88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

زایمان سزارین

بارداری و زایمان از مهم ترین اتفاقاتی است که در زندگی هر زنی رخ می دهد. احساس مادر شدن حسی بسیار شیرین است که از دوران بارداری در وجود یک زن شکل می گیرد. پس از آن چیزی که برای مادر اهمیت دارد سلامت فرزندش است به همین دلیل در جستجوی روش هایی تا بتواند از طریق آن سلامت فرزندش را به عنوان یک مادر تضمین کند. یکی از این عوامل، نوع زایمان است که در درجه اول با توجه به حفظ سلامت مادر و فرزندش از سوی پزشک متخصص زنان تعیین می شود. به همین دلیل با توجه به ضرورت این مساله، در این مقاله قصد داریم به شرح یکی از رایج ترین انواع زایمان، یعنی زایمان سزارین بپردازیم.

زایمان سزارین چیست؟

انتخاب نوع زایمان یکی از مهمترین دغدغه های مادران در دوران بارداری است. برخی دوست دارند به شکل سنتی عمل کرده و از طریق زایمان طبیعی فرزندشان را به دنیا آورند اما بسیاری از دیگر مادران از درد زایمان هراس دارند یا به دلایل مرتبط با سلامتی لازم است زایمان خود را به صورت سزارین انجام دهند. در طول زایمان سزارین نوزاد از طریق برش هایی که بر روی شکم ایجاده شده اند، از رحم مادر خارج می شود. معمولا این نوع زایمان هنگامی توصیه می شود که زایمان طبیعی برای مادر یا فرزند خطراتی به همراه داشته باشد.

سزارین در ایران

آمار ها نشان میدهد تعداد زایمان های سزارین در دنیا در حال افزایش است . با وجود این که سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند کمتر از 15 درصد زایمان ها انجام شده به روش سزارین انجام شوند اما همچنان این آمار در بیشتر کشور ها بیش تر از این مقدار است. لازم به ذکر است که ایران رتبه دوم را در میزان زایمان سزارین در جهان دارد. این زایمان درد کمتری دراد و زنان آن را به زایمان طبیعی با همه دردسر هایش ترجیح می دهند. در ایران زایمان سزایرن به رستم زایی نیز معروف است چرا که برخی افراد معتقد اند رستم افسانه ها نیز به این روش متولد شده است. تست نوار قلب جنین از مواردی است که در دوران بارداری به دلایلی انجام میشود.در مقاله بعد می توانید درباره آن بخوانید. تعیین جنسیت قبل از بارداری ، در این مقاله بیشتر بخوانید.

زایمان سزارین مانند هر عمل دیگری مزایا و معایب خود را دارد که با توجه به شرایط باید آن را پذیرفت. در مواردی ممکن است زایمان به روش سزارین تنها راه باشد و زایمان طبیعی پر ریسک شود. در بخش زیر به چند مورد این موارد که انجام زایمان یه روش طبیعی ممکن نیست و باید سزارین انجام گیرد را مشاهده می کنید.

 • زمانی که جنین در رحم مدفوع کرده باشد.
 • رگ و جفت سر راهی
 • زایمان های بریج ( که جنین از قسمت پا یا باسن خارج میشود)
رازداری متخصص زنان

جنین بزرگتر از 4/5 کیلوگرم و یا سر بزرگتر از لگن مادر پیش تر زنانی که یکبار تحت جراحی سزارین قرار گرفته بودند میبایست تمامی زایمان های بعدی خود را به روش سزارین انجام می دادند. اما امروزه روش های ایمن تری و جود دارد که می توان بر خلاف این موضوع نیز عمل کرد. در هر حال انجام زایمان باید به روشی ایمن صورت گیرد که ریسک کمتری برای مادر و جنین داشته باشد. پزشک با بررسی شرایط مادر و جنین امکان پذیر بودن آن را مشخص خواهد کرد.

نوزاد

برای انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان این مقاله را بخوانید.

زایمان سزارین به چه دلایلی انجام می گیرد؟

برخی عوامل ممکن است مانع از انجام زایمان مادر به صورت طبیعی شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • موقعیت قرار گیری جنین خوب نباشد و به گونه ای باشد که مثلا قرار باشد از سمت پاها یا شانه متولد شود.
 • در ضربان قلب نوزاد تغییراتی مشاهده شود.
 • هنگامی که مادر دوقلو یا چند قلو باردار باشد معمولا زایمان سزارین پیشنهاد می شود.
 • نوزاد دارای جثه بزرگی باشد و امکان خروج آن از مقعد مادر نباشد یا برای مادر خطرناک باشد.
 • ابتلای مادر به هرکدام از بیماری های قلبی، زگیل تناسلی و … می تواند به عنوان عاملی برای زایمان سزارین شناخته شود.

قبل از زایمان سزارین چه آمادگی هایی باید داشته باشیم؟

 • لازم است پیش از زایمان، تعدادی آزمایش خاص برای تعیین نوع گروه خونی و میزان هموگلوبین خون انجام شود زیرا ممکن است در حین زایمان تزریق خون به مادر مورد نیاز باشد.
 • حدود 24 تا 48 ساعت قبل از زایمان می توانید غذاهای مغذی میل کنید.
 • قبل از رفتن به بیمارستان و زایمان حتما به حمام بروید.

سایر مقالات مفید:

درباره تعیین جنسیت قبل از بارداری بیشتر بدانید.

دلایل انجام تست نوار قلب جنین چیست؟

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟

ابتدا یک کانتر داخل مثانه قرار داده می شود که به منظور جمع آوری ادرار در حین زایمان به کار گرفته می شود. سپس ناحیه شکم تمیز می شود و داروهای ضروری به بدن مادر تزریق می شود. پس از آن انتخاب نوع بیهوشی مهم است که در زایمان سزارین به صورت بیهوشی کامل یا بی حسی نخاعی انجام می گیرد.در بیهوشی عمومی مادر به طور کامل به خواب می رود و متوجه چیزی نخواهد شد اما در حالت بی حسی نخاعی، قسمت های تحتانی بدن بی حس خواهد شد.

پس از بیهوشی ، پزشک متخصص تعدادی برش بر روی شکم و رحم ایجاد می کند. برش های شکمی در دیواره شکم یا خط افقی بالای خطی که موهای زائد رشد می کنند، ایجاد می شود. برش های رحمی هم در قسمت پایین رحم و امتداد عرضی ایجاد می شوند. علاوه بر این برش ها ممکن است با توجه به وضعیت قرارگیری جنین لازم باشد  برش های دیگری نیز ایجاد شوند. سپس نوزاد از طریق این برش ها از رحم خارج می شود. در آخر هم بند ناف بریده شده و محل برش ها بخیه زده می شود، همچنین کانتر از مثانه خارج می شود.

پس از پایان زایمان، مادر به اتاق ریکاوری به منظور کنترل علائم حیاتی مانند فشار خون و بررسی ضربان قلب منتقل می شود.

پس از زایمان سزارین ممکن است نیاز باشد مادر تا چندین روز در بیمارستان بستری شود.

بسیاری از خانم های باردار که از زایمان هراس دارند، عمل سزارین را بنا بر تشخیص پزشک برای خود انتخاب می کنند.

همچنین پس از زایمان سزارین

در صورت مشاهده هرکدام از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • تشدید درد
 • التهاب، قرمزی و ترشح از بخیه ها
 • خونریزی از بخیه ها
 • عفونت بخیه ها

زایمان سزارین چه مزایایی دارد؟

 • عدم احساس درد در حین زایمان
 • کاهش احتمال افتادگی عضلات کف لگن
 • عدم آسیب به واژن
 • جلوگیری از گشاد شدن واژن

پس از زایمان سزارین چه نکاتی باید رعایت شود؟

 • مادر باید تا چند هفته بسته به توصیه پزشک، به طور کامل استراحت کند و اطرافیان او را در انجام کارها کمک کنند.
 • مصرف آب و مایعات فراوان توصیه می شود زیرا مانع از بروز یبوست می گردد.
 • داروهای تسکین دهنده درد که از سوی پزشک تجویز شده، از جمله استامینوفن و ژلوفن باید به طور مرتب مصرف شود.
 • مصرف غذاهای مقوی، میوه ها و سبزیجات تازه به طور روزانه ضروری است.
 • مادر پس از زایمان می تواند به فرزندش شیر بدهد.
 • تا شش هفته از برقراری رابطه جنسی به منظور جلوگیری از بروز عفونت، خودداری شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.
 • برای جلوگیری از افتادگی شکم، از شکم بند استفاده کنید البته مراقب باشید به بخیه ها فشاری وارد نشود.
 • تا زمان بهبود کامل بخیه ها رانندگی نکنید.

عوارض زایمان سزارین

برخی مادران متاسفانه به کاهش درد در هنگام زایمان سزارین توجه می کنند اما از عوارض پس از سزارین بی اطلاع هستند. البته عوارض پس از سزارین همیشه نباید مانع انجام آن شود اما پیش از انتخاب روش به دنیا اوردن جنین باید به آن توجه کرد. یکی از عوارض زیستی که و جمعیتی که سزارین به همراه دارد کاهش سن جنین و به دنیا امدن زودتر از موعد است.

به طور میانگین سزارین زمان بارداری را حدود سه هفته کاهش می دهد و زایمان پیش از ظهور علائم صورت میگرد. این مسئله می تواند برای جنین و مادر مسائل و مشکلاتی را در آینده ایجاد نماید. در خصوص مشکلاتی که بعد سزارین برای مادران ایجاد می شود باید گفت سزارین نوعی عمل جراحی است و عوارض بعد از عمل برای ان مورد انتظار است. به علاوه ریسک آسیب های دیگری نیز در این جراحی و جود دارد که چند مورد آن را در قسمت زیر مشاهده می کنید.

 • زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد
 • عفونت مثانه و رحم
 • احتمال بروز بارداری پرخطر در آینده
 • تشکیل لخته خون در پاها یا ریه ها
 • ترومبوز وریدی

آسیب به سیستم ادراری به علاوه سزارین عوارضی نیز بر روی نوزادان دارد و نوزادانی که با روش سزارین متولد می شوند احتمال ابتلا به برخی مشکلات مانند دیابت، چاقی، آلرژی ، سلیاک و آسم افزایش می یابد.

کلام آخر

انتخاب نوع زایمان به صورت طبیعی یا سزارین با توجه به شرایط مادر و جنین و پس از معاینات لازم تعیین می گردد و کاملا به نظر پزشک بستگی دارد. بنابراین توصیه می شود هیچ گاه خودتان را با سایر افراد مقایسه نکنید زیرا هر کسی شرایط متفاوتی از شما دارد. همچنین در صورت انجام زایمان به صورت سزارین، از دستورالعمل های پزشک تان پیروی کنید و بر روند بهبودی تان تمرکز داشته باشید.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات بپرسید و یا برای دریافت مشاوره آنلاین به وبسایت ماوارطب مراجعه نمایید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 12 =

تماس با پزشک