88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علل قاعدگی نامنظم

دوران قاعدگی در هر شحص ویژگی های مخصوص به خود را دارد . در برخی افراد ممکن است به صورت طبیعی خونریزی بیشتر یا کمتر باشد و یا دوره پریود کوتاه تر یا بلند تر باشد . این عوامل با توجه به شرایط بدنی و ژنتیکی در هر فرد می تواند متفاوت باشد. عادت ماهیانه می تواند بین 4 تا 7 روز طول بکشد و میان هر دوره از قاعدگی باید حدود 28 روز فاصله باشد این عدد با توجه به عوامل درونی بدن میتواند حدود 6 روز کمتر یا بیشتر شود. اما قاعدگی نامنظم که موضوع مورد بحث این مقاله است باید گفت در هر خانمی ممکن است قاعدگی چند روز دیر تر ویا زود تر از موعد رخ دهد و و یا سالی یک بار دیر تر از موقع پریود شود. این شرایط طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث اخلال در نظم عادت ماهیانه شوند. این عوامل ممکن است وجود مشکل یا بیماری در بخشی از دستگاه تناسلی و یا عوامل ساده ای مثل استرس باشد. که در طول مقاله بررسی خواهند شد.

حساسیت به استرس می تواند زمان پریود را عقب و جلو کند. وجود استرس به هر دلیلی در طول ماه می تواند بر عادت ماهیانه اثر بگذارد. این اثر می تواند با تغیر زمان پریود و یا احساس درد بیشتر در طول دوره و یا حتی تغیر شدت خونریزی در طول قاعدگی خودش را نشان دهد. استرس می تواند سبب تغیر در میزان هورمون هایی شود که در قاعدگی نیز اثرگذار است. حال اگر لازم است قاعدگی منظم باشد و میدانیم قرار است در شرایط استرس زایی قرار بگیریم می توان پیش از آن به پزشک متخصص مراجعه کرده تا تمهیدات لازم برای کنترل دوران قاعدگی انجام شود.

برای کنترل این عدم نظم پریود ناشی از استرس باید از اضطراب و استرس دور شویم و آرامش خود را بازیابیم. در این راه میتوانید از یوگا ، تنفس عمیق و مدیتیشن کمک بگیرید. استرس شدید سطح ایمنی بدن را کاهش می دهد و به طور کلی مفید نیست و علاوه بر پریود می تواند در سایر فرایند های بدن نیز اختلال ایجاد کند.

در بیشتر موارد علت نامنظمی قاعدگی استرس و تنش در طول ماه می باشد . اما ممکن است دلایل دیگری نیز باعث ایجاد اخلال در نظم عادت ماهیانه شود. اگر این عدم نظم و تغیر زمان پریود ادامه دار باشد و تکرار شود نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی علت است. در این دوران لازم است علائم خود را به دقت بررسی کنید و مشاهده هر گونه تغیر را به پزشک خود اطلاع دهید تا در روند درمان شمارا یاری کند. همانگونه که پیشتر گفته شد عوامل مختلفی می تواند بر قاعدگی اثرگذار باشد برخی از این عوامل که نیازمند مراجعه به پزشک و پیگیری درمان است شامل موارد زیر است:

  • هورمون هایی همچون: هورمون تیروئید
  • پرولاکتین
  • هورمون های غده فوق کلیه
  • چاقی و لاغری
  • پلیپ داخل رحم

موارد بالا عواملی هستند که باید در قاعدگی های نامنظم بررسی شوند و در صورت وجود مشکل روند درمان آغاز شود. برای درمان اختلالات پریودی ناشی از هر یک از موارد با درمان عامل ایجاد کننده آن می توان دوباره قاعدگی منظم را تجربه کرد. در این دوران لازم است تا تغیرات و علائم خود را به دقت بررسی کنید و به پزشک اطلاع دهید. در هنگا م مراجعه به پزشک  باید پاسخ سوالاتی همچون : تغیرات وزنی که اخیرا داشته اید، سابقه بیماری ها، استرس و مشکلات عاطفی که اخیرا با آن مواجه شده اید و شدت فعالیت های روزانه ؛ را بدانید تا در صورت لزوم به پزشک گزارش دهید.

چرا گاهی پریود دردناک تر و یا کم درد تر است؟

این سوال رایجی است که اغلب از پزشکان پرسیده میشود. در پاسخ به آن باید گفت خستگی ، بیماری و استرس در دوران قاعدگی اثر گذار است. انجام فعالیت های سنگین و یا طولانی مدت در طول ماه میتواند در انتهای چرخه باعث تغیر میزان خونریزی و یا افزایش درد در دوران پریود شود. البته در برخی افراد به صورت طبیعی و بدون وجود اختلال ممکن است دوره قاعدگی دردناک باشد و این امر در هر چرخه وجود داشه باشد. اما در برخی موارد در افرادی که در دوره های قبلی درد زیادی را تجربه نمی کردند افزایش درد ناگهانی قابل پیگیری است. البته لازم به ذکر است درد دو جنبه دارد ؛ یکی شدت درد و یکی میزان تحمل فرد از این درد . در این دوران میزان تحمل فرد کم شده و درک وی از درد بیشتر میشود.

با وجود عواملی که گفته شد همچون بیماری و خستگی افزایش درد و تغیر نظم در دوران پریود طبیعی است . اما در صورت تکرار آن و وجود نگرانی می توانید با یک متخصص زنان در این خصوص مشورت کنید . دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان با مشاوره حضوری و آنلاین می تواند در این راستا به شما کمک کند. برای مشاوره آنلاین می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره آنلاین

درمان پریود نامنظم

درمان مشخصی را نمی توان برای بازگرداندن نظم قاعدگی در نظر گرفت . با توجه به عامل ایجاد کننده اختلال و برهم زننده نظم ، درمان متفاوت خواهد بود و با رفع عامل مشکلساز دوباره می توانید قاعدگی منظم را تجربه کنید. رفع استرس و تنش در بیشتر موارد کارساز خواخد بود. اما در مورادی که وجود بیماری عامل نامنظمی قاعدگی باشد باید آن را درمان نمود. این درمان می تواند با کمک مصرف مکمل ها ، تغیر وزن ، مصرف داروهای پیشگیری از بارداری و یا دارو های تیروئید و … انجام شود . برای تشخیص مشکل و انجام درمان باید به پزشک مراجعه شود.

همچنین می توانید سوالات خود را در خصوص قاعدگی و مشکلات زنان و زایمان از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات بپرسید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − دو =

تماس با پزشک