88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / مراقبت های سفر هنگام بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های سفر هنگام بارداری

بارداری دوران حساس و در عین حال لذت بخشی برای مادران است . از آن جایی که طول بارداری 9 ماه طول می کشد ممکن است دوست داشته باشید به سفر بروید و یا سفر مهمی برای شما پیش آید. در چنین شرایطی چه باید کرد آیا سفر کردن در بارداری مجاز است ؟ آیا می توان در دوران بارداری همانند پیش از ان سفر کرد و از سفرلذت برد یا نه ؟ در پاسخ به این سوال از زبان دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان پاسخ می دهیم. بله می توان در بارداری نیز سفر به یاد ماندنی داشت اما لازم است نکات مراقبتی را به صورت جدی در نظر داشته باشید. برای مطالعه درباره این مراقبت ها در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نیمه بارداری ، زمان مناسب برای سفر

اگر می خواهید با وجود بارداری سفر کنید بهتر است بهترین زمان را برای سفر انتخاب کنید تا محدودیت های بارداری و شرایط ویژه این دوران کمتر برای شما آزار دهنده باشد. اوایل بارداری معمولا تغییرات تازه ای را در خود و بدن خود حس می کنید و هنوز به شرایط جدید عادت نکرده اید. همچنین حالت تهوع و استفراغ در ماه های ابتدایی می تواند سفر شما را خراب کند و آزار دهنده باشد.

به علاوه در ماه های ابتدایی بارداری احتمال سقط جنین نیز زیاد است و توصیه می شود در ماه های ابتدایی بارداری سفر نکنید. در اواخر بارداری و از هفته 25 به بعد نیز به علت افزایش وزن و بزرگ شدن جنین حرکت کردن برای مادر سخت و دشوار است. همچنین احتمال آسیب دیدن جنین در طول سفر وجود دارد و سفر در سه ماهه آخر بارداری معمولا زیاد امن نیست و توصیه نمی شود. بهترین زمان برای سفر در این دوارن بین هفته های 16 تا 24 بارداری است.

آب و هوای مناسب مقصد را در نظر داشته باشید

در بارداری مادر حساس تر است و نمی تواند شرایط سختی را در سفر تحمل نماید . در شرایط عادی شاید سفر کردن به مناطق بسیار گرم یا سرد چالش جالبی به نظر برسد ولی در بارداری بهتر است دمای منطقه ای که قصد سفر به آن را دارید در نظر داشته باشید. گرمای شدید و یا سرمای زیاد مقصد سفر در شرایط بارداری می تواند برای مادر آزار دهنده باشد.

مراقبت های پزشکی در طول سفر

مهم ترین نکته ای که برای سفر در بارداری باید در نظر داشته باشید مشورت با پزشک پیش از اقدام برای سفر است. هرگز بدون مشورت با پزشک خود به سفر نروید شرایط هر مادر در بارداری متفاوت است و باید توسط متخصص زنان و زایمان برسی و کنترل شود. اگر پزشک اجازه سفر در بارداری را به شما نداد می توانید برنامه سفر خود را به زمان دیگری موکول نمایید. درباره روزه داری در بارداری بخوانید.

بهتر است پیش از انتخاب مقصد خود به بیماری های شایع درآن منطقه توجه نماید هر چند وقت یکبار ممکن است بیماری ویروسی و یا میکروبی یا حشرات بیماری زایی در یک منطقه شیوع پیدا کند. از نظر ایمنی بهتر است مقصد خود را این نظر بررسی نمایید. همچنین پیش از سفر مراکز درمانی و بیمارستان های شهر مقصد را شناسایی کنید و بهتر است محل اقامت خود را نزدیک به یکی از مراکز درمانی معتبر انتخاب نمایید. در این دوران کمپینگ و اقامتگاه های خارج شهر معمولا توصیه نمی شود. مدارک پزشکی و گزارشات بارداری خود را همراه داشته باشید . همراه داشتن دفترچه بیمه نیز ضروری است. همچنین استفاده از بیمه های مسافرتی نیز مناسب به نظر می رسد.اطلاعات تکمیلی درباره زایمان سزارین را در مطلب بعدب مشاهده کنید.

سفر با هواپیما در بارداری

سفر کردن با هواپیما در بارداری شرایط ویژه خود را دارد. زنان باردار می توانند تا قبل از 36 هفته باردار بلیط هواپیما تهیه کنند و پس از آن معمولا تنها با مجوز پزشکی می توانید سوار هواپیما شوید. در پرواز های خارجی پیش از هفته 28 بارداری اجازه پرواز وجود ندارد. بهتر است اگر می خواهید به سفر های خارجی بروید زمان سفر را طوری تنظیم کنید که پیش از هفته 28 بارداری بازگردید تا دچار مشکل نشوید. برای مطالعه درباره زایمان زودرس کلیک نمایید.

در زمانی که سوار هواپیما می شوید کمربند صندلی خود را باز نکنید. در صورتی که زمان پرواز زیاد باشد سعی کنید صندلی شما کنار راهرو باشد در غیر این صورت می توانید از مهمانداران هواپیما کمک بخواهید. بهتر است هر دو ساعت کمی در راه رو حرکت کنید و پاهای خود را ماساژ دهید تا مانع انعقاد خون شوید. در صورت نیاز حتی ممکن است پزشک برای شما دارو های ضد انعقاد خون نیز تجویز نماید.

تغذیه در طول سفر

پیش از صحبت درباره این موضوع لازم است یادآوری کنم که در بارداری شما دو نفر هستید و باید سلامتی جنین را در نظر داشته باشید نمی توانید با سهل انگاری جنین خود را متوجه آسیب یا خطر نمایید. در سفر لازم است به غذایی که مصرف می کنید توجه کافی داشته باشید. درباره غذاهایی که باعث سقط جنین می شود در مقاله بعدی بخوانید.

در مصرف نوشیدنی خود توجه داشته باشید. از آب معدنی استفاده نمایید و هرگز از شیر های آب بدون تابلوی آب لوله کشی مصرف نکنید. در صورتی که به آب معدنی و بسته بندی دسترسی نداشتید حتما آب را بجوشانید و بعد استفاده نمایید. در طول سفر اگر می خواهید در رستوران غذا بخورید حتما رستوران مناسب و مطمئنی انتخاب نمایید بهتر است به غذای رستوران های بین راهی اعتماد نکنید. سبزیجات و میوه ها را حتما تمیز بشویید.

از غذا های مانده و نیمه آماده پرهز کنید که ممکن است باعث مسمومیت یا بیماری های باکتریایی شوند. در طول سفر به مقدار کافی آب بنوشید. از مواد غذایی و لبنیات پاستوریزه مصرف کنید تا ریسک بیماری های مرتبط با آن را کاهش دهید. در آخر در نظر داشته باشید به مقدار کافی آب مصرف کنید و از کم آب شدن بدن خود به خصوص در مناطق خشک و کم آب خود داری نمایید. درباره مسمومیت بارداری بخوانید.

تفریح های ممنوع در سفر

به علت شرایط مادر در زمان بارداری دیگر نمی توانید هر تفریح و ورزشی را در سفر تجربه کنید و لازم است از برخی تفریح ها صرف نظر نمایید. می توانید پیاده روی را جایگزین ورزش های دیگر در سفر کنید . این کار برای حضم غذا و پیشگیری از یبوست در بارداری نیز مفید است. در ادامه لیستی از فعالیت های ممنوع سفر در بارداری را مشاهده می کنید. برای آشنایی با متخصص زنان خوب در تهران کلیک کنید.

  • شنا کردن در دریا و روخانه
  • رفتن به حوضچه های آب گرم
  • تفریح های آبی همچون جت اسکی ، شاتل سواری ، قایق سواری ، موج سواری و…
  • سواری حیواناتی چون اسب و شتر و … ممنوع است (ضربه های هنگام راه رفتن می تواند به جنین آسیب وارد کند)

 در هنگام سفر کردن در بارداری باید مراقب خود و جنین خود باشید و از انجام فعالیت هایی که می تواند برای شما یا جنین ناراحتی ایجاد نماید صرف نظر نمایید. بهتر است پیش از سفر و در طول سفر از غذا های نفاخ استفاده نکنید تا سفر آسوده تری داشته باشید. در سفر نیز دارو های خود را همراه داشته باشید و به صورت منظم مصرف کنید. در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات سایت بپرسید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 6 =

تماس با پزشک