88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / درمان تنبلی تخمدان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان تنبلی تخمدان

این روزها بیماری‌های شایعی در برخی از خانم‌ها مشاهده می‌شود. حتما پیش خود می‌پرسید که چه بیماری‌هایی؟ خوب ما در این سایت می‌خواهیم به تعریف یکی از آن‌ها بپردازیم که به اسم تنبلی تخمدان (سندرم تخمدان پلی کیستیک) معروف است. البته اگر بخواهیم واضح‌تر این موضوع را بیان کنیم، می‌توان گفت که بیماری تنبلی تخمدان یک مبحث چالش برانگیز است که سوالات زیادی حول محول آن برای بسیاری از خانم‌های جوان مطرح می‌شود.

حتما برای خیلی‌ها از افرادی که دچار این بیماری شده‌اند سوالاتی از قبیل آیا تنبلی تخمدان همیشگی است؟ درمان قطعی تنبلی تخمدان به چه صورت است؟ بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟ تمامی این سوالات ممکن است در ذهن این بیماران خطور کند. در ادامه این مبحث از درمان تنبلی تخمدان به معرفی بهترین متخصص زنان در یوسف آباد در این زمینه می‌پردازیم.

علائم تنبلی تخمدان (pcod)

همان طور که گفتیم تنبلی تخمدان از جمله بیماری های زنان است که ممکن است بسیاری از بانوان را درگیر کند. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود و تحت درمان قرار نگیرد ممکن است این بیماری زمینه ساز بیماری های دیگر و حتی نازایی شود. برای درمان تنبلی تخمدان ابتدا می بایست علائم این بیماری توسط متخصص زنان مورد بررسی قرار بگیرند. از جمله علائمی که می‌توانید متوجه شوید دچار مشکلات تخمدانی شده‌اید، عبارتند از:

 • نامنظم بودن پریودی‌ها (قاعدگی)
 • نامنظمی قاعدگی بصورت قطع قاعدگی – طولانی شدن قاعدگی- قاعدگی شدید و…
 • علائم دیگر از قبیل افزایش هورمون‌های مردانه
 • جوش و آکنه
 • افزایش موهای زائد صورت و ضخیم شدن موها
 • کاهش موهای پیشانی
 • چرب شدن پوست بدن
 • از شایعترین مشکلات تخمدانی تنبلی تخمدان (PCO) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک است

تشخیص سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک

همانطور که بالاتر گفته شد، سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) یا همان تنبلی تخمدان است که گفته می‌شود یک ناهنجاری رایج هورمونی زنان در سنین باروری است. بهتر است اینطور بگوییم که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای تخمدان‌های بزرگی هستند که تعداد زیادی کیست کوچک، مایع به نام فولیکول را در خود جای داده‌اند. علل شایع ناباروری این بیماری در زنان به دلیل میزان بالای هورمون های مردانه در این افراد است، تا جایی که تخمک‌ گذاری در بدن‌هایشان انجام نشده و یا به صورت نامنظم انجام می‌گردد. در مقاله ای جداگانه مطالب بیشتری در این باره وجود دارد. برای مطالعه همه چیز درباره کیست تخمدان این مطلب را بخوانید.

مهم ترین روش‌های تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) شامل این موارد می‌شود:

 • معاینه فیزیکی: در این روش معاینه بیمار باید به پزشک مراجعه حضوری داشته باشد. پزشک متخصص زنان با استفاده از قد، وزن و فشار خون بیمار را تحت معاینه قرار می دهد.
 • معاینه لگن: پزشک اندام تناسلی و تولید مثل و همچنین لگن بیمار را با استفاده از دست مورد معاینه قرار می دهد. علت آن است تا اگر رشد غیرطبیعی یا توده ی خاصی در این نواحی وجود دارد، پزشک بتواند آن را تشخیص دهد.
 • آزمایش خون: با استفاده از آزمایش خون پزشک متخصص زنان می تواند علل نامنظم بودن پریود و همچنین سطح هورمون ها را مورد بررسی قرار دهد. هورمون آندروژن هورمونی است که موجب سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود. پزشک متخصص زنان با استفاده از آزمایش خون می تواند سطح این هورمون و تغییرات آن را مورد بررسی قرار دهد.
 • سونوگرافی: از رایج ترین روش های تشخیص و درمان تنبلی تخمدان، استفاده از سونوگرافی است. پزشک متخصص زنان با استفاده از سونوگرافی اولترا سوند ظاهر تخمدان ها مو همچنین میزان ضخامت دیواره ی داخلی رحم را مورد بررسی قرار می دهد. در این روش معاینه متخصص زنان پروب دستگاه سونوگرافی را درون واژن وارد می کند و سپس با استفاده از تصاویری که مشاهده می کند، وضعیت تخمدان ها را مورد بررسی قرار می دهد.

درمان تنبلی تخمدان چیست؟

به گفته ی بهترین متخصص زنان در تهران برای درمان تنبلی تخمدان علاوه بر اصلاح سبک زندگی و ورزش کردن، دو راه دارو درمانی و عمل جراحی، برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد.در گام نخست پزشک متخصص زنان سعی می کند با استفاده از دارو درمانی روند درمان تنبلی تخمدان را پیگیری کند. لازم است بدانید در بسیاری از موارد تنبلی تخمدان منجر به نازایی و یا ناباروری می شود. بنابراین الزامی است این بیماری به صورت جدی تحت درمان قرار بگیرد.

متاسفانه تنبلی تخمدان یا تخمدان پلیکیستیک یک بیماری ژنتیکی است بنابر این نمی توان ژن های بیمار را تغییر داد. برای این بیماری درمانی کامل و دائمی وجود ندارد. اما می توان با کمک روش های مختلفی عوارض ناشی از بیماری یا مشکلاتی که این مسئله ایجاد میکند را کاهش داد و کنترل کرد. برای مثال مشکل عدم باروری یکی از مسائلی است که در این افراد برای زنان آزار دهنده است. می توان با کمک تحریک تخمک گذاری و روش های مختلف درمان ناباروری به بارداری فرد کمک کرد. یا برای درمان پرمویی در این زنان دارو های ضد هورمون مردانه تجویز می شود. مشکلات قاعدگی نیز از دیگر مواردی است که در تنبلی تخمدان مسئله ساز است و با روش های مختلفی آن را درمان می کنند.

Pco درواقع بیماری ژنتیکی است که تا آخر عمر نیازمند کنترل است تا برای بخش های دیگر بدن مشکلی ایجاد نکند. افرادی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند لازم است تا در سبک زندگی خود تفاوت های مشخصی را ایجاد کنند.اگر شما نیز به تخمدان پلیکیستیک مبتلا هستید، در ادامه به کنترل هایی که لازم است در زندگی خود داشته باشید می پردازیم .

در واقع مهم ترین چیزی که کنترل آن اهمیت دارد کنترل وزن ، کنترل استرس و داشتن فعالیت بدنی کافی است. افزایش وزن و اضطراب از عوامل تشدید کننده علائم بیماری است. رعایت رژیم غذایی مناسب که شامل مواد مغذی کافی باشد می تواند در کاهش عوارض بسیار موثر باشد. همچنین ورزش و فعالیت بدنی کافی افزون بر همه مزایایی که دارد از افزایش وزن نیز جلوگیری می کند.

 همچنین در این افراد به علت تغییرات ژنتیکی که در همه سلول ها وجود دارد و اختلالی که در ترشح برخی هورمون ها وجود دارد ، زمینه ابتلا به دیابت وجود دارد و این افراد باید در مصرف قند و شیرینیجات حساسیت داشته باشند و مصرف مواد قندی را به شدت کنترل نمایند.

به علاوه به افرادی که تخمدان پلی کیستیک دارند توصیه می شود تا در سنین پایین تری برای بارداری اقدام نمایند. با افزایش سن احتمال بارداری نیز کاهش میابد. پس بهتر است در این افراد بارداری زیاد به تعویق نیفتد چرا که با افزایش سن مشکلات ناباروری پدید می آید و می تواند دردسر ساز باشد.

اگر متخصص زنان نتواند با استفاده از دارو درمانی بیماری را کنترل و مدیریت کند، اقدام به عمل جراحی می کند. متخصص زنان معمولا با استفاده از عمل لاپاراسکوپی این جراحی را انجام می دهد.

با رعایت نکات گفته شده و کاهش استرس و کنترل رژیم غذایی در افراد در بسیاری از موارد می توان دارو های هورمونی را  کاهش داد و یا حتی مصف دارو های هورمون را با مشورت پزشک متوقف کرد. در این حالت تنها با برگشت علائم مصرف دارو لازم می شود.

یکی از سوالات متداولی که درباره  تخمدان پلی کیستیک پرسیده می شود مربوط به  تاثیر مصرف قرص های ضد بارداری بر روی این بیماری و پیشرفت ان است. در این باره باید گفت این قرص ها یکی از اصلی ترین دارو هایی هستند که در اغلب موارد در این بیماری تجویز می شود. اما در برخی زنان این قرص ها دارای عوارضی هستند که در این حالت می توان دارو های دیگری را جایگزین آن کرد.

در انتها به خاطر داشته باشید لازم است تا همیشه تحت نظر پزشک باشید تا میزان پیشرفت بیماری و علائم را کنترل کند. به صحبت ها و توصیه های پزشک خود توجه کنید و آن را در برنامه زندگی خود وارد کنید. می توانید سوالات خود را درباره انواع بیماری های تخمدان و رحم ، بارداری و نازایی در بخش نظراات از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان و نازایی بپرسید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + ده =

تماس با پزشک