88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

کولپوسکوپی رحم چیست؟

کولپوسکوپی روشی برای بررسی و شناسایی سلول های غیر معمول است. کولپوسکوپی یک روش تشخیی با دقت بالاست که میتوان با کمک آن سلول های سرطانی و غیر عادی را تشخیص داد. علاوه بر کولپوسکوپی تست پاپ اسمیر نیز برای تشخیص سلول های سرطانی بافت رحم استفاده می شود . اما کولپوسکوپی روش مطلوب تر و با دقت بالاتری است که می تواند با دقت بالای 90 درصد سلول های سرطانی را تشخیص دهد. پس از تشخیص وجود سلول های سرطانی از رحم بافت برداری یا بیپوسی شده و آزمایشات بیشتری برای تشخیص انجام می شود. به طور کلی در تعریف کولپوسکوپی می توان گفت کولپوسکوپی روشی برای مشاهده نزدیک دهانه رحم است. و یک روش سریع و آسان برای یافتن تغییرات سلولی در دهانه رحم شما است که می تواند به سرطان تبدیل شود.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی نوعی آزمایش سرطان دهانه رحم است. این آزمایش کمک می کند تا پزشک یا پرستار شما نگاهی نزدیک به دهانه رحم شما داشته باشد. این تست برای یافتن سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم شما استفاده می شود.

در طول کولپوسکوپی و بیوپسی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا شما همانند انجام تست لگن بر روی یک تخت دراز می کشید. پزشک یا پرستار یک اسپکولوم را در واژن شما قرار داده و آن را باز می کند. این کار دیواره های مهبل شما را از هم جدا یا باز می کند تا به خوبی بتوانند دهانه رحم شما را مشاهده کنند.

سپس دهانه رحم شما را با محلولی سرکه مانند می شویند. این کار باعث می شود سلول های غیر طبیعی آسان تر قابل مشاهده باشند. در مرحله بعد آنها از طریق کولپوسکوپ، گردن رحم شما را نگاه خواهند کرد – ابزاری که مانند دوربین های شکاری روی یک پایه قرار گرفته و دارای یک چراغ است. کولپوسکوپ با بدن شما تماسی ندارد و به آن وارد نمی شود.

colposcopy

اگر پزشک یا پرستار شما چیزی را ببینند که طبیعی به نظر نرسد، بیوپسی برایتان انجام می دهند. این بدان معنی است که آنها نمونه کوچکی از بافت را برداشته و به آزمایشگاه می فرستند. دو نوع بیوپسی وجود دارد: یکی از خارج از دهانه رحم شما بافت برداشته می شود و دیگری از داخل دهانه رحم شما بافت برداشته می شود. بعضی اوقات به انجام بیش از یک بار بیوپسی نیاز دارید. مدت زمان انجام کولپوسکوپی و بیوپسی فقط در حدود 5-10 دقیقه طول می کشد.

تفاوت کولپوسکوپی با پاپ اسمیر

در کولپوسکوپی بررسی و شناسایی سولول های آسیب دیده یا سرطانی با دقت بسیار بیشتری انجام میشود. هر چند تست پاپ اسمیر نیز یک روش تشخیصی سلول های آسیب دیده است اما کارایی آن بیشتر در تشخیص زگیل های تناسلی و نوع آن می باشد. برای تشخیص سلول هیا سرطانی کولپوسکوپی روش کارآمد تری است. اگر در تست پاپ اسمیر به سرطان های رحمی مشکوک باشید پزشک انجام کولپوسکوپی را توصیه می کند.

یکی دیگر از روش های نمونه برداری از بافت رحم کونیزاسیون است. اگر می خواهید مطالب بیشتری در این زمینه بدانید می توانید این مقاله را بخوانید.

آیا این کار به شما آسیبی می رساند؟

کولپوسکوپی رحم تقریباً بدون درد است اما ممکن است هنگام وارد شدن اسپکولوم کمی احساس فشار کنید. همچنین ممکن است هنگامی که دهانه رحم شما را با محلول سرکه مانند می شویند، کمی احساس سوزش یا سوختگی کنید.

اگر بیوپسی انجام دهید، ممکن است احساس درد و ناراحتی داشته باشید. همچنین ممکن است تا چند روز پس از بیوپسی اندکی لکه بینی، خونریزی یا ترشحات تجربه کنید. توصیه می شود تا یک روز بعد از کولپوسکوپی از رابطه جنسی خودداری کنید.

قبل از انجام کولپوسکوپی چه آمادگی هایی باید داشته باشم؟

جهت آماده شدن برای کولپوسکوپی لازم نیست کارهای زیادی انجام دهید. اما بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید:

انجام کولپوسکوپی را برای زمانی که پریود نیستید، برنامه ریزی کنید زیرا باعث می شود تا دهانه رحم راحت تر دیده شود.

حداقل 24 ساعت قبل از کولپوسکوپی، از تامپون استفاده نکنید یا رابطه جنسی نداشته باشید.

بعد از کولپوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

احتمالاً بعد از کولپوسکوپی و بیوپسی مشکلی نخواهید داشت. اگر هم نتایج شما مشکلی را نشان دهد، ممکن است پزشک معالج برایتان آزمایشات بیشتری را تجویز کند.

بعد از انجام عمل کولپوسکوپی چه کاری باید انجام دهم؟

بعد از انجام کولپوسکوپی، ممکن است واژن شما برای چند روز کمی احساس درد کند. اگر بیوپسی هم انجام داده اید، ممکن است ترشحات واژن یا لکه بینی مشاهده کنید. از یک پد، نوار بهداشتی  یا تامپون استفاده کنید، مگر اینکه پزشک یا پرستار به شما بگوید از تامپون استفاده نکنید.

همچنین موارد دیگری وجود دارد که باید پس از کولپوسکوپی و بیوپسی لازم است به خاطر بسپارید:

  • شما می توانید بلافاصله پس از کولپوسکوپی استحمام کنید.
  • اگر بیوپسی نداشتید، هر وقت خواستید می توانید رابطه جنسی داشته باشید.
  • اگر بیوپسی انجام داده اید، حدود 3 روز صبر کنید و رابطه جنسی از واژن نداشته باشید. این کار کمک می کند تا دهانه رحم شما بهبود یابد.
  • اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، آنها را طبق معمول – از جمله داروهای جلوگیری از بارداری- مصرف کنید.

تغییرات سلولی دهانه رحم با انجام کولپوسکوپی مورد بررسی قرار می گیرد.

خطرات کولپوسکوپی و بیوپسی چیست؟

معمولا بعد از عمل کولپوسکوپی و بیوپسی مشکلی ایجاد شود. عوارض جانبی نادر شامل خونریزی یا عفونت است که به درمان نیاز دارد.

در صورت وجود هر کدام از مشکلات زیر با پزشک متخصص زنان یا پرستار خود تماس بگیرید:

خونریزی سنگین و طولانی مدت

تب یا لرز

مشاهده ترشحات زیاد، به رنگ زرد یا بوی بد از واژن

درد شدید در قسمت تحتانی شکم

اگر باردار هستید

در حین بارداری، انجام کولپوسکوپی بی خطر است. همچنین انجام بیوپسی در حین بارداری بسیار کم خطر است، اما ممکن است پزشکتان بخواهد تا بعد از تولد کودکتانريال این کار را به تاخیر بیاندازد. افراد باردار ممکن است بعد از بیوپسی خونریزی بیشتری نسبت به افرادی که باردار نیستند داشته باشند. این امر به این دلیل است که گردن رحم در دوران بارداری، خونرسانی بیشتری دارد.

و نیاز نیست نگران باشید زیرا انجام کولپوسکوپی و بیوپسی بر قدرت باروری یا مشکلات ناباروری شما در آینده تاثیری نمی گذارد.

اگر نتایج کولپوسکوپی من طبیعی نباشد، چه اتفاقی می افتد؟

اگر پزشک یا پرستار سلولهای غیرطبیعی مشاهده کنند، ممکن است نیاز به انجام کار دیگری نداشته باشید. بعضی اوقات، به آزمایشات یا درمان های بیشتری نیاز دارید و این موضوع بستگی به سلولهای غیر طبیعی دهانه رحم شما دارد. ممکن است انجام یک تست پاپ اسمیر یا آزمایشات دیگری برایتان توصیه شود.

بعضی اوقات، انجام بیوپسی باعث درمان شما می شود و به این دلیل است که پزشک شما می تواند تمام سلول های غیر طبیعی شما را در حین انجام بیوپسی از بین ببرد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، شما دیگر نیازی به درمان نخواهید داشت. همچنین معاینات منظم لگن، تست پاپ و یا آزمایش HPV هم ممکن است برایتان انجام شود.

یا ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشید.در حال حاضر 4 روش وجود دارد که در از بین بردن سلولهای غیر طبیعی و جلوگیری از سرطان دهانه رحم بسیار مناسب است.

  • کرایوتراپی: سلولهای غیر طبیعی منجمد می شوند.
  • لیپ: سلول های غیر طبیعی با استفاده از یک حلقه سیم نازک که حامل جریان الکتریکی است برداشته می شوند.
  • لیزر: سلولهای غیر طبیعی با استفاده از لیزر برداشته می شوند.
  • بیوپسی مخروطی: یک نمونه مخروطی شکل از دهانه رحم شما برداشته می شود تا سلول های غیر طبیعی را از بین ببرد.

به علاوه جراحی لاپاراسکوپی یکی از روش های درمانی پیشرفته بدون نیاز به برش و جراحی باز می باشد که در ان جراحی به صورت بسته و بدون نیاز به برش وسیع و بخیه می باشد. در صورتی که می خواهید مطالب بیشتری در این زمینه بدانید به این مقاله مراجعه کنید.

همچنین این موضوع که کدام درمان برایتان انجام می شود اهمیتی ندارد، بلکه این موضوع مهم است که پس از درمان، معاینات منظم از لگن را ادامه دهید. زیرا حتی اگر این روشها موثر هم باشند، گاهی سلول های غیر طبیعی پس از مدتی بر می گردند.

منبع

https://www.plannedparenthood.org/learn/cancer/cervical-cancer/what-colposcopy

https://www.plannedparenthood.org/learn/cancer/cervical-cancer/what-happens-after-my-colposcopy

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + هفت =

تماس با پزشک