88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / تشخیص و درمان چسبندگی رحم
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تشخیص و درمان چسبندگی رحم

آیا تا به حال اصطلاح چسبندگی رحم را شنیده اید؟ آیا در رابطه با این بیماری اطلاع دارید؟ چسبندگی رحم چیست؟ درمان چسبندگی رحم چگونه است؟

چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن هنگامی ایجاد می شود که بافت اسکار میان دیواره های داخلی رحم ایجاد می شود. چسبندگی داخل رحمی را با استفاده از اشعه ی ایکس تشخیص می دهند. هنوز داده های زیادی در دسترس نیست که بتوانیم با قطعیت بگوییم چسبندگی رحم موجب سقط جنین می شود. در این مقاله قصد داریم به تشخیص و معاینه و درمان چسبندگی رحم توسط بهترین متخصص زنان در یوسف آباد بپردازیم. با ما همراه باشید.

تشخیص و درمان چسبندگی رحم

چسبندگی داخل رحمی چیست؟

همان طور که گفتیم هنگامی که بافت اسکار بین دیواره های داخلی رحم تشکیل می شود، در چنین حالتی چسبندگی میان رحمی به وجود می آید. نام دیگر چسبندگی داخل رحمی، سندرم آشرمن است. به طور کلی این بیماری بعد از به وجود آمدن تروما در حفره ی رحم مثل اتساع و کورتاژ اتفاق می افتد. این کارها برای سقط جنین، پایان دادن به بارداری، خونریزی بیش از حد بعد از زایمان و یا دیگر دلایل انجام می شوند. از دیگر دلایل ایجاد چسبندگی داخل رحمی می توانیم به جراحی های سرپایی مانند پولیپ یا عفونت درونی رحم اشاره کنیم.

درمان چسبندگی رحم متفاوت با روش های درمانی برای فیبروم های رحمی یا پولیپ و یا عفونت های داخل رحمی است. بانوانی که به چسبندگی رحم مبتلا هستند ممکن است هیچ گونه علائمی مبنی بر این بیماری نداشته باشند، اما برخی از بانوان به عدم قاعدگی و یا سبک بودن قاعدگی دچار هستند. از مهم ترین تاثیرات بیماری چسبندگی رحم می توانیم به عدم توانایی برای بارداری و یا سقط های مکرر اشاره کنیم. در برخی موارد نادر هم چسبندگی رحم موجب متوقف شدن قاعدگی می شود.

علائم چسبندگی رحم

در صورت وجود چسبندگی رحم راه رحم بسته شده و خون قاعدگی نمی تواند به راحتی خارج شود. به همین دلیل مهم ترین علامتی که در افراد مبتلا به چسبندگی رحم وجود دارد عدم قاعدگی یا دوره های بسیار کوتاه و سبک است که شامل خونریزی های محدود می شود. در عوض این افراد دردها و گرفتگی شدید در ناحیه لگن را احساس می کنند. ناباروری و سقط مکرر جنین نیز از دیگر علائم چسبندگی رحم است.

علائم گفته شده شایع ترین علائمی است که با مشاهده آن ها لازم است به متخصص زنان مراجعه کرده و از روش های تشخیصی دقیق تر استفاده کنید. اما در مواردی ممکن است هیچ یک از علائم گفته شده مشاهده نشود و حتی قاعدگی منظم و عادی باشد. عواملی وجود دارد که احتمال ایجاد چسبندگی رحمی را افزایش میدهد. جراحی های سرپایی و کوتاژ تشخیصی از جمله عوامل به وجود امدن چسبندگی رحم است.در این روش ها احتمال ایجاد زخم و اسکار وجود دارد و به همین دلیل از عوامل افزاینده احتمال چشبندگی رحم هستند. به علاوه عفونت های رحم و خونریزی های شدید در پی زایمان نیز م یتواند فرد را مستعد ایجاد چسبندگی رحم کند.

چسبندگی رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

چسبندگی داخل رحم با استفاده از یک نوع اشعه ی ایکس  و یا عکس رنگی از رحم قابل تشخیص است. به این صورت که یک لوله ی فلزی و یا پلاستیکی در دهانه ی رحم قرار داده می شود تا بتوان به وسیله ی آن رنگ درون رحم را تشخیص داد. همچنین با استفاده از سونوگرافی نیز می توان چسبندگی داخل رحمی را تشخیص داد. به این صورت که محلول نمکی به درون رحم وارد می شود. همچنین پزشک متخصص زنان می تواند با استفاده از هیستروسکوپی چسبندگی داخل رحمی را تشخیص دهد و در همان جراحی برای از بین بردن آن اقدام کند.

عوارض چسبندگی رحم

رحم محل لانه گزینی جنین است که بعد از لقاح اتفاق می افتد. در صورت ایجان چسبندگی رحم و مسدود شدن ان ریسک نازایی افزایش می یباد. در مواردی سقط های مکرر و یا قطع قاعدگی بخاطر وجود چسبندگی در رحم ایجاد می شود.

مردم عموما درک نادرستی از چسبندگی رحم دارند. معمولا چسبندگی لگن با چسبندگی رحم اشتباه گرفته می شود. در چسبندگی لگن رحم ، تخمدان ، روزه و جداره شکم درگیر هستند و دچار چسبندگی می شوند. دلیل ایجاد این عارضه معمولا عفونت ها هستند.

درمان چسبندگی رحم چگونه است؟

به طور کلی می توانیم بگوییم برای درمان چسبندگی رحم از هیستروسکوپ استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از سوراخ شدن رحم در حین انجام هیستروسکوپی می توان از لاپاروسکوپی برای دیدن سطح رحم استفاده کرد. برای درمان چسبندگی رحم اگر بیماری به صورت شدید باشد ممکن اس از چند روش استفاده شود.

هیستروسکوپی روشی است که برای بررسی داخل رحم استفاده می شود. این کار با استفاده از یک هیستروسکوپ انجام می شود که یک تلسکوپ باریک دارای یک چراغ کوچک و دوربین در انتها است. تصاویر به مانیتور ارسال می شوند تا پزشک یا متخصص زنان بتوانند درون رحم شما را ببینند. هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم (ورودی رحم) به رحم شما وارد می شود، این بدان معناست که نیازی به ایجاد برش در بدن شما نیست.

همچنین پزشک متخصص زنان برای جلوگیری از ایجاد چسبندگی مجدد رحم، ممکن است برای بیمار داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را تجویز کند. همچنین ممکن است متخصص زنان برای درمان کامل چسبندگی چند روز سوند پلاستیکی یا فلزی را درون رحم نگه دارد.

بارداری بعد از درمان چسبندگی رحم

هنگامی که بافت اسکار بین دیواره های داخلی رحم تشکیل می شود، در چنین حالتی چسبندگی میان رحمی به وجود می آید.

بعد از درمان چسبندگی رحم به وسیله ی هیستروسکوپی، باردار شدن ممکن است موجب عارضه های گوناگونی مثل زایمان زودرس، خونریزی در ماه های آخر و اتصال غیر عادی جفت به لایه رحم شود. مطابق با آمار انجمن پزشکی بارداری در آمریکا، نوع چسبندگی و درمان آن با نتیجه ی بارداری بعد از برداشتن چسبندگی، در ارتباط است. اگر میزان چسبندگی خفیف یا متوسط باشد با احتمال بالای 70 درصد بارداری بعد از برداشتن چسبندگی موفق می باشد و همچنین بعد از برداشتن اختلالات موجود در قاعدگی درمان می شود، اما اگر چسبندگی شدید باشد این احتمال درصدی بین 20 تا 40 است. درمان تنبلی تخمدان را در این مقاله بخوانید.

پیشگیری از چسبندگی رحم

در هر بیماری و مشکلی که برای بدن ایجاد می شود ، تشخیص به موقع و اقدام سریع برای درمان بخش مهمی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای پیشگیری و تشخیص سریع چسبندگی رحم لازم است تا به تغییرات و مشکلات بدن توجه کنید. بهتر است د رصورت مشاهده هر گونه عفونت و یا علائم آن فورا به پزشک مناسب مراجعه کرده  و فرایند درمان را به درستی پیگیری کنید. چکاب سالیانه دوبار توسط متخصص زنان نیز می تواند مفید بوده و بیماری ها و مشکلات مرتبط را فورا شناسایی و درمان کنید. شاید تصور کنید که این مسئله هزینه بر و زمان بر است.

اما به عوارضی که عدم درمان و سهل انگاری در این  مورد می تواند ایجاد کند توجه کنید. ابتلا به چسبندگی رحم و دیگر بیماری ها ، لازم است هزینه زیادی بابت درمان آزمایشات متعدد پرداخت کنید. همچنین زمان زیادی را باید برای این مورد صرف کنید تا روندهای درمانی را به طور کامل طی کنید. به علاوه درد و آسیب بدنی ناشی از هر بیماری ممکن است سخت و غیر قابل تحمل باشد. انجام تست پاپ اسمیر به صورت سالانه نیز می تواند مفید باشد. ازدواج و بارداری به موقع نیز موثر است. درصورتی که دپس از ازدواج تمایلی برای بارداری در سنین بالا همچنان وجود نداشته باشد لازم است تا تحت نظر یک متخصص زنان رار بگیرد تا از ایجاد مشکلات و عوارض دیگرخودداری کند.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 18 =

تماس با پزشک