88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / سندرم تخمدان پلی کسیتیک چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سندرم تخمدان پلی کسیتیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک مشکلی هورمونی است که زنان را در سنین باروری (15 تا 44 سالگی) تحت تاثیر قرار می دهد. حدود  2.2 تا 26.7 درصد از زنان در این گروه سنی به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند. طبق مطالعات انجام شده حدود 70 درصد زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک از آن آگاه نیستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک بر تخمدان‌های زنان و اندام‌های تناسلی که استروژن و پروژسترون تولید می‌کنند تأثیر می‌گذارد. همچنین تخمدان ها مقدار کمی هورمون مردانه به نام آندروژن تولید می کنند. تخمدان ها تخمک هایی را آزاد می کنند تا توسط اسپرم مرد بارور شوند. آزاد شدن یک تخمک در هر ماه تخمک گذاری نامیده می شود. درباره خونریزی واژن بخوانید.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

از طرفی هورمون های FSH و LH که در غده هیپوفیز تولید می شوند، تخمک گذاری را کنترل می کنند. FSH تخمدان را تحریک می کند تا یک فولیکول (کیسه ای حاوی تخمک) تولید کند و سپس LH تخمدان را تحریک می کند تا یک تخمک بالغ آزاد کند. سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای علائم مختلفی است که بر تخمک گذاری و تخمدان ها تاثیر می گذارد. سه ویژگی اصلی این سندرم عبارتند از:

در سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیسه های کوچک پر از مایع بسیاری در داخل تخمدان رشد می کنند. کلمه “پلی کیستیک” به معنای “کیست های زیاد” است. هر یک از این کیسه ها در حقیقت فولیکول های حاوی تخمک های نابالغ هستند. تخمک ها هرگز به اندازه ای بالغ نمی شوند که باعث شروع تخمک گذاری شود.

عدم تخمک گذاری سطح استروژن، پروژسترون، FSH و LH را تغییر می دهد. سطح پروژسترون کمتر از حد معمول است، در حالی که سطح آندروژن بالاتر از حد معمول است. بالا بودن سطح هورمون های مردانه چرخه قاعدگی را مختل می کند، بنابراین زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک  کمتر از حد معمول پریود می شوند.

علل ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

پزشکان علل ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک را به طور دقیق نمی دانند. آنها بر این باورند که سطوح بالای هورمون های مردانه مانع از تولید هورمون های تخمدان ها و ساخت تخمک های طبیعی می شود. ژن ها، مقاومت به انسولین و التهاب همگی در تولید بیش از حد آندروژن دخیل هستند.

علائم شایع سندرم تخمدان پلی کیستیک

برخی از خانم ها با اولین پریود خود متوجه علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک شده و برخی دیگر پس از افزایش وزن یا بارداری متوجه علائم آن می شوند.

علائم شایع سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

 • پریود نامنظم: عدم تخمک گذاری مانع از ریزش دیواره ی داخلی رحم در هر ماه می شود. برخی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمتر از هشت بار در سال پریود می شوند یا به طور کلی هیچ قاعدگی ندارند. درباره تنبلی تخمدان بخوانید.
 • خونریزی شدید: از آنجایی که در سندرم تخمدان پلی کیستیک ساخته شدن دیواره ی داخلی رحم بیشتر طول می کشد، ممکن است پریود شدید و سنگینی داشته باشید.
 • رشد موهای زائد: بیش از 70 درصد از زنان مبتلا به این عارضه روی صورت و بدن خود از جمله کمر، شکم و سینه موهای زائد در می آورند که به آن هیرسوتیسم می گویند.
 • آکنه: هورمون‌های مردانه ممکن است پوست را چرب‌تر از حد معمول کرده و باعث ایجاد جوش‌ در نواحی مختلف بدن مانند صورت، سینه و قسمت بالای کمر شوند.
 • افزایش وزن: تقریبا 80 درصد زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اضافه وزن دارند.
 • ریزش مو با الگوی مردانه: در سندرم تخمدان پلی کیستیک موهای سر نازک تر شده و ممکن است ریزش داشته باشند.
 • تیرگی پوست: وجود لکه های تیره در چین های بدن مانند گردن، کشاله ران و زیر سینه ها می تواند از علائم دیگر این سندرم باشد.
 • سردرد: تغییرات هورمونی می تواند باعث سردرد در برخی از زنان شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

بالا بودن غیر طبیعی سطح آندروژن می تواند بر باروری و سایر جنبه های سلامتی تأثیر بگذارد. سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است سبب ناباروی، آپنه خواب، سرطان آندومتریوز و افسردگی شود. برای شناخت بهترین متخصص زنان در یوسف آباد این مطلب را بخوانید.

تشخیص سندرم پلی کیستیک

پزشکان معمولا سندرم تخمدان پلی کیستیک را در زنانی که دارای حداقل دو مورد از علائم زیر هستند، تشخیص می دهند:

 • بالا بودن سطح آندروژن
 • چرخه ی قاعدگی نامنظم
 • وجود کیست در تخمدان

درمان های رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک

قرص های ضد بارداری و سایر داروها می توانند به تنظیم چرخه قاعدگی و سایر درمان علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند رشد مو و آکنه کمک کنند.

مصرف روزانه ی قرص های ضد برداری می تواند سطح هورمون ها را تنظیم کند، تخمک گذاری را تنظیم کند، رشد موهای زائد را متوقف کند و از سرطان آندومتریوز جلوگیری کند.

قرص متفورمین نیز برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود اما با بالا بردن سطح انسولین به درمان سندرم پلی کیستیک نیز کمک می کند.

یکی دیگر از روش های درمانی سندرم تخمدان پلی کیستیک روش جراحی است. در صورتی که سایر درمان‌ها مؤثر واقع نشوند، جراحی می‌تواند گزینه ی مناسبی برای بهبود باروری باشد. سوراخ کردن تخمدان روشی است که با لیزر یا سوزن نازک گرم شده در تخمدان سوراخ‌های کوچکی ایجاد می‌کند تا تخمک‌گذاری طبیعی را بازیابی کند.

https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 4 =

تماس با پزشک