88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / سیتوسل و رکتوسل چیست ؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سیتوسل و رکتوسل چیست ؟

یکی از مشکلات رایج بین افراد، سیستوسل و رکتوسل می باشد. اگر مثانه از جایگاه خود جابجا شود و به سمت پایین کشیده شود، مشکل سیستوسل به وجود می آید. اگر روده ها از جایگاه اصلی خود به سمت واژن حرکت کنند، مشکل رکتوسل به وجود می آید.

انجام فعالیت های ورزشی منظم، انجام مراقبت های دوران بارداری، عدم انجام فعالیت های سنگین، داشتن تناسب اندام، درمان یبوست، انجام ورزش  بعد از زایمان و …. می تواند از بروز این بیماری ها جلوگیری کند.

علائم سیستوسل و رکتوسل

این بیماری مانند هر مشکل و بیماری دیگری در بدن افراد با نشانه ها و علائمی همراه است. البته اگر این مشکل به صورت خفیف و کوچک باشد نمی توان به راحتی آن را تشخیص داد زیرا علامت خاصی ندارد. در این صورت تنها می توان آن را در تشخیص بالینی شناسایی کرد. اما اگر بیماری شدت بگیرد، علائم و نشانه های آن بیشتر خواهد شد. از مهم ترین نشانه های سیستوسل و رکتوسل می توان به موارد زیر اشاره کرد. درباره چسبندگی رحم بیشتر بخوانید.

 • یکی از مهم ترین نشانه های این بیماری، تمایل زیاد به دفع ادرار و تکرر ادرار می باشد.  
 • بی اختیاری در ادرار در زمان سرفه و عطسه یکی از آزار دهنده ترین نشانه هایی است که بر اثر این بیماری برای افراد به وجود می آید.
 • اگر در قسمت واژن خود احساس سنگینی و فشار زیادی دارید، باید به وجود بیماری سیستوسل و رکتوسل شک کنید. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا در ابتدایی ترین مرحله اقدام به درمان آن کنید.
 • یبوست یکی از نشانه های اصلی این بیماری می باشد و باید به آن توجه کنید. داشتن یبوست به صورت دائمی و همیشگی یکی از علائم سیستوسل و رکتوسل می باشد.
 • یکی دیگر از نشانه های این بیماری، خونریزی غیر نرمال و غیر طبیعی در قسمت واژن می باشد. اگر در زمانی غیر از زمان قاعدگی، در قسمت واژن خود خونریزی مشاهده می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • احساس درد زیاد در زمانی برقراری رابطه ی جنسی یکی دیگر از علائم بیماری سیستوسل و رکتوسل می باشد.

دقت کنید که علائم و نشانه های سیستوسل و رکتوسل با ایستادن طولانی مدت و انجام فعالیت های شدید، زیاد می شود و بسیار آزار دهنده می باشد. در صورتی که اگر شما به پهلو بخوابید یا روی شکم دراز بکشید، درد شما کمی آرام می شود.

سیتوسل و رکتوسل

چه عواملی باعث ایجاد سیتوسل و رکتوسل می شود؟

عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد سیستوسل و رکتوسل در افراد می شود. از مهم ترین این عوامل مستعد کننده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سن بالای افراد، ژنتیک، چند قلویی، زایمان های سنگین و طولانی، عفونت های مکرر لگن، وزن زیاد جنین در زمان بارداری، تومور های لگنی، کمبود استروژن، استفاده بیش از حد از مسهل ها و ….

هر کدام از این موارد می تواند باعث بروز بیماری های سیستوسل و رکتوسل در افراد شود.

درمان تنبلی تخمدان را در این مقاله بخوانید.

درمان سیستوسل و رکتوسل

با پیشرفت علم پزشکی روش های درمانی متفاوتی برای بیماری های مختلف به وجود آمده است. به طور مثال برای درمان بیماری سیستوسل و رکتوسل دو روش متفاوت وجود دارد که به میزان شدت بیماری بستگی دارد.

اگر بیماری سیستوسل و رکتوسل در افراد خفیف باشد، می توان از روش پروتز استفاده کرد. در این روش پروتزی به نام پساری درون بدن و واژن افراد جایگذاری می شود. این وسیله می تواند به خوبی مثانه را در جایگاه اصلی خود نگه دارد و اجازه ندارد که مثانه به سمت پایین کشیده شود.  از پساری بیشتر برای درمان سیستوسل استفاده می شود. این وسیله در شکل و سایز متفاوتی ساخته می شود که پزشک با توجه به بدن هر فرد، مناسب ترین را انتخاب کنید. استفاده از تمرین های ورزشی مانند ورزش کگل نیز می تواند باعث سفت شدن عضلات بدن و پایین تنه شود.

اما اگر بیماری سیستوسل و رکتوسل در افراد شدید باشد، نمی توان با ورزش و پروتز آن را درمان کرد. در نتیجه باید از روش جراحی استفاده کرد. با استفاده از این روش می توان بافت های اضافی درون بدن را خارج کرد تا این بیماری ها به خوبی درمان شوند. این روش جراحی به وسیله ی بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

سیستوسل و رکتوسل 3

مراقبت های بعد از درمان و جراحی سیتوسل و رکتوسل

همانطور که بیان کردیم، اگر بیماری های سیستوسل و رکتوسل در افراد شدید باشد، باید از روش درمانی جراحی استفاده کرد. افراد باید مراقبت های خاصی را بعد از انجام این جراحی در نظر داشته باشند تا بتوانند نتیجه ی بهتری از آن بگیرند. علاوه بر آن این مراقبت ها باعث می شود که دوره ی نقاهت افراد کمتر شده و در زمان کوتاه تری بهبود پیدا کنند. فیبروم رحم یکی از مشکلات شایع زنان است. در مقاله ای دیگر می توانید مطالب تکمیلی را در این زمینه بخوانید.

 • بعد از انجام عمل جراحی حتما باید حرکت داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است خون در پا از جریان بیفتد و یا اینکه عفونت در ریه به وجود آید. در نتیجه حتما بعد از عمل باید ورزش های تنفسی و حرکتی را زیر نظر پزشک انجام دهید.
 • یکی از مهم ترین مراقبت ها بعد از سیستوسل و رکتوسل، شست و شو محل عمل با محلول نمکی بعد از ادرار کردن می باشد. در انتها حتما بدن خود را با دستمال خشک کنید.
 • تا 6 هفته بعد از عمل، از ایستادن به مدت طولانی بپرهیزید و وسایل سنگین را بلند نکنید.
 • در طول عمل جراحی برش هایی روی بدن شما زده می شود که باید از آن ها مراقبت کنید. درمان این بخیه ها تا دو هفته  طول می کشد.در این مدت باید آن را مرتب شسته و خشک کنید.
 • از لباس های نخی استفاده کنید و سعی کنید همیشه محل عمل و جراحی خشک باشد. برای این کار می توانید از سشوار و دستمال های نخی تمیز استفاده کنید.
 • یکی از مهم ترین مراقبت ها بعد از سیستوسل و رکتوسل، حمام کردن با نظر پزشک می باشد.
 • سعی کنید بعد از انجام عمل جراحی وزن خود را در حد متعادل نگه دارید تا دچار اضافه وزن نشوید.

درانتها می توانید سوالات خود رادر خصوص انواع بیماری های زنان از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات سایت بپرسید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =

تماس با پزشک