88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل سرکلاژ چیست؟

عمل سرکلاژ رحم یعنی چه؟ عمل سرکلاژ چگونه انجام می شود؟ شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تا به حال نام سرکلاژ به گوش شما خورده است، اما اطلاعات کافی در این زمینه ندارید. خالی از لطف نیست شرح کامل عمل سرکلاژ را از زبان بهترین متخصص زنان در تهران بخوانید. با ما همراه باشید.

رحم عضوی از بدن بانوان است که جنین درون آن رشد می کند و تکامل می یابد. تا زمانی که جنین آماده ی تولد شود در رحم باقی می ماند. یکی از اجزای تشکیل دهنده ی رحم، گردن رحم می باشد. گردن رحم جایی است که رحم به واژن باز می شود. تا زمانی که نوزاد متولد می شود، می بایست گردن رحم محکم و سفت به صورت بسته بماند تا جنین به صورت سالم و صحیح متولد شود. اما به گفته یک پزشک متخصص در حوزه ی زنان، در بسیاری از بانوان گردن رحم ضعیف و یا کوتاه است که همین امر سبب می شود، جنین نتواند در رحم به شکل صحیح رشد یابد. به این عارضه، نارسایی گردن رحم می گویند. هنگامی که گردن رحم ضعف دارد و نمی تواند جنین را در رحم تحمل کند، ممکن است سبب سقط جنین شود. در چنین شرایطی سرکلاژ به منظور درمان این عارضه انجام می شود.

عمل سرکلاژ یعنی چه؟

عمل سرکلاژ به معنای دوختن دهانه ی رحم است. این عمل به منظور این که سرویکس بسته بماند انجام می شود. در واقع باید بگوییم این عمل هنگامی انجام می شود که پزشک متخصص زنان تشخیص دهد رحم دچار ضعف می باشد و کوتاهی گردن رحم ممکن است موجب به زایمان زودرس بشود. در چنین شرایطی پزشک برای بیمار عمل سرکلاژ را انجام می دهد تا دهانه ی رحم بسته بماند و جنین تا زمان تولد در رحم حفظ شود.

در طول ماه های ابتدایی دوران بارداری اگر پزشک متخصص تشخیص دهد دهانه ی رحم دچار سستی یا بی کفایتی شده است، به بیمار عمل سرکلاژ را توصیه می کند تا بتواند به این شیوه از زایمان زودرس و یا سقط جنین جلوگیری کند. در واقع باید بگوییم پزشک متخصص زنان و زایمان قبل از آن که دهانه ی رحم دچار سستی شود، باید عمل سرکلاژ سرویکس را انجام دهد. بازه ی زمانی مشخص شده برای این عمل در هفته های 12 الی 14 بارداری می باشد. به طور کلی باید بگوییم بعد از هفته ی 24 بارداری به بعد این عمل، انجام نمی شود.

عمل سرکلاژ سرویکس چگونه انجام می شود؟

عمل سرکلاژ به شیوه های مختلف قابلیت انجام شدن دارد. پزشک متخصص زنان این عمل را با بیهوشی و یا بی حسی موضعی در ناحیه واژن انجام می دهد. روش انجام این عمل این گونه است که پزشک متخصص دستگاهی پدالی شکل را که به قاشق شبیه است و اسپکولوم نام دارد، به درون واژن خانم فرو می کند و سپس با استفاده از این دستگاه دیواره های واژن را از هم باز می کند تا بتواند جراحی را انجام دهد و دهانه ی رحم را بدوزد. متداول ترین روش های انجام عمل سرکلاژ به صورت زیر هستند:

  • روش اول: در روش اول انجام این عمل، پزشک سر تا سر دهانه ی رحم را با بخیه می دوزد و از سقط جنین یا زایمان زود رس جلوگیری می کند.
  • روش دوم: در روش دوم این عمل زنان، پزشک نواری را دور گردنه ی رحم گره می زند و سپس محل مورد نظر را توسط بخیه می دوزد.
  • روش سوم: در یکی دیگر از روش های عمل سرکلاژ، پزشک برش کوچکی را در دهانه ی رحم می زند و سپس نواری را در دهانه ی رحم می دوزد و نوار را در محل برش جمع می کند.

اگر پزشک مربوطه نارسایی گردن رحم را دیر تشخیص بدهد، مایع آمونیاتیک موجود در رحم به بیرون از رحم می ریزد و پزشک می تواند این امر را به وسیله قرار دادن یک لوله ی باریک در دهانه رحم، کنترل کند.

هدف عمل سرکلاژ این است که دهانه ی رحم را بسته نگه دارد و این عمل موجب می شود جنین قبل از خروج از رحم به صورت کامل تکامل پیدا کند. پزشک متخصص، گردن رحم را در هفته ی 12 می دوزد و جنین می بایست در هفته ی 37 بارداری از رحم خارج شود تا زندگی بیرون از رحم را تجربه کند. هنگامی که مادر برای زایمان آماده می شود، پزشک بخیه ها را بر می دارد تا دهانه ی رحم باز شود و جنین بتواند متولد شود.

عمل سرکلاژ رحم برای چه کسانی توصیه می شود؟

پزشک متخصص زنان ممکن است عمل سرکلاژ را برای تعدادی از بانوان باردار پیشنهاد کند که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشند:

  • خانم های بارداری که به طور ذاتی و طبیعی دهانه ی رحم آن ها ضعیف است و همین ضعف موجب می شود مادر نتواند جنین را نگه دارد و در نتیجه ی آن، جنین سقط شود و یا مادر دچار زایمان زودرس شود.
  • خانم های بارداری که سرویکس آن ها در بارداری های قبل دچار آسیب شده است. ممکن است دهانه ی رحم مادر در زایمان های قبل که به صورت طبیعی انجام شده است مورد آسیب واقع شده باشد و به همان صورت باقی مانده باشد. در چنین حالتی مادر برای زایمان بعد باید در صدد رفع این آسیب بربیاد تا بتواند جنین خود را سالم و به موقع به دنیا بیاورد.
عمل سرکلاژ به معنی دوختن دهانه رحم است که عمل جراحی امن برای تعدادی از خانم های باردار به حساب می آید.

 آیا عمل سرکلاژ خطر و عوارض دارد؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در باب انجام این عمل وجود دارد، خطرات و عوارضی است که ممکن است بعد از عمل پیش بیاید. این عمل، یک عمل جراحی امن است اما ممکن است خطراتی را نیز به دنبال داشته باشد که شامل موارد زیر می شوند:

  • عفونت کردن در ناحیه واژن
  • انقباض زودرس ماهیچه های واژن
  • پارگی زودرس غشا
  • و …

اما راه حل چیست؟ یک پزشک زنان ماهر می تواند با روش های پزشکی صحیح انجام این عمل، از خطرات بعدی جلوگیری کند.

 

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − نه =

تماس با پزشک