعه به بخش مشاوره آنلاین از مشاوره دکتر مرجانی بهرمند شوید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

تماس با پزشک