88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

زایمان بدون درد

زایمان بدون درد

درد ناشی از زایمان طبیعی ممکن است یک کابوس برای مادران باشد. این درد ممکن است امروزه برای خانم ها بخصوص برای کسانی که در اولین بارداری قرار دارند، غیرقابل تحمل باشد. با تحولات و پیشرفتهای بسیار زیاد درعلم پزشکی، اکنون زایمان به روشی تقریبا بدون درد تبدیل شده است. در حال حاضر بسیاری از خانمها برای کاهش شدت درد و لذت بردن از تجربه زایمان، به روش های کاهش درد متوسل می شوند.  بویژه این روش در زنانی که از مزایا و عوارض آن آگاهی کامل دارند، بسیار رایج تر است.

 

زایمان بدون درد چیست؟

ما آن را بی دردی اپیدورال (epidural) می نامیم. درد شدید دلیل استفاده از روش اپیدورال است و هر زمان که درد شما قابل توجه باشد می توانید اپیدورال را درخواست کنید. اپیدورال برای زایمان شما حتما  لازم  نیست، اما می تواند در کاهش درد زایمان مفید باشد. و تضمین می کند که مادر در کل روش های بیمار راحت و بیدار است و قادر به دیدن کودک در حال زایمان است

اپیدورال یک تزریق است که در قسمت تحتانی کمر شما صورت می گیرد، در این روش یک لوله کوچک (اندازه ریسمان) در نزدیکی اعصاب تحمل درد رحم، در پشت شما قرار می گیرد، این لوله ریز کاتتر اپیدورال است که برای تسکین درد زایمان می توان از طریق آن  دارو ها را تزریق کرد. این داروها نوعی بی حسی موضعی هستند که باعث بی حس شدن اعصاب و احساس درد می شوند. این داروها همچنین برای کودک بسیار بی خطر هستند.

با وجود اپیدورال ممکن است برخی از علائم فشار و برخی از گرفتگی ها و انقباضات را حس کنید، اما دردناک نخواهد بود. این کار توسط متخصص بیهوشی که در انجام این کار آموزش دیده است انجام می دهد.

همه زنانی  که در زایمانشان نیاز به تسکین درد دارند، می توانند اپیدورال داشته باشند، به جز آنهایی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند و یا آزمایش خون غیر طبیعی دارند.

گاهی اوقات، اپیدورال ممکن است آن طور که دوست داریم، کار نکند. اگر این اتفاق بیفتد، متخصص بیهوشی با دادن دوزهای اضافی یا تغییر موقعیت یا وضعیت کاتتر کمک می کند.

 

زایمان بدون درد توسط دکتر مرجانی

                                                        هومر عزیزم، زایمان بدون درد، بیمارستان شمیم یاس

 

 

مزایای زایمان بدون درد

 

 • ضمن حفظ آگاهی و تحرک ، می تواند تماشای کودک در هنگام تولد را برای مادر فراهم کند.
 • به مادر کمک می کند تا با خستگی و افسردگی پس از زایمان بهتر کنار بیاید.
 • از آنجا که این روش تسکین درد قابل توجهی دارد، بدن هورمونهای استرس را آزاد نمی کند. شناخته شده است که هورمونهای استرس بر مادر تأثیر منفی گذاشته و باعث ناراحتی کودک می شوند.
 • این روش می تواند فشار خون مادر را کاهش دهد، و این باعث می شود برای خانم هایی که فشار خون بالایی دارند، مفید باشد. فشار خون اگر به طور موثری کنترل نشود، در هنگام زایمان حتی بیشتر می شود و ممکن است منجر به سکته مغزی شود.
 • این امکان را به شما می دهد تا بدون نیاز به بیهوشی اضافی، زایمان شما به یک زایمان ابزاری یا فورسپس تبدیل شود.
 • اضافه کردن کاتتر اپیدورال باعث می شود در صورت لزوم انجام زایمان سزارین امکان پذیر شود.
 • مدت زمان زایمان تا حد زیادی کاهش می یابد.
 • این کار برای بیمارانی که بیماری هایی مانند بیماری های قلبی یا پره اکلامپسی دارند مناسب است.

 

عوارض ناشی از تزریق اپیدورال

 

 • اپیدورال می تواند باعث افت فشار خون شما شود. برای کاهش این خطر، مایعات از طریق یک خط داخل وریدی به شما داده می شود.

 

 • بعضی از خانمها ممکن است با متوقف کردن اپیدورال دچار خارش شوند که از بین می رود. برای تسکین احساس می توان از داروها استفاده کرد.

 

 • از هر 100 زن یک نفر ممکن است بعد از اپیدورال دچار سردرد شدید شود. به آن سردرد puncture postural گفته می شود و قابل درمان است

 

 • در حدود یک در 2000 مادر بعد از تولد کودک احساس سوزن سوزن شدن از یک پا را نشان می دهد. چنین مشکلاتی بیشتر ناشی از خود زایمان است تا یک اپیدورال.

 

 • تعداد کمی از زنان ممکن است بی حسی یا سنگینی در پاها را تجربه کنند که معمولاً پس از قطع شدن اپیدورال، از بین می رود. در واقع خطرات و عوارض دائمی بعد از epidural بسیار کم و نادر است.

 

 • کمردرد در دوران بارداری شایع است و اغلب بعد از مراقبت از کودک ادامه می یابد. اکنون شواهد خوبی وجود دارد مبنی بر اینکه اپیدورال ها باعث کمردرد طولانی مدت نمی شوند، اگرچه ممکن است شما چند روز در محل تزریق احساس درد کنید.

دریافت تسکین درد در زایمان امری ضروری برای زایمان نیست! این به میزان تحمل شما و انتخاب شما بستگی دارد.

 

زایمان بدون درد و تولد محمد امینی دوست داشتنی

زایمان بدون درد و تولد محمد نوید دوست داشتنی

 

عوارض جانبی نادر:

 

 • عفونت: از آنجا که دریچه ای هنگام ایجاد سوند ایجاد می شود، احتمال ورود باکتری ها به داخل بدن وجود دارد و باعث ایجاد عفونت می شود. اما از آنجا که سوزن استریل خواهد بود و پوست قبل از قرار دادن سوند با محلول ضد عفونی کننده از بین می رود، احتمال عفونت از اپیدورال بسیار نادر است. با این حال، عفونت را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد.

 

 • تنفس کند: گاهی اوقات، داروهای مورد استفاده در اپیدورال می توانند بر عضلات قفسه سینه که کنترل تنفس را دارند تأثیر بگذارد. این ممکن است باعث کند شدن تنفس یا سایر مشکلات تنفسی شود، که این مورد نیز بسیار نادر است.

 

 • تشنج / تناسب: اگر بی حسی هنگام دادن اپیدورال به طور تصادفی وارد رگ شود، می تواند باعث تشنج شود.

 

 • آسیب عصبی: در موارد بسیار نادر، اپیدورال می تواند منجر به آسیب موقتی یا دائمی عصب شود. این می تواند ناشی از، آسیب به اعصاب ناشی از سوزن اپیدورال یا سوندعفونت در ناحیه ای که کاتتر در نزدیکی نخاع قرار دارد یا خونریزی در ناحیه اپیدورال که باعث فشار به ستون فقرات می شود و تزریق تصادفی داروهای اشتباه از طریق سوند اپیدورال باشد.

 

بنابراین بهترین کار انتخاب یک جراح و متخصص زنان و زایمان کاربلد و متبهر در  این زمینه می باشد.

 

چرا اپیدورال؟

از بین تمام گزینه های موجود، اپیدورال بهترین روش تسکین درد در زایمان است.

 • اپیدورال می تواند به شما امکان استراحت، تمرکز و عدم اضطراب را بدهد. با کاهش ناراحتی ها و درد زایمان، بیشتر خانمها تجربه  تولد مثبت و بهتری دارند.

 

 • اگر به روش سزارین زایمان کنید، می توانید از همان اپیدورال برای بیهوشی در حین عمل و کاهش درد موثر هنگام عمل استفاده کنید.

 

 • هنگامی که انواع مکانیسم های مقابله ای دیگر کمک نمی کنند، اپیدورال می تواند در رفع خستگی و تحریک پذیری به شما کمک کرده و تضمین می کند که شما زایمان بی درد خواهید داشت.

 

چه کسانی نباید اپیدورال داشته باشند؟

 

 • مبتلایان به خونریزی خاص

 

 • داروهایی که می توانند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارند (کلوپیدوگرل ، هپارین ، وارفارین و غیره)

 

 • اگر جراحی کمر داشته اید (در موارد خاص)

 

 • اگر اختلالات عصبی خاصی دارید

 

متخصص زنان و زایمان در مورد این موضوع صحبت خواهد کرد.

 

چه اقداماتی برای اطمینان از سلامت مادر و کودک در حین epidural انجام می شود؟

 

هرگونه تغییر در فشار خون، بررسی خواهد شد. این کار هر چند دقیقه برای حدود 15 دقیقه و سپس در فواصل طولانی تر انجام می شود. ضربان قلب کودک شما مطابق با توصیه پزشک متخصص زنان شما بطور مداوم بررسی می شود. این امر اطمینان حاصل خواهد کرد که جدا از زایمان طبیعی، زایمان بدون درد نیز خواهید داشت.

 

 

برخی اشکالات روش های دارویی زایمان بدون درد

 

مواد مخدر و آرامش بخش داخل وریدی:

مواد مخدر مشتقات مورفین هستند و آرام بخش های بسیار قوی ای هستند. آنها برای زایمان بدون درد موثر هستند، اما عوارض جانبی زیر دارند:

 • باعث خواب آلودگی در مادر می شوند
 • آنها می توانند از جفت عبور کرده و به گردش خون نوزاد بروند. اگر نوزاد قبل ازاینکه دارو از بین برود به دنیا بیاید، ممکن است کودک دچار مشکل تنفس شود.

انتونوکس:

انتونوکس گازی است که ترکیبی از اکسیژن و اکسید نیتروژن است. هنگام تنفس عمیق، می تواند در هنگام زایمان زودرس باعث تسکین درد شود. همچنین به دلیل داشتن تنفس مداوم گاز، با برخی از سردردهای سبک در مادر و همچنین خشکی دهان همراه است. همچنین می تواند به عنوان یک تلاش نجات در اپیدورال های ناراضی استفاده شود.

 

دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان، زایمان و نازایی در تهران

 

 

صحبت پایانی

تقریباً همه از شدت درد زن در زایمان طبیعی هنگام تولد نوزاد اطلاع دارند. دردی که یک زن در طی مراحل زایمان تجربه می کند، شدیدترین نوع درد محسوب می شود، که با ظهور زایمان سزارین تغییر یافته است. سزارین  برای بسیاری از زنانی که نتوانستند فرزند خود را به طور طبیعی به دنیا آورند و برای افرادی که بارداری پرخطر دارند، به یک مزیت تبدیل شده است. اما بسیاری از خانم ها فقط به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی، زایمان سزارین را انتخاب می کنند.

 

اگر جزء آن دسته از زنانی هستید که فقط بخاطر ترس از دردهای زایمان، قصد داشتن زایمان سزارین را دارند یا سوالی در رابطه با چگونگی زایمان طبیعی بدون درد دارید؟ گزینه دیگری دارید که کودک خود را بدون درد به این دنیا بیاورید، معروف به “زایمان بدون درد” یا “زایمان اپیدورال” است.

انتخاب جراح و متخصص زنان خوب در این امر به شما کمک بسیاری کرده و درصد ابتلا به عوارض و خطرات احتمالی بعد از epidunal هرچند نادر را کاهش می دهد.

دکتر مهتاب مرجانی، متخصص و جراح زنان و زایمان و نازایی با تجربه فراوان در این امر و رضایت بالای 95 درصدی مراجعه کنندگان آماده ارائه انواع خدمات درماانی، مشاوره ای، مراقبتی و جراحی به عزیزان می باشد.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 6 =

تماس با پزشک