88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / بهترین متخصص زنان در یوسف آباد
مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه

بهترین متخصص زنان در یوسف آباد

پزشکی زنان از آن دسته از شاخه های پر مخاطب گروه پزشکی است. هر زن و دختری دست کم یک بار در طول زندگی خود به بیماری های زنان دچار می شود. به علاوه متخصص زنان بهترین یاری دهنده زنان در دوران بارداری و زایمان است.که میتواند بسیاری از مسائل و مشکلات زنان را در این دوران حل کند.

متاسفانه در گذشته مراجعه دختران جوان و باکره به متخصص زنان زیاد رواج نداشته است و مسائل و درگیری های بسیاری برای این گروه از افراد جامعه ایجاد کرده بود. اما امروزه زنان در همه شرایط می توانند به متخصص زنان مراجعه کنند . اهمیت مراجعه به دکتر زنان برای همگان واضح و مبرحن است اما متاسفانه در برخی موارد زنان به دلایل مختلف از مراجع به متخصص زنان خود داری می کنند. این مسئله ممکن است به علت خجالت بیجا یا مسائل فرهنگی باشد. در برخی جوامع مشاهده می شود افراد سالیان زیادی است که از بیماری یا مشکلی رنج می برند اما به دلیل شرم وحیا از مراجعه به پزشک زنان خود داری میکنند. عدم مراجعه و یا تاخیر در درمان برخی بیماری ها در زنان می تواند در طول زمان مشکلات را پیچیده تر کرده و مسائل کوچکی را به بیماری های سخت تبدیل کند. از آن جایی که زنان بخش بزرگ و مهمی از جامعه را تشکیل می دهند و پزشکی زنان مسئولیت مهمی در این باره است در این مقاله به روش های شناخت دکتر زنان خوب خواهیم پرداخت و از مطالب و موضوعات جالب توجه در این زمینه بهره خواهیم گرفت.

پدر علم ژنیکولوژی جدید

جی ماریون سیمز  به عنوان پدر ژنیکولوژی جدید شناخته میشود.در باره  این فرد که ابداع کننده روش های نوین در درمان بیماری های زنان بوده است ،اطلاعات خوبی به دست نمی رسد. در سال های اخیر آزمایش های ضد انسانی وی که بر روی تعدادی از زنان سیاهپوست آمریکا آنجام شده بود، فاش شد و نفرت مردم همه دنیا نسبت به این فرد را برانگیخت.جی ماریون سیمز بدون داروی بی هوشی یا بی حسی آزمایشات زیادی را بر روی زنان برده سیاه پوست انجام داد . بسیاری از این زنان در اثر نتایج آزمایشات جی ماریون سیمز جان خود را از دست دادند. ولی این پدر علوم زنان افرادی که زنده می ماندند را با مخدر های بسیار قوی معتاد می کرد تا جرئت گزارش فعالیت های وی را نداشته باشند! مجسمه بزرگی از او در یکی از پارک های مونیخ آلمان نصب شده بود که با افشای فعالیت های ضد بشر او مردم را به اعتراضات گسترده بر ضد نژاد پرستی در سال 2017 واداشت و سرانجام مجسمه او از این پارک برداشته شد و به انباری منتقل شد!

جی ماریون سیمز

انواع بیماری های زنان

افراد معمولا به دلایل مختلفی به دکتر متخصص زنان مراجعه می کنند.پزشک زنان می تواند در خصوص طیف گسترده ای از بیماری ها و مشکلات بیماران را یاری دهد.بیماری ها و ناهنجاری های مخصوص به بخش های مختلف بدن م یتواند بخش مهمی از آن باشد.در کادر زیر می توانید بخش های مختلفی که پزشک زنان می تواند در درمان بیماری های آن به شما کمک کند و بیماری های مربوطه را مشاهده کنید.

 اختلال در ترشح استروژن و پروژسترون (بیماری های هورمونی که بر سایر بخش های بدن تاثیر گذار است)

سرطان تخمدان ( جدی اما نادر)

کیست تخمدان یا( سندروم تخمدان پلی کیستیک)

تومور پستان

سرطان پستان

تغیرات فیبروسیست پستانی (دیسپلازی پستانی)

حالت های غیر عادی نوک پستان

مشکلات لوله رحم( که ناباروری ایجاد می کند)

تومور

رحم واژگون

آندرومتریت

پولیپ مخاط رحم

سرطان رحم

چسبندگی رحم

افتادگی رحم

چسبندگی لوله های رحم

پولیپ های رحم

فیبروم رحم

سرطان دهانه رحم

 • عفونت های قارچی
 • عفونت های باکتریایی
 • عفونت های مقاربتی

علاوه بر بیماری های گفته شده عوامل دیگری نیز هستند که می توانند باعث مراجعه افراد به پزشک متخصص زنان شوند شوند . مشکلات مربوط به یائسگی و بلوغ همچون بلوغ زودرس و یا دیر رس از جمله آن است.

در ادامه به توضیحات بیشتری در رابطه با بیماری های دستگاه تناسلی زنان و راه های پیشگیری از ابتلا به آنان می پردازیم. بیماری های عفونی زنان می تواند در اثر عفونت قارچی باکترایی و یا بیماری های مقاربتی باشد.از بیماری های قارچی و باکتریایی را می توان با رعایت نکات ساده ای پیشگیری کرد. مهم ترین نکته در این بیماری ها حفظ بهداشت ، استفاده از شوینده های مناسب و کنترل رطوبت واژن است.

اگر شوینده های بهداشتی که برای شست و شوی واژن استفاده می شود مناسب نباشد باعث کاهش باکتری های مفید ناحیه تناسلی می شود. این باکتری ها از رشد بیش از حد باکتری های مضر جلوگیری می کنند. افزایش رطوبت واژن نیز باعث فراهم آمدن شرایط مناسب برای رشد و ایجاد بیماری های قارچی است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص بیماری های عفونی زنان توصیه می شود مقاله درمان عفونت های زنان را از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان ،زایمان و نازایی مطالعه کنید.

بیماری های مقاربت همانطور که از نامشان  پیداست بیماری های واگیردار ناحیه تناسلی هستند.بیش از 25 نوع بیماری مقاربتی وجود دارد که برخی بسیار خطرناک بوده و به طور جدی سلامت فرد را به خطر می اندازند. عامل بیماری های مقاربتی می توانند باکتری ها ، ویروس ها یا انگل ها باشند. تبخال تناسلی ، ایدز ،هپاتیت بی، سفلیس ، سوزاک، جرب یا گال و … از انواع بیماری های مقاربتی هستند. با رعایت نکات بهداشتی و کاهش تعتداد شرکای جنسی میتوان از ابتلا به بیماری های مقاربتی تا حدود زیادی پیشگیری کرد. به خاطر داشته باشید بیماری های عفونی و مقاربتی از هر نوعی باید درمان و پیگیری شوند و عدم توجه به سلامت ناحیه تناسلی می تواند به زایمان زودرس ،عفونت و التهاب لگن و ایجاد بیماری های عفونی خطرناک تر منجر شود.

ویژگی های متخصص زنان خوب

متخصص زنان می تواند در پیشگیری ، تشخیص و درمان بیماری های مربوط به دستگاه های تولید مثلی زنان و بیماری های پستان به بانوان مراجعه کننده کمک کند. از این رو می توان به نقش پررنگ پزشک زنان در حفظ سلامت زنان اشاره کرد. پزشک خوب باید امین مراجعه کنندگان خود باشد و در زمینه های مختلف حوزه کاری خود به آنان مشاوره دهد. در ادامه مطالب به 3 ویژگی مهمی که متخصص زنان باید دارا باشد تا بتوان ایشان را به عنوان بهترین متخصص زنان دانست معرفی می کنیم و امیدواریم تا در انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان شما را یاری دهیم.

دکتر مرجانی
رازداری متخصص زنان

رازداری و صمیمیت

به علت و شغل و حیطه کاری خود از جزئی ترین مسائل و مشکلات زنان که شاید دیگران از آن بی اطلاع باشند با خبر می شود. افراد برای این که بتوانند این اطلاعات را در اختیار پزشک زنان قرار  دهند باید بتوانند به پزشک اعتماد کرده و با او احساس راحتی کنند. بنا براین پزشک باید راحت و صمیمی باشد تا بیمار بتواند مشکلات خود را به طور کامل بیان کند و دچار احساس ناراحتی نشود. همچنین پزشک زنان باید با صبوری تمام صحبت های مراجعه کننده را گوش کند تا نکات لازم موثر در درمان و علائم کامل مراجعه کننده را به درستی درک کند.پزشک صبور و خوشرو همان فردی است که برای حل مشکلات واژن و مسائل جنسی خود و همچنین در دوران بارداری به آن نیاز دارید.

تخصص و تجربه کافی

باید پیش از مراجعه به متخصص زنان سابقه و تخصص او را به درستی و با دقت بررسی کرد. مراجعه به یک متخصص زنان که دارای مدرک تخصص است بسیار انتخاب درستی است. متخصص زنان دارای علم و مدرک تحصیلی بالاتری است. اما متخصصی که انتخاب می کنید باید دارای تجربه و مهارت کافی در کار خود نیز باشد. معمولا در اولین مراجعه ای که به پزشک زنان دارید می توانید میزان سابقه و تجربه او را در زمینه زنان و نازایی درک کنید. متخصص زنان با تجربه حتی از سخنانش قابل شناسایی است و می توانید و علم و اندوخته سرشار وی پی ببرید.تعدد بیماران نشان دهنده سابقه خوش و مهارت بالای پزشک است که موجب شده تا افراد پزشک را به یکدیگر معرفی کنند.

تجربه و تخصص کافی پزشک
مطالعه و دانش کافی پزشک

مطالعه کافی و همراهی با علم و تکنولوژی

همانطور که هر روزه می شنویم علم و دسترسی انسان به تکنولوژی با سرعت بالایی در حال تکامل و پیشرفت است.از این رو لازم است تا برای درمان بیماری ها و مشکلات خود پزشکی را انتخاب نماییم که در علم پیشرو باشد و مطالعه لازم و کافی را در حوزه زنان و بیماری های مرتبط داشته باشد. اطلاع از آخرین اخبار و دست آورد های دانشمندان و محققین به پزشک کمک می کند تا بهترین روش تشخیص و درمان را برای کمک به مراجعین خود ارائه دهد و کیفیت و سرعت درمان را بهبود بخشد.در انتخاب پزشک خود دقت کنید که همراه با علم به روز باشد تا جدید ترین راه کار های اثبات شده را برای درمان استفاده کند.

دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر مهتاب مرجانی

گوشه ای از تجربیات و تصاویر نوزادانی که دکتر مرجانی به دنیا آورده اند را می توانید در ویدئو مشاهده کنید.

دکتر مهتاب مرجانی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

جراح زیبایی زنان

دکترمهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان و زایمان را شروع کردند و از سال ۱۳۸۰ بعنوان متخصص زنان مشغول به کار هستند.
دوره تکمیلی لاپاروسکوپی را با استاد گرامی جناب دکترعادل شروین فرا گرفته اند و دوره های هیستروسکوپی و کلپوسکوپی راهم بطور تکمیلی گذرانده اند.

نوزادان زیادی به دست دکتر مهتاب مرجانی پا به اینم جهان گذاشته اند. افراد زیادی که از مشکل ناباروری رنج می برده اند با کمک دکتر مرجانی بارور شده و صاحب فرزندان سالم شده اند.

سرطان دهانه رحم

یکی ازنگرانی های رایج در میان زنان که باعث مراجعه به پزشک زنان می شود سرطان دهانه رحم است. سرطان از رشد و تکثیر غیرطبیعی و نامتعادل سلول های بدن ایجاد می شود. عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند با عث این تکثیر بی رویه شوند. اغلب سرطان دهانه رحم توسط ویروسی به نام اچ پی وی ایجاد می شود.

این ویروس در ابتدا زگیل تناسلی ایجاد می کند و اگر پیگیری و درمان به درستی انجام نشود در نهایت به سرطان دهانه رحم منجر می شود.ویروس اچ پی وی جزو بیماری های مقاربتی است و می تواند از طریق شریک جنسی منتقل شود.تزریق واکسن برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس وجود دارد. این ویروس بسیار خطرناک بوده و علاوه بر سرطان دهانه رحم می تواند سرطان مقعد،سرطان حنجره و سرطان واژن نیز ایجاد کند.

متاسفانه سرطان دهانه رحم علائم خاصی ندارد و این بیماری تا زمانی که به مرحله پیشرفت برسد خاموش است و نشانه ای ندارد. در مراحل پیشرفته بیماری علائم عفونت و خونریزی مشاهده می شود که ممکن است همراه با لگن درد یا ادرار دردناک همراه باشد. برای تشخیص سرطان دهانه رحم طی آزمایشی مشابه آزمایش پاپ اسمیر از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می شود. کسانی که واکسن اچ پی وی را دریافت کرده اند نیز همچنان باید تست های مربوط به سرطان دهانه رحم را انجام دهند.برای دریافت واکسن اچ پی وی با پزشک خود مشورت کنید. با انجام تست زیر می توانید احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در خود را بررسی کنید

آیا می دانید؟

سرطان دهانه رحم به آرامی پیشرفت می کند و بطور معمول زمانی که بیماری بسیار پیشرفت کرده است ، علائم آن پدیدار می شود. یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه می تواند به تشخیص زود هنگام این بیماری کمک کند. با انجام آزمون زیر می توانید وجود این بیماری در خود را تا حدودی بررسی کنید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس

ابزار های تشخیصی بیماری های زنان

برای هر یک از مشکلا زنان روش ها و دستگاه های متعددی برای تشخیص دقیق بیماری وجود دارد. همانطور که می دانید یک گام بسیار مهم در بیماری ها آگاهی به موقع از وجود بیماری و آغاز روند درمان است. معمولا در مراحل ابتدایی بیماری ها راحت درمان میشوند.بنابر این یک گام بسیار مهم، اطلاع از علائم و نشانه های بیماری های مربوط به زنان است. شناخت و توجه به بدن خود و بررسی و توجه به تغیرات بدن نیز به آگاه شدن هر چه سریع تر از بیماری ها کمک کننده است.

گام بعدی که برای تشخیص بیماری های زنان انجام میشود مراجعه به پزشک معاین بالینی است. هرچه پزشک با تجربه تر و ماهر تر باشد درک بیشتری از علائم و نشانه ها دارد و سریع تر و دقیق تر می تواند مشکلات هر بخش از بدن را تشخیص دهد. پس تز تشخیص پزشک نوبت انجام تصویر برداری و روش هایی برای اطمینان از وجود یا عدم وجود بیماری و سلامت است.پزشک متخصص با توجه به علائم فرد و مشکلات هر بخش از بدن زنان انجام ازمایشات زیر را توصیه میکند.

تصویربرداری از اندام مورد نظر با کمک :

 • دستگاه های ام آرآی، سی تی اسکن،سونوگرافی
 •  هیستروسکوپی (بافت برداری از رحم به کمک هیستروسکوپی انجام میشود. همچنین امکان تصویربرداری و نمایش زنده ان به پزشک نیز وجود دارد.)
 • کوتاژ رحم (جراحی کوچکی که برای تشخیص و درمان بیماری های رحم مثل فیبروم،آندرومتریوز، پولیپ های رحم و سرطان رحم مورد استفاده قرار می گیرد)
 • ماموگرافی (تصویربرداری از بافت پستان در زنان برای تشخیص بیماری ها و مشکلا احتمالی آن)

6 نشانه سرطان در زنان که نباید نادیده گرفته شود!

در ویدئو رو به رو می توانید این شش نشانه را در خود بررسی کنید

چطور یک متخصص زنان خوب پیدا کنیم؟

جست و جو در اینترنت

با سرچ ساده ای در اینترنت می توانید متخصص زنان خوب را پیدا کنید. معمولا بهترین متخصص زنان طرفداران و مخاطبان زیادی دارد و افراد زیادی سایت ها و مطالب علمی پزشک را دنبال می کنند.با جست و جوی سایت رسمی پزشک و بررسی آن و نظرات و بازخورد بیماران میتوانید از صلاحیت پزشک خود مطمئن شوید.

پرس و جو از اطرافیان و مشورت با دوستان

افرادی که به پزشک زنان مراجعه کرده اند بهترین گزینه برای مشورت گرفتن هستند. اگر پزشک آنها مناسب باشد و در درمان به آنها کمک کند می توانند اطلاعات پزشک خود را با شما و دیگران به اشتراک بگذارند.

فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

فضای مجازی دسترسی سریع به اطلاعات نامحدود ار ممکن کرده است. با جست و جو در فضای مجازی می توانید پزشکان متخصص زیادی را پیدا کنید. اما برای یافتن بهترین متخصص زنان لازم است تا نظرات و بازخورد های پزشک را برسی کنید. به علاوه پرس وجو از بیماران پزشک می تواند کمک کننده باشد و نقاط ضعف و قوت پزشک را بیان کنند. البته در این زمینه نمی توان تنها به نظر یک یا دو نفر اتکا کردو باید نظر تعداد بیشتری از بیماران را بررسی کرد.

دسترسی آسان

پیشتر ویژگی های متخصص زنان خوب را بیان کردیم. علاوه ر نکات گفته شده لازم است دسترسی به پزشک آسان باشد. در طول روند درمان بیماری شاید لازم باشد چندین بار به مطب پزشک مراجعه کرد. از این رو دسترسی آسان به پزشک ضرورت می یابد.به خصوص در مواقع بارداری که این مسئله جدی تر است. دکتر مهتاب مرجانی با ارائه خدمات مشاوره آنلاین دسترسی به پزشک را آسان کرده است. شما می توانید از طریق لینک زیر از مشاوره آنلاین دکتر مرجانی بهره برده و تجربه خوبی از مراجعه خود داشته باشید.در این روش همه جا به پزشک خود دسترسی دارید  و می توانید سوالات خود را از پزشک پرسیده و پزشک را در جریان علائم و وضعیت خود قرار دهید.این اسان ترین روش ارتباط با پزشک است

مراجعات دوران بارداری

متخصص زنان خوب مرجع زنان در دوران حاملگی و بارداری است. به علاوه یه متخصص زنان خوب می تواند در مشکلات نازایی و عدم باروری نیز به زوجین کمک کرده و برای رفع آن اقدامات موثری انجام دهد. بارداری دوران حساس و قابل توجهی است که نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. می توانید پیش از اقدام به بارداری پزشک متخصص خود که از کاربلدی و مهارت ایشان تطمینان دارید و با او راحت هستید را انتخاب کنید.

مراقبت های دوران بارداری

پزشک زنان می تواند یاور و راهنمای مناسبی در طول دوره بارداری باشد. مادران در دوران بارداری نگرانی های زیادی دررابطه با سلامت جنین و خود دارند. مراجعات بارداری به منظور چکاب سلامت مادر و جنین انجام شده و به داشتن سلامت بارداری کمک می کند. همچنین می تواند از عوارض بارداری بکاهد.انتخاب پزشک مناسب می تواند در داشتن تجربه بارداری خوب بسیار موثر باشد. چکاب در دوران بارداری باید منظم و به موقع انجام شود. در سه ماهه اول بارداری انجام چکاب به صورت هر یکماه یکبار و در 4 ماه بعد ماهی دوبار باید انجام شود.در هفته های پایانی بارداری باید هر هفته چکاب انجام شود.مشاوره آنلاین دکتر مهتاب مرجانی به خصوص در دوران کرونا می تواند خطر ابتلا به کرونا را در زنان باردار کاهش دهد و تنها در صورت لزوم مراجعه حضوری در مطب انجام شود.

در مراجعاتی که در دوران بارداری انجام می شود اقدامات مختلفی انجام میشود.  در اولین مراجعه بارداری به متخصص زنان، پزشک ابتدا سابقه بارداری ، بیماری و سلامت رحم مادر را برسی می کند. سپس معاینه عمومی فرد صورت میگیرد و سن بارداری تعین می شود. در این مرحله قد و وزن مادر و سلامت عمومی مادر نظیر قند و فشار خون نیز بررسی می شود. سپس تست های آزمایشگاهی لازم تجویز می شود.آموزش نکات لازم به بانوان باردار اقدام بعدی است که پزشک زنان  انجام میدهد. این آموزش ها در زمینه استراحت و خواب ، تغذیه در دوران بارداری ،ورزش،آستحمام و علائم خطر در دوران بارداری است.همچنین توصیه ها و تغیراتی که باید در سبک زندگی در دوران بارداری وارد شود از جمله آن است. در هفته های بعد که جنین به طور کامل تشکیل شده است، می توان با انجام سونوگرافی علاوه بر مشاهده جنین، قد و وزن جنین را نیز محاسبه کرد و از سلامت آن اطمینان حاصل نمود. با اندازه گیری قد و وزن جنین می توان از مشکلاتی نظیر رشد ناکافی جنین آگاهی یافت و اقدامات موثری انجام داد. در هفته های آخر ضربان قلب جنین ، حرکات جنین و تنفس بررسی میشود.

در انتها به یاد داشته باشید سلامتی بزرگ ترین نعمت خداوند است . با رعایت نکاتی می توانیم از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنیم. در این مسیر انتخاب یک پزشک مناسب و ماهر می تواند به  در حفظ سلامتی و درمان مناسب بیماری های احتمالی کمک کننده باشد. در طول این مقاله تلاش شد تا ویژگی های بهترین متخصص زنان در یوسف آباد معرفی شود و فاکتور های لازم برای انتخاب یک پزشک خوب بیان شود. امید است مطالب بیان شده کاربردی بوده و مورد توجه مخاطبان واقع شود.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. سلام

  پاسخ
 2. مقاله خیلی مفیدی بود ممنون

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − پنج =

تماس با پزشک