88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / آندومتریوز از تشخیص تا درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آندومتریوز از تشخیص تا درمان

آندومتریوز نوعی اختلال است که در آن، بافت مشابه بافتی که لایه رحم شما را تشکیل می دهد، در خارج از حفره رحم شما رشد می کند. آستر رحم شما آندومتر نام دارد.

آندومتریوز هنگامی رخ می دهد که بافت آندومتر در تخمدان ها، شکم و بافت های لگن شما رشد می کند. هر چند نادر است که بافت آندومتر در خارج از ناحیه لگن شما گسترش یابد، اما غیرممکن نیست.

تغییرات هورمونی طی سیکل قاعدگی شما روی بافت آندومتر تأثیر می گذارد و باعث ایجاد التهاب و درد می شود. این بدان معنی است که بافت رشد می کند، ضخیم می شود و تجزیه یا شکسته می شود. با گذشت زمان، بافتی که شکسته می شود دیگر جایی ندارد و در لگن شما گیر می کند.

این بافت به دام افتاده در لگن شما می تواند باعث مشکلات زیر شود:

 • تحریک
 • تشکیل اسکار
 • چسبندگی ، که در آن بافت، اندام لگن شما را به هم متصل می کند
 • بروز درد شدید در دوره های شما
 • مشکلات باروری

آندومتریوز یک بیماری زنان و زایمان شایع است و حدود 10 درصد از خانم ها را درگیر می کند. بنابراین اگر دچار این اختلال شده اید بدانید که تنها نیستید.

علائم آندومتریوز

علائم آندومتریوز متفاوت است. برخی از خانمها علائم خفیفی را تجربه می کنند، اما برخی دیگر علائم متوسط ​​تا شدید دارند. شدت درد شما نشانگر درجه یا مرحله بیماری نیست. ممکن است شما یک نوع خفیف از بیماری داشته باشید اما درد بسیاری را تجربه کنید. همچنین ممکن است نوع شدید آن را همراه با احساس ناراحتی بسیار کمی تجربه کنید.

درد لگن شایعترین علامت آندومتریوز است. همچنین ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • دوره های دردناک
 • درد در پایین شکم قبل قاعدگی و در دوران قاعدگی
 • یک یا دو هفته در دوران قاعدگی دچار درد و گرفتگی شکم شوید
 • خونریزی شدید قاعدگی یا خونریزی بین دوره ها
 • ناباروری
 • درد به دنبال مقاربت جنسی
 • کمردرد که در هر زمان ممکن است در طول سیکل قاعدگی شما رخ دهد

Endometriosis

درمان آندومتریوز

داروهای مسکن

شما می توانید داروهای بدون نسخه مانند داروی ایبوپروفن را امتحان کنید، اما در همه موارد مؤثر نیستند.

هورمون درمانی

مصرف هورمونهای مکمل بعضی اوقات می تواند درد را تسکین داده و پیشرفت آندومتریوز را متوقف کند. هورمون درمانی به بدن شما کمک می کند تا تغییرات هورمونی عادت ماهانه تان، زمانی که مبتلا به آندومتریوز هستید، منظم کند.

قرص های ضد بارداری هورمونی

قرص های ضد بارداری هورمونی با جلوگیری از رشد ماهانه و ایجاد بافت آندومتر، قدرت باروری را کاهش می دهد. قرص های ضد بارداری و حلقه های واژینال می توانند درد آندومتریوز را کمتر کنند یا حتی از بین ببرند.

جراحی محافظه کارانه

جراحی محافظه کارانه برای زنانی است که می خواهند باردار شوند و یا درد شدیدی را تجربه می کنند و درمان هورمونی برای آنها موثر نیست. هدف از جراحی محافظه کارانه حذف یا از بین بردن رشد آندومتر بدون آسیب رساندن به اندام های تولید مثل است.

لاپاراسکوپی، یک عمل جراحی کم تهاجمی می باشد که برای درمان آندومتریوز استفاده می شود. در این جراحی، پزشک متخصص زنان برشهای کوچکی در شکم ایجاد می کند تا از طریق عمل جراحی، این بیماری را درمان کند.

عمل جراحی هیسترکتومی

به ندرت، اگر وضعیت شما با سایر درمان ها بهبود نیابد، ممکن است پزشک شما یک عمل جراحی هیسترکتومی کامل را به عنوان آخرین راه حل پیشنهاد کند.

در طی هیسترکتومی کامل، جراح رحم و دهانه رحم را برمی دارد. پزشک همچنین تخمدان ها را برمی دارد زیرا این اندام ها استروژن تولید می کنند و استروژن باعث رشد بافت آندومتر می شود. علاوه بر این، جراح ضایعات قابل مشاهده را نیز برمی دارد.

هیسترکتومی معمولاً درمانی برای آندومتریوز محسوب نمی شود. شما نمی توانید بعد از هیسترکتومی باردار شوید. بنابراین اگر به فکر بارداری هستید، درباره انجام آن با همسرتان صحبت کنید.

درباره سرطان رحم و روشهای درمان آن بیشتر بخوانید.

چه عواملی سبب آندومتریوز می شود؟

علت دقیق آندومتریوز مشخص نیست و چندین نظریه در مورد علت آن وجود دارد، اگرچه هیچ نظریه ای از نظر علمی اثبات نشده است.

یکی از قدیمی ترین نظریه ها این است که آندومتریوز به دلیل فرآیندی به نام قاعدگی رتروگراد رخ می دهد. این اتفاق هنگامی می افتد که خون قاعدگی به جای خارج شدن از طریق واژن، مجدداً از طریق لوله های فالوپ به داخل حفره لگن شما باز می گردد.

تئوری دیگر این است که هورمون ها، سلولهای خارج از رحم را به سلولهایی مشابه به آنهایی که داخل رحم را می پوشانند، و به نام سلولهای آندومتر شناخته می شوند، تبدیل می کنند.

دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان، جراح زیبایی زنان و متخصص درمان ناباروری در تهران در انجام زایمان، درمان ناباروری، عمل های زیبایی واژن و… دارای مهارت و سابقه بسیاری هستند. جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

تشخیص

علائم آندومتریوز می تواند مشابه علائم بیماری های دیگر مانند کیست تخمدان و بیماری التهابی لگن باشد. بنابراین برای درمان نیاز به یک تشخیص دقیق است.

پزشک شما یک یا چند آزمایش زیر را انجام می دهد:

تاریخچه پزشکی

پزشک درباره علائم و سابقه شخصی یا خانوادگی آندومتریوز از شما سوال می کند . همچنین یک ارزیابی عمومی ممکن است انجام گیرد.

معاینه بدنی

در طی معاینه لگن، پزشک به طور دستی شکم شما را به منظور تشخیص وجود کیست یا زخم های پشت رحم معاینه می کند.

سونوگرافی

پزشک ممکن است از سونوگرافی ترانس واژینال یا سونوگرافی شکمی استفاده کند. در سونوگرافی ترانس واژینال، مبدل در واژن شما وارد می شود.

هر دو نوع سونوگرافی تصاویری از اندام تولید مثل شما را نشان می دهد. این تصاویر می توانند به پزشک شما در شناسایی کیست های مرتبط با آندومتریوز کمک کنند، اما در رد این بیماری مؤثر نیستند.

لاپاراسکوپی

تنها روش دقیق برای تشخیص آندومتریوز، مشاهده مستقیم آن است. این کار با یک عمل جراحی جزئی که به جراحی لاپاراسکوپی معروف است انجام می شود. پس از تشخیص، می توان بافت ها را از بین برد.

عوارض آندومتریوز

مشکلات مرتبط به باروری عارضه جدی آندومتریوز است. براساس تحقیقات صورت گرفته، حدود 30 تا 40 درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز در بارداری مشکل دارند.

عوامل خطر

طبق گفته پزشکان، حدود 2 تا 10 درصد از زنان باردار بین سنین 25 تا 40 سال مبتلا به آندومتریوز هستند. این بیماری معمولاً سالها پس از شروع سیکل قاعدگی ایجاد می شود. این بیماری می تواند دردناک باشد اما درک عوامل خطر می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا شما مستعد ابتلا به این بیماری هستید یا خیر و چه موقع باید با پزشک خود صحبت کنید.

سن

زنان در هر سنی در معرض خطر آندومتریوز هستند. این بیماری معمولاً در زنان بین 25 تا 40 سال رخ می دهد، اما علائم آن ممکن است از دوران بلوغ آغاز شود.

سابقه خانوادگی

اگر عضوی از خانواده تان به آندومتریوز مبتلا هست با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است خطر ابتلا به این بیماری در شما بیشتر باشد.

سابقه بارداری

بارداری ممکن است به طور موقت علائم آندومتریوز را کاهش دهد. زنانی که تا به حال سابقه بارداری نداشته اند، خطر بیشتری برای ابتلا به این اختلال دارند. با این حال، آندومتریوز همچنان می تواند در زنانی که بارداری هم داشته اند رخ دهد.

تاریخچه قاعدگی

در صورت بروز مشکل در دوره عادت ماهانه تان با پزشک خود مشورت کنید. این موارد می تواند شامل سیکل های قاعدگی کوتاه تر و یا دوره های سنگین تر و طولانی تر باشد که از سنین جوانی شروع می شود. این عوامل ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

کلام آخر

آندومتریوز یک بیماری مزمن است و هنوز علت دقیق آن مشخص نیست.اما این بدان معنا نیست که این بیماری باید بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. در حال حاضر درمانهای موثری برای مدیریت درد و مشکلات باروری، مانند مصرف داروها، هورمون درمانی و جراحی وجود دارد. همچنین علائم آندومتریوز معمولاً بعد از یائسگی بهبود می یابد.

منبع

https://www.healthline.com/health/endometriosis#outlook

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − دو =

تماس با پزشک