88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / اهمیت تغذیه در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اهمیت تغذیه در دوران بارداری

مرحله جنینی و همچنین دوران شیرخوارگی به واسطه تاثیرگذاری بر رشد فرد در آینده یکی از پرمخاطره ترین مراحل زندگی انسان است. در این دوران توجه مادر به تغذیه خود اهمیت شایانی داشته و عدم توجه به این مهم اثرات عمیقی بر سلامت مادر و جنین هم در دروان بارداری تا زایمان و هم سالهای پس از آن خواهد داشت. اولین وظیفه مادر از پیش از بارداری تا پس از زایمان و رشد کودک، حفظ سلامتی خود بوده چراکه سلامتی مادر ارتباط مستقیمی با سلامتی فرزند دارد و تغذیه مناسب یکی از تاثیرگذارترین مولفه ها در حفظ سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری است. در ادامه مزایای تغذیه مناسب در دوران بارداری، نقش تغذیه مادر در هوش جنین، رژیم غذایی دوران بارداری، نیازهای تغذیه ای دوران بارداری و تاثیر رژیم غذایی در کاهش عوارض دوران بارداری را بررسی خواهیم کرد.

تغذیه در بارداری

 مزایای تغذیه مناسب در دوران بارداری

تغذیه مناسب برای مادر و کودک مزایایی به همراه ازجمله:

مزایای تغذیه مناسب برای مادر

  • کاهش خطر ابتلا به برخی مشکلات بارداری همچون کم خونی، دیابت بارداری، پره اکلامپسی و…
  • کاهش خطر برخی عارضه های بارداری همچون تهوع صبحگاهی، خستگی، یبوست و…
  • تعادل در حالات روحی مادر
  • جلوگیری از زایمان زودرس
  • کاهش سریعتر وزن پس از زایمان

تاثیر تغذیه بر مادر

مزایای تغذیه مناسب برای جنین

  • کمک به وزن مناسب در هنگام تولد
  • تقویت تکامل مغز
  • کاهش برخی بیماری ها همچون نقص لوله عصبی (اسپاینابیفیدا)
  • تاثیر بر الگوی تغذیه مناسب کودک پس از تولد

باید توجه داشت که پرخوری با سلامتی یکسان نیست. نکته مهم در رژیم غذایی مادر، دریافت تمامی کالری های مورد نیاز است اما دریافت کالری بیش از حد نیاز، خود میتواند خطر ابتلا به دیابت، فشار خون و چاقی را در مادر افزایش دهد.

تغذیه و جنین

 نقش تغذیه مادر در هوش جنین

تاثیر تغذیه مادر بر هوش جنین در تحقیقات بسیاری اثبات شده است. برخی مواد غذایی تاثیرگذار در افزایش هوش کودک شامل کشمش، مویز، دانه ها و مغزها، ریزمغزها همچون آهن و اسیدفولیک (شامل گوشت، سبزیجات، مغزها و جگر) و انواع ویتامینها همچون ویتامین D، پروتئین و روی (شامل سبزیجات، پیاز و غذاهای دریایی) است.

 رژیم غذایی مناسب دوران بارداری

رعایت اصول تغذیه مناسب در دوران بارداری تاثیر چشمگیری بر سلامتی مادر و نوزاد دارد. خانمهای باردار لازم است مانند سایر افراد خانواده هر روز از 5 گروه غذایی اصلی بهره مند شوند. همچنین رعایت تنوع و تعادل در رژیم غذایی اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی دارد.

رژیم بارداری

گروه های غذایی اصلی مورد نیاز شامل موارد ذیل میگردد:

نان و غلات: شامل انواع نان، برنج، انواع ماکارونی و رشته ها، غلات صبحانه و فرآورده های آنها به ویژه محصولات تهیه شده از دانه کامل غلات

سبزی ها: شامل انواع سبزی های برگ دار، هویج، بادمجان، نخود سبز، انواع کدو، قارچ، خیار، گوجه فرهنگی، پیاز، کرفس، ریواس و سبزیجات مشابه

میوه ها: شامل آب میوه طبیعی، کمپوت میوه ها و میوه های خشک

شیر و فرآورده های آن: شامل شیر، ماست، پنیر، بستنی، دوغ و کشک

گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغز دانه ها : شامل انواع گوشت های قرمز و سفید، مغز دانه ها شامل گردو، بادام، فندوق و… و انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا، عدس، لپه و…

گروه متفرقه: چربی ها و شیرینی ها در زمره گروه متفرقه قرار دارند و به طور کلی لازم است به میزان کمی مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین لازم است مصرف کافئین، نوشیدنی های الکلی و استعمال دخانیات در دوران بارداری به حداقل برسد.

غذای مناسب بارداری

نیازهای تغذیه ای دوران بارداری

مواردی که در رژیم غذایی بارداری حتما باید رعایت شوند شامل موارد زیر است:

انرژی

یکی از راه های اطمینان از دریافت انرژی کافی، پایش میزان افزایش وزن بارداری است. انرژی مورد نیاز مادر باردار در ماه اول، 10 کیلوکالری اضافی در روز، در سه ماهه دوم 340 تا 360 کالری در روز و در سه ماهه سوم 112 کالری افزون بر کالری مورد نیاز در سه ماهه دوم است.

چربی

چربی ها یکی از منابع تامین انرژی بدن بوده و در جذب ویتامینهای محلول در چربی نقش مهم دارد. همچنین اسیدهای چرب امگا سه در تکامل مغز جنین نقش دارند و نیاز است تا منابع این اسید چرب در تغذیه دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد.

کربوهیدات

نقش اصلی کربوهیدات ها تامین انرژی برای سلولهای بدن به ویژه مغز و سیستم عصبی، گلبولهای قرمز و سفید خون و مدولای کلیه است. در بارداری جنین از گلوکز به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده میکند. انتقال گلوکز از مادر به جنین حدود 17 تا 26 روز تخمین زده شده است. همچنین نیاز به کربوهیدات ها در دوران بارداری روزانه حدود 175 گرم است.

پروتئین

نیاز به پروتئین در دروان بارداری به جهت تامین نیاز مادر و جنین بیش از پیش افزایش می یابد و کمبود پروتئین در این دوران پیامدهای نامطلوبی ازجمله اختلال در رشد و سنتز سلول و بافتهای جنین را به دنبال خواهد داشت. بیشترین میزان نیاز به دریافت پروتئین در دوران بارداری مربوط به سه ماهه سوم بارداری است. به طور کلی از نیمه دوم بارداری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به 71 گرم پروتئین در روز نیاز است.

فیبر

فیبر شامل میوه ها، سبزی ها و دانه های خوراکی به ویژه حبوبات و غلات میگردد که در بدن انسان هضم نشده و سبب میشود غذا و خصوصا چربی کمتری در بدن مصرف شود. میزان دریافت توصیه شده روزانه فیبر در طول بارداری 28 گرم بوده و ازطریق مصرف نان های سبوس دار، غلات کامل، سبزیجات برگ سبز و زرد و میوه های تازه و خشک تامین میگردد.

ویتامین ها

این گروه شامل ویتامین های تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین، ویتامین ب 12، اسیدفولیک، ویتامین آ، ویتامین دی، کلسیم، آهن، ید و روی میگردد که مصرف روزانه همگی تاثیر به سزایی در حفظ سلامتی مادر و جنین دارد.

تاثیر رژیم غذایی در کاهش عوارض دوران بارداری

عوارض دوران بارداری شامل ترش کردن و سوزش معده، تهوع و استفراغ و یبوست میگردد که به کمک رژیم غذایی مناسب میتوان این عوارض را تا حد ممکن کاهش داد.

توصیه پایانی

تغذیه در دوران بارداری از اهمیت بسیار زیادی هم برای مادر و هم برای جنین برخوردار است. لازم است به منظور حفظ سلامتی مادر و کودک، تغذیه مناسب در دوران بارداری از سوی مادر اتخاذ گردد و بهتر است مادر برای اطمینان از انتخاب رژیم غذایی مناسب، با بهترین متخصص زنان و زایمان مشورت کند تا این دوران حیاتی برای مادر و جنین به خوبی سپری شود.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =

تماس با پزشک