88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / لاپاراسکوپی آندرومتریوز چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

لاپاراسکوپی آندرومتریوز چیست؟

لاپاراسکوپی آندرومتریوز عمل جراحی برای درمان بیماری آندومتریوز است. بیماری آندرومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافت مخاط رحم به طور نابجا به قسمت هایی از بدن  که نباید، مانند داخل لگن وارد می شود. عوارض این اتفاق خون ریزی، التهاب، چسبندگی داخل لگن، به وجود آمدن کیست در تخمدان و نازایی غیرقابل توجیه است. این التهاب و کشش بافت سبب به وجود آمدن درد لگنی بسیار شدید و مزمن درخانم ها می شود. با انجام لاپاراسکوپی آندرومتریوز، رسوب آندرومتر، بافت اسکار و فیبروم از بین رفته و بیمار از درد و ناراحتی های ناحیه لگن رها می شود.

تشخیص آندرومتریوز

تشخیص این بیماری باید توسط پزشک متخصص انجام شود. بنابراین اگر علائمی از این بیماری را در خود مشاهده کردید برای تشخیص آن به پزشک خود مراجعه کنید. مطمئن ترین راه تشخیص این بیماری لاپاراسکوپی است ولی روش های دیگری نیز وجود دارد که میتوان آندرومتریوز را تشخیص داد. نشانه های آندرومتریوز ممکن است در سونوگرافی و یا سایر آزمایش های صورت گرفته، رادیولوژِی لگن و سی تی اسکن دیده شود. درباره سندروم تخمدان پلیکیستیک بیشتر بخوانید.

چه کسانی بیشتر در معرض این بیماری هستن؟

 کسانی که بلوغ زودرس داشته اند، دوره ی قاعدگی کوتاهی دارند، بارداری و زایمان نداشته اند، سابقه ی خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند، کسانی که بدن آنها بیش از حد استروژن تولید میکند و کسانی که دیر یائسه می شوند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

علائم بیماری آندرومتریوز

علائم آندرومتریوز در افراد مختلف متفاوت است در بعضی افراد این علائم شدید و در بعضی دیگر متوسط یا خفیف است. اما موضوع قابل توجه این است که شدت این علائم ارتباطی به شدت بیماری ندارد.

رایج ترین علامت آندرومتریوز درد در ناحیه لگن است. همچنین داشتن درد در ناحیه تهتانی شکم زمان قاعدگی و یا قبل از آن، گرفتگی عضلات حدود زمان قاعدگی، قاعدگی دردناک، خون ریزی شدید در قاعدگی یا خون ریزی بین این دوره ها، کمر درد در هر زمان از چرخه ی قاعدگی، ناراحتی از حرکات روده و درد بعد از رابطه جنسی از دیگر علائم این بیماری هستند.

لاپاراسکوپی آندرومتریوز چگونه انجام میشود؟

لاپاراسکوپی آندرومتریوز روش درمانی کم خطر و کم تهاجم است و همانظور که گفته شد این عمل برای از بین بردن بافت اسکار و فیبروم، رسوب آندرومتر و کیست انجام میشود. لاپاراسکوپی آندرومتریوز به روش نمونه برداری بیوپسی انجام میشود. به این شکل که ابتدا شکم را از طریق تزریق سوزن با نوعی گاز پر می کنند. این گاز دیواره ی شکم را از اندام ها جدا می کند. درباره درمان پریود نامنظم بخوانید.

لاپاراسکوپی آندومتریوز

این جداسازی باید به حدی باشد که پزشک جراح بتواند به شکلی واضح اندام ها را ببیند و پس از آن جراح یک الی سه برش کوچک ایجاد کرده تا یک لوله ی نازک و بلند به نام لاپاراسکوپ را به اندام های داخلی بدن برساند و بافت داخلی شکم را مشاهده و بررسی کرده و در صورت نیاز از بافت نمونه برداری کند. اگر نیاز به برداشتن بافت باشد، این عمل توسط یکی از تکنیک های بریدن و برداشتن بافت از طریق الکتروکوتر یا پرتوی لیزر انجام میشود.

جزئیات جراحی برداشتن تخمدان را در مقاله دیگری بخوانید.

و در انتها برش های ایجاد شده توسط جراح بخیه زده میشود. معمولا اثری از جای این بخیه ها باقی نمیماند. این عمل جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام شده و اکثر افراد همان روز از بیمارستان مرخص می شوند. گاهی نیاز است فرد بیمار یک روز در بیمارستان بستری باشد و بعد از گذشت یک هفته فرد میتواند امور روزمره را انجام دهد.

مدت زمان جراحی لاپاراسکوپی آندرومتریوز معمولا بین نیم ساعت الی چهل و پنج دقیقه میباشد. درصورت صلاح دید پزشک بهتر است فرد بیمار در روز جراحی حداقل هشت ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کند.

مراقبت های بعد انجام لاپاراسکوپی تخمدان:

 بعد از جراحی لاپاراسکوپی تخمدان ممکن است فرد دچار درد در شکم، درد خفیف در ناحیه برش، خون ریزی خفیف واژن، نوسانات خلقی و حالت تهوع و استفراغ ناشی از بیهوشی شود.

بعد از این عمل جراحی باید از کارهایی مانند خم شدن، کشش، ورزش کردن، رابطه جنسی و بلند کردن اجسام خودداری شود.

گاهی ممکن است فرد به نظارت شبانه کوتاه مدت نیاز داشته باشد.

کوتاه شدن دوره نقاهت

برای کوتاه کردن دوره ی نقاهت خود بهتر است به اندازه کافی استراحت کرده و مایعات کافی بنوشید و از رژیم غذایی سبک استفاده کنید. برای از بین بردن گاز اضافه بدن حرکات آرام انجام دهید. برش های جراحی را از نور مستقیم خورشید دور نگه داشته و مرتبا آن ها را تمیز کنید و نهایتا به بدن زمان لازم برای بهبودی کامل را بدهید و در صورت بروز عوارض فورا پزشک خود را مطلع کنید.

مزیت لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی مزایای بسیاری دارد. یکی از این مزیت ها این است که با وارد شدن دوربین در بدن میتوان هرناحیه ای از بدن را که مورد نیاز است بزرگنمایی و بررسی کرد و به این صورت مشکلات هر ناحیه تشخیص داده شده و درمان شود.

بیماری هایی مثل آندومتریوز در کف لگن درگیری های میکروسکوپی دارند که نمیتوان با چشم تشخیص داد ولی با کمک لاپاراسکوپی تشخیص داده شده و درمان می شود.

یکی دیگر از مزیت های لاپاراسکوپی این است که دست جراح وارد شکم نشده و اجزای شکم دستکاری نمی شود درنتیجه درد بعد از این عمل کمتر بوده و روده ها سریع تر به حالت عادی بازمی گردند و دوره ی نقاهت بیمار کوتاه تر خواهد بود.

به طور خلاصه این جراحی دقیق تر و اصولی تر و با کیفیت بهتر است. مدت زمان ترخیص بیمار و دوره ی نقاهت بیمار سریع تر است.

برای شناخت متخصص زنان خوب در تهران این جا کلیک کنید.

هزینه ی لاپاراسکوپی

هزینه این عمل جراحی به عوامل گوناگونی بستگی دارد. عواملی مثل: مجهز بودن بیمارستان و تیم متبحر. لاپاراسکوپی در مقایسه با جراحی باز هزینه ی بیشتری دارد.

با توجه به مزایای لاپاراسکوپی پرداخت هزینه های بیشتر به سود بیمار بوده و سلامتی بیمار بعد از انجام این عمل قطعی است.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 18 =

تماس با پزشک