دکتر مهتاب مرجانی / جراحی / زایمان طبیعی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی، یکی از روش های عادی و متداول بدون استفاده از هیچ نوع ابزار برش و جراحی برای زایمان است. با شروع درد، فرد اقدام به زایمان طبیعی می نماید. بسیاری از خانم ها برای انهجام زایمان طبیعی ترس زیادی دارند، به همین دلیل است که زایمان سزارین را ترجیح می دهند. ولی باید اینکته ذکر شود که خطرات زایمان سزارین برای مادر و جنین به دلیل استفاده از ابزار برش بیش تر است. در مقایسه با زایمان سزارین، مادر باید درد بیش تری را متحمل شود. در این مقاله ما قصد داریم در خصوص مزایای زایمان طبیعی و مراحل انجام آن توضیح دهیم.

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی یک روش مناسب برای تولد نوزاد است که جنین با ایجاد انقباضات شدید در بدن‌ از داخل رحم خارج می‌شود. این زایمان یک امر طبیعی و فیزیولوژیکی است که تعیین زمان دقیق برای آن، کمی دشوار خواهد بود. در این روش میزان دخالت عملکرد پزشکی بسیار کم است و بسیاری از فرآیند انجام آن به توان و قدرت بدنی مادر نیاز دارد. در زمانی که از دوره بارداری، ۹ ماه کامل گذشته باشد، هورمون‌های مختلفی در داخل بدن مادر ترشح می‌شود که امر زایمان مادر را تسهیل می‌کند. این زایمان دارای مزیت‌های بسیار مهمی است اما در برخی موارد ممکن است باتوجه به شرایط جسمانی مادر و جنين، روش‌های دیگری برای تولد در نظر گرفته شود.

مزایای زایمان طبیعی

نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی متولد می شوند، چه بهبه لحاظ سلامت جسمی، هم در دوران نوزادی و هم در سنین بالاتر، عوارض کم تری به همرته خواهند داشت.در واقع این نوزادان زودتر از سایر نوزادهایی که از طریق زایمان سزارین از شیر مادر تغذیه می کنند ومشکلات تنفسی کم تری دارند.

علاوه‌بر مواردی که ذکر شد تأثیر زایمان فیزیولوژیک بر نوزاد و موارد مثبت دیگری نیز برای نوزاد نیز وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

تنفس نوزاد

نقش زایمان به روش طبیعی در تنفس کودک از اهمیتِ ویژه‌ای برخوردار است. زمانی که نوزاد در رحم است، ریه‌های او پر از مایع آمنیوتیک بوده و در حین زایمان این مایع تا حدودی خارج می‌شود.

علل مشکلات تنفسی در حینِ زایمان به‌‌صورت قطعی معلوم نیست؛ اما تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی بدن مادر و جنین طی زایمان به روش طبیعی، برای رشد و تکامل نوزاد تأثیر بسیاری دارد؛ زیرا دردِ زایمان برای مادر باردار و آزاد شدن هورمون‌های او منجر به رشد ریه‌های نوزاد می‌‌شود.

همچنین در حین زایمان، نوزاد هورمون کاتچول آمین آزاد می‌کند که این هورمون باعث رشد ریه‌های نوزاد خواهد شد. در دورانِ بارداری، فشارها‌یی که از طرف مادرِ باردار بر نوزاد است که همین امر باعث انقباض ریه‌های نوزاد، کاهش خون و اکسیژن شده و در حین زایمان، مایع درون ریه‌های نوزاد خالی می‌شود و در نتیجه تنفس بهتر خواهد شد.

قوی‌تر شدن سیستم ایمنی نوزاد

نوزادان در بدو تولد سیستم ایمنی نابالغی دارند که باید به قوی شدن سیستم ایمنی نوزاد کمک کرد. نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا می‌آیند، از طرف مادر باکتری‌های مفیدی را دریافت می‌کنند که رویِ سیستم ایمنی نوزاد و سلامت روده‌های او تأثیر مستقیم دارد.

در زایمان طبیعی به خاطر گلبول‌های سفید نوزاد که در واقع سطح کاتکول آمین را نیز افزایش می‌دهند، ایمنی نوزاد بیشتر شده و از او محافظت می‌کند.

گلوکز بر رشد سلول‌های مغز نوزاد تأثیر مستقیم دارد. افت قند خون می‌تواند خطرات بسیاری داشته باشد و سلول مغزی جنین به خطر بیفتد؛ اما در زایمان به روش طبیعی این افت قند کم‌تر بوده و نوزاد انرژی بیشتری را هم دریافت می‌کند. سطح قند خون نوزاد پس از تولد به دلیل گلوکز شیر مادر می‌تواند تأمین شود.

در زایمانِ فیزیولوژیک از همان بدو تولد، نوزاد به آغوش مادر می‌رود و با شیردهی اولیه ارتباطی مستقیم با مادر خود ایجاد کرده که همین امر باعث آرامش نوزاد می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 8 =

تماس با پزشک