88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

یائسگی چیست؟

یائسگی یا منوپوز Menopause به زمانی در زندگی زنان اطلاق می شود که دوره قاعدگی به طور دائم متوقف می شود و آن ها دیگر قادر به بچه دار شدن نیستند. این واقعه معمولاً بین 49 تا 52 سالگی رخ می دهد. پزشکان متخصص معمولاً یائسگی را زمانی تعریف می کنند که زنی به مدت یک سال خونریزی قاعدگی نداشته باشد. همچنین ممکن است با کاهش تولید هورمون توسط تخمدان ها تعریف شود.

در کسانی که با جراحی، رحم خود را برداشته اند، اما هنوز تخمدان دارند، ممکن است یائسگی در زمان جراحی یا زمانی که سطح هورمون آن ها کاهش می یابد، رخ دهد. پس از برداشتن رحم، علائم آن به طور معمول زودتر و به طور متوسط در 45 سالگی بروز می کند.

در سال های قبل از یائسگی، عمدتا قاعدگی های زنان معمولاً نامنظم می شوند، که به این معنی است که مدت زمان دوره ها ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر باشند یا از نظر میزان شدت جریان خون، کم تر یا شدید تر باشند.

 

در این مدت، زنان اغلب گر گرفتگی را تجربه می کنند. این حالت معمولاً از 30 ثانیه تا ده دقیقه طول می کشد و ممکن است با لرز، تعریق و قرمزی پوست همراه باشد. گر گرفتگی اغلب پس از یک یا دو سال متوقف می شود. سایر علائم ممکن است شامل خشکی واژن، مشکل خواب و تغییرات خلقی باشد.

شدت علائم یائسگی در زنان متفاوت است. باور اشتباهی وجود دارد که این واقعه را با بیماری قلبی مرتبط می دانند، در حالی که ناراحتی قلبی عمدتا به دلیل افزایش سن رخ می دهد و ارتباط مستقیمی با یائسگی ندارد. در برخی از زنان، مشکلاتی مانند آندومتریوز یا دوره های دردناک پس از یائسگی معمولا بهبود می یابد.

این موضوع معمولاً یک تغییر طبیعی است. یائسگی می تواند در کسانی که سیگار می کشند زودتر رخ دهد. دلایل دیگر، شامل جراحی است که تخمدان ها را از بین می برد، یا برخی از انواع شیمی درمانی ها نیز باعث یائسگی زود رس می شوند.

در فرایند فیزیولوژیکی، یائسگی به دلیل کاهش تولید هورمون های استروژن و پروژسترون در تخمدان اتفاق می افتد. تشخیص آن می تواند با اندازه گیری سطح هورمون در خون یا ادرار بررسی شود، اگرچه به طور معمول نیازی به این کار نیست. در واقع، منوپوز  نقطه مقابل قاعدگی و شروع شدن پریودهای دختران است.

مراحل شروع یائسگی در زنان

درمان خاصی معمولاً لازم نیست. برخی از علائم ممکن است با درمان بهبود یابند. با توجه به گر گرفتگی، پرهیز از استعمال دخانیات، کافئین و دوری از الکل اغلب توصیه می شود. خوابیدن در یک اتاق خنک و استفاده از پنکه می تواند، کمک کننده باشد.

تجویز این داروها نیز از سوی متخصص زنان و زایمان می تواند موثر باشد. هورمون درمانی یائسگی (MHT)، کلونیدین، گاباپنتین یا مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین از این دسته از درمان ها به حساب می آیند. ورزش ممکن است به مشکلات خواب کمک کند. از آنجا که داروی MHT فقط یک بار به طور معمول تجویز می شود، اکنون فقط در کسانی که علائم قابل توجهی دارند توصیه می شود، زیرا در مورد عوارض جانبی آن نگرانی هایی وجود دارد.

شواهد با کیفیت بالا در مورد اثربخشی داروی جایگزین یافت نشده است. شواهد آزمایشی برای استروژن های گیاهی وجود دارد.

یائسگی و مشکلات مربوط به آن چیست

علائم و نشانه های یائسگی

در اوایل یائسگی، دوره های قاعدگی منظم باقی می مانند اما فاصله بین دوره ها شروع به طولانی شدن می کند. سطح تولید هورمون ها شروع به نوسان می کند. تخمک گذاری ممکن است با هر چرخه رخ ندهد.

طبق مطالعات اصطلاح یائسگی به یک سال پس از آخرین قاعدگی اشاره دارد. در این دوران و بعد از آن، زنان می توانند طیف وسیعی از علائم را تجربه کنند.

علائمی که ممکن است در این دوران ظاهر شده و در دوران پس از آن ادامه داشته باشند عبارتند از: مقاربت دردناک، خشکی واژن و واژینیت آتروفیک (نوعی نازک شدن سطح دستگاه تناسلی)، واژن، دهانه رحم و مجاری ادراری خارجی و از بین رفتن حالت کشسانی در تمام نواحی دستگاه تناسلی خارجی و داخلی می باشد.

سن یائسگی

یائسگی معمولاً بین 49 تا 52 سالگی رخ می دهد. نیمی از زنان آخرین قاعدگی را بین 47 تا 55 سال دارند، در حالی که 80% آخرین قاعدگی آن ها بین 44 تا 58 سالگی رخ می دهد. طبق تحقیقات متوسط سن آخرین دوره قاعدگی در ایالات متحده 51 سال، در انگلستان 52 سال، در ایرلند 50 سال و در استرالیا 51 سال است. در هند و فیلیپین، متوسط سن یائسگی طبیعی بطور قابل توجهی زودتر و 44 ساله است. مدت زمان پیش یائسگی تا یائسگی معمولاً 7 سال (گاهی تا 14 سال) طول می کشد. در موارد نادر، تخمدان های زن در سنین خیلی پایین تر کار خود را متوقف می کنند که از سن بلوغ تا 40 سالگی متغیر است.

تشخیص یائسگی

در زمان وقوع یائسگی، الگوهای قاعدگی تغییر می کنند به گونه ای که این دوره ها یا کوتاه تر می شوند (به مدت 2 تا 7 روز)؛ یا این دوره ها طولانی تر می شوند. ممکن است خونریزی نامنظم وجود داشته باشد (کم تر، شدیدتر، لکه بینی).

خونریزی های رحمی به دلیل تغییرات هورمونی اغلب در زنان، هنگام نزدیک شدن به یائسگی دیده می شود. لکه بینی یا خونریزی ممکن است به آتروفی واژن، که نوعی زخم خوش خیم (پولیپ یا ضایعه) است، مربوط باشد، و یا ممکن است یک پاسخ عملکردی آندومتر باشد.

انجمن یائسگی در اروپا و آندروپوز دستورالعمل هایی را برای ارزیابی آندومتر، که معمولاً منبع اصلی لکه بینی یا خونریزی است، منتشر کرده اند.

با این حال، در زمان بعد از یائسگی زنان، هر خونریزی از دستگاه تناسلی علامت هشدار دهنده ای است که برای وجود احتمال بیماری های بدخیم، نیاز به یک بررسی درست دارد.

 

راه های کنار آمدن با آن

تصور بر این است که ورزش از طریق افزایش سطح اندورفین علائم یائسگی را کاهش می دهد، در واقع میزان کاهش تولید استروژن را کاهش می دهد. علاوه بر این ، چاقی یک عامل خطر برای علائم بیشتر است. مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم به بهبود علائم خلق و خو و اضطراب کمک می کند. یوگا ممکن است در بهبود علائم آن مانند سایر ورزش ها کمک کننده باشد.

تاثیر مثبت ورزش در کم کردن اثرات یائسگی

نتیجه گیری

در نهایت زنانی که یائسه می شوند، می توانند این دوره حساس خود را با راهنمایی و همراهی پزشک زنان و زایمان خود راحت تر سپری کنند و بتوانند مشکلات این دوران را مرتفع تر کنند.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =

تماس با پزشک