88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / تعیین جنسیت قبل از بارداری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تعیین جنسیت قبل از بارداری

بسیاری از والدین دوست دارند قبل از بارداری جنسیت فرزندشان را خود انتخاب کنند، این مساله می تواند دلایل بسیاری داشته باشد. یکی از سوالاتی که به طور مکرر از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان پرسیده می شود این است که آیا تعیین جنسیت از طریق رژیم غذایی یا انجام روشهای دیگر امکان پذیر است؟ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به موضوع تعیین جنسیت قبل از بارداری بپردازیم.

نحوه انتخاب جنسیت

جنسیت جنین توسط کروموزوم های تشکیل شده توسط اسپرم تعیین می شود. اسپرم می تواند کروموزوم X یا Y را به همراه داشته باشد. تخمک زن تنها از كروموزوم X در جنین بارور شده استفاده می كند. وجود کروموزوم Y در اسپرم، یک نوزاد پسر (XY) ایجاد می کند. دو کروموزوم X – یکی X از اسپرم و دیگری X از تخمک- یک نوزاد دختر (XX) تولید می کند.

سایر مقالات مفید:

تست نوار قلب جنین در بارداری چه کاربردی دارد؟

آیا به وسیله تست پاپ اسمیر می توان سرطان دهانه رحم را تشخیص داد؟

چه عواملی بر تعیین جنسیت تاثیر گذار است؟

این موضوع دارای چند اصل اساسی است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

  • اسپرم هایی که مربوط به پسر هستند، سریعتر است ولی عمر کوتاه تری دارند.
  • اسپرم هایی که مربوط به دختر هستند، کندتر است ولی مقاوم تر هستند.

در نتیجه هر چه که مقاربت نزدیک به زمان تخمک گذاری باشد، و هر چه که عواملی که برای اسپرم مضر هستند، کمتر باشد احتمال پسر بودن جنین بیشتر می شود. در مقابل هر قدر که مقاربت از زمان تخمک گذاری فاصله بیشتری داشته باشد و عواملی که که باعث شود اسپرم ها نامطلوب باشد، بیشتر شود احتمال دختر بودن جنین بیشتر می شود.

Sex determination with IVF

به طور مثال محیط قلیایی برای اسپرم مناسب است بنابراین اگر محیط واژن، قلیایی باشد احتمال پسر بودن جنین بیشتر می شود.

در صورت اسیدی بودن محیط واژن هم احتمال دختر بودن جنین افزایش می یابد. بنابراین به خانم ها پیشنهاد می شود قبل از مقاربت با جوش شیرین واژن را شستشو دهند.

تعیین جنسیت قبل از بارداری موضوع جذابی است که بسیاری از خانمها تمایل دارند در خصوص آن اطلاعات داشته باشند.

تعیین جنسیت با IVF

آی وی اف به لقاح خارج از رحمی گفته می شود که در این روش سلول های تخمک گرفته شده از زن و اسپرم گرفته شده از مرد در محیط آزمایشگاه تحت لقاح قرار می گیرند، سپس پس از 2 تا 5 روز جنین در داخل رحم مادر کاشته می شود. پس از آن هم نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و مادر می تواند به منزل بازگردد.

نقش تغذیه در تعیین جنسیت

علاوه بر آن بار الکتریکی جدار تخمک نیز مطرح است به همین دلیل کسانی که فرزند پسر می خواهند باید مصرف سدیم و پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهند و تا حد امکان مصرف کلسیم و منیزیم را حذف کنند.

کسانی هم که فرزند دختر می خواهند باید مصرف کلسیم و منیزیم را در رژیم غذایی خود بیشتر کنند و مصرف سدیم و پتاسیم را کاهش دهند.

خاتمه

با انجام روش هایی که ذکر کردیم شانس تعیین جنسیت قبل از بارداری را کمی بالاتر می توان برد اما تنها روشی که به طور قطع می توان برای تعیین جنسیت بیان کرد، روش IVF است که در این روش از خانم تخمک و از آقا هم اسپرم گرفته می شود، سپس در محیط آزمایشگاهی لقاح می شوند سپس جنسیت مورد نظر درون رحم مادر قرار گرفته می شود. بنابراین در صورتی که تمایل دارید جنسیت فرزندتان را بتوانید به طور صد در صد مشخص کنید، پیشنهاد ما به شما انجام روش آی وی اف است. همچنین فراموش نکنید برای حصول بهترین نتایج از این روش باید نزد بهترین متخصص زنان بروید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

تماس با پزشک