88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / علائم سرطان رحم و روش های درمان آن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علائم سرطان رحم و روش های درمان آن

سرطان رحم یک سرطان شایع است که بر روی دستگاه تولید مثل زنان تأثیر می گذارد. این سرطان در خانمهایی که یائسگی را تجربه کرده اند بیشتر مشاهده می شود.

علائم سرطان رحم

شایع ترین علائم سرطان رحم خونریزی واژن است به طوری که غیر طبیعی باشد.

اگر دوران یائسگی را پشت سر گذاشتید، هرگونه خونریزی واژینال غیر طبیعی تلقی می شود.

اما اگر هنوز یائسگی را پشت سر نگذاشته اید، خونریزی غیر طبیعی ممکن است شامل دوره های قاعدگی بسیار سنگین یا خونریزی بین دوره های شما باشد.

سرطان-رحم

چرا سرطان رحم اتفاق می افتد؟

دقیقاً مشخص نیست چه چیزی باعث ایجاد سرطان رحم می شود، اما موارد خاصی می تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد.

یکی از مهمترین فاکتورهای خطر سرطان رحم، وجود میزان زیادی از یک هورمون بنام استروژن در بدن است.

برخی عوامل از جمله چاقی و اضافه وزن باعث بالا رفتن سطح استروژن در بدن شما می شود. همچنین در اثر استفاده طولانی مدت از داروهای سرطان پستان مانند تاموکسیفن، احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم نیز وجود دارد.

پیشگیری از سرطان رحم همیشه امکان پذیر نیست، اما ممکن است در کاهش ابتلا به آن موثر باشد. این عوامل شامل حفظ وزن متعادل و استفاده طولانی مدت از برخی انواع پیشگیری از بارداری می باشد.

انواع سرطان رحم

بیشتر سرطانهای رحم در سلولهای تشکیل دهنده پوشش رحم (آندومتر) رخ می دهند. به همین دلیل است که سرطان رحم اغلب به نام سرطان آندومتر نیز شناخته می شود.

در موارد نادر، سرطان رحم می تواند در دیواره عضله رحم آغاز شود. به این نوع، سرطان سارکوم رحمی گفته می شود و ممکن است به روش دیگری درمان شود.

همچنین لازم به ذکر است سرطان رحم از سایر سرطانهای دستگاه تناسلی زنان مانند سرطان تخمدان و سرطان دهانه رحم متفاوت است.

سایر مقالات مفید:

علت ایجاد فیبروم رحم و درمان آن چیست؟

درباره فریز کردن دهانه رحم بیشتر بدانید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هرگونه خونریزی غیر معمول واژینال را مشاهده کردید، در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه کنید. هر چند این علائم ممکن است در اثر سرطان رحم نباشد، اما بهتر است اطمینان حاصل کنید.

انواع درمان سرطان رحم

اگر پزشکتان به شما گفت که سرطان رحم دارید، بهتر است از پزشک متخصص زنان و زایمان برای درمان اینگونه سرطان ها کمک بگیرید. پزشک متخصص زنان برای ایجاد یک برنامه درمانی به شما کمک خواهد کرد.

سرطان رحم به روش های مختلفی درمان می شود. نوع درمان به نوع سرطان رحم و میزان گسترش آن بستگی دارد. درمان شامل جراحی، شیمی درمانی و یا پرتونگاری است.

جراحی: پزشکان طی یک عمل جراحی، بافت سرطانی را از بین می برند.

پرتودرمانی: استفاده از پرتوهای پر انرژی (مشابه اشعه X) برای از بین بردن سرطان.

هورمون درمانی: هورمون درمانی هورمون ها را از بین می برد و یا عمل آنها را مسدود می کند در نتیجه رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند. هورمون ها موادی هستند که توسط غدد در بدن ساخته شده و در گردش خون جریان دارند.

شیمی درمانی: استفاده از داروهای خاص برای کوچک کردن یا از بین بردن سرطان. این داروها می توانند شامل قرص هایی باشند که شما مصرف می کنید یا داروهایی که در رگ های شما تزریق می شوند و یا گاهی اوقات هردو.

سرطان رحم اغلب به نام سرطان آندومتر نیز شناخته می شود.

عمل جراحی

یکی از روشهای معمول جراحی سرطان رحم هیسترکتومی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

هیسترکتومی

بسته به میزان سرطان، جراح از طریق هیسترکتومی ساده (برداشتن رحم و دهانه رحم) یا هیسترکتومی رادیکال (برداشتن رحم، دهانه رحم، قسمت بالای واژن و بافت های اطراف آن) عمل جراحی را انجام می دهد. برای بیمارانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند، جراح به طور معمول یک سالپینگوئوفورکتومی دو طرفه نیز انجام می دهد، یعنی برداشتن لوله های فالوپی و تخمدان ها.

هیسترکتومی ممکن است از طریق برش شکمی، به روش لاپاراسکوپی انجام شود که از چندین برش کوچک استفاده می شود. هیسترکتومی معمولاً توسط یک جراح متخصص زنان انجام می شود. در جراحی با کمک لاپاراسکوپی، یک دوربین و ابزار دیگری از طریق برش هایی وارد بدن می شوند. جراح از این روش برای برداشتن رحم، دهانه رحم و بافت اطراف آن استفاده می کند. قبل از عمل جراحی توصیه می شود با پزشک خود در مورد خطرات و فواید روشهای مختلف جراحی و اینکه کدام روش برای شما مناسب تر است، صحبت کنید.

کدام روش درمانی برای من مناسب است؟

انتخاب روش درمانی مناسب برای شما ممکن است کمی سخت باشد. بنابراین لازم است با پزشکتان در مورد گزینه های درمانی موجود با توجه به نوع سرطان و میزان پیشرفت آن صحبت کنید. پزشک می تواند خطرات و فواید هر درمان و عوارض جانبی آنها را به طور کامل برایتان شرح دهد. عوارض جانبی در واقع نوع واکنش بدن شما به داروها یا سایر روشهای درمانی است.

زندگی با سرطان رحم

زندگی با وجود سرطان چالش برانگیز است، و سرطان رحم می تواند از جهات خاصی بر زندگی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در صورت انجام هیسترکتومی، به خصوص اگر تخمدان های شما برداشته شود، ممکن است روابط جنسی شما تحت تأثیر قرار بگیرد. بنابراین در چنین شرایطی ممکن است صحبت کردن با سایر افراد در مورد وضعیت تان، از جمله اعضای خانواده، همسرتان یا افراد دیگری که مبتلا به سرطان رحم هستند، برایتان مفید باشد.

منبع

https://www.nhs.uk/conditions/womb-cancer/
https://www.cdc.gov/cancer/uterine/basic_info/treatment.htm
https://www.cancer.net/cancer-types/uterine-cancer/types-treatment

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + پانزده =

تماس با پزشک