88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / روزه داری در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

روزه داری در دوران بارداری

بر اساس نظر مراجع تقلید روزه داری در ماه رمضان برای زنان باردار واجب نیست و به دلایل مشکلاتی که ممکن است به همراه داشته باشد مادران باردار می توانند در مان رمضان روزه نگیرند. اما مادرانی که توانایی روزه گرفتن دارند و تمایل دارند تا در ماه مبارک رمضان روزه بگیرند لازم است برخی نکات لازم را بدانند و رعایت نمایند . در این مقاله به شرایط و نکات لازم برای رعایت در ماه رمضان و روزه داری در زمان بارداری می پردازیم .

بعد از سه ماهه اول بارداری اگر مادر و جنین  هر دو قوی و سالم باشند، مادر می تواند در صورت تمایل با مشورت پزشک خود روزه بگیرد .

روزه داری در سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری مهم ترین عضو بدن یعنی مغز جنین در حال شکل گیری است در این زمان جنین به گلوکز مادر نیاز دارد و قند خون مادر در سلامت جنین بسیار اثر گذار است . در سه ماهه اول بارداری روزه داری برای مادران ممنوع است چراکه عدم وجود مواد مغذی کافی می تواند سلامت جنین را به خطر بی اندازد.

عدم رشد کافی مغز و یا مشکلات یادگیری می تواند از عوارض نرسیدن مواد مغذی به جنین در اوایل رشد است. بنابراین روزه گرفتن در سه ماه اول بارداری ممنوع است.

روزه داری در ماه های بعدی بارداری

برای روزه داری سه ماهه دوم سوم مناسب تر هستند. در این زمان جنین رشد بیشتری کرده است. البته روزه گرفتن در این زمان نیز وابسته به سلامت مادر و نظر پزشک است. یکی از عوامل خطرساز برای مادران باردار دیابت بارداری است باید این مورد را هم در نظر داشته باشید و کاملا تحت نظر و مشورت متخصص برای روزه گرفتن در این ماه ها اقدام نمایید. البته از هفته 36 به بعد نیز روزه داری توصیه نمی شود و مادر در این زمان باید آماده زایمان شود.

یکی از مهم ترین شرایط روزه گرفتن در این زمان سلامت کامل مادر و جنین است . مادر باردار باید مراقبت های ویژه ای را در نظر داشته باشد. از نظر تغذیه لازم است مادران در نوبت افطار و سحر مواد غذایی مناسب و کافی را دریافت نمایند.

همچنین لازم است تا به اندازه کافی آب و مایعات مصرف کنند تا در طول روز دچار کم آبی نشوند. در برخی ماه های سال همچون تابستان روزه داری می تواند دشواری های بیشتری داشته باشد چراکه روز ها طولانی تر است و ممکن است مادر باردار با کم ابی مواجه شود. درباره تشخیص و درمان چسبندگی رحم در این مقاله بخوانید.

هنگام روزه داری لازم است در ساعت های مختلف روز میزان کتون ادرار را اندازه بگیرید. در این مورد هنگام مراجعه به متخصص می توانید توضیحات کامل را دریافت نمایید. بالا بودن میزان کتون خون در ساعات 6 تا 8 عصر طبیعی است اما بالا بودن آن در ساعات 12 تا 2 ظهر مطلوب نیست و در چنین شرایطی نباید روزه بگیرید.

زمانی که بدن به جای گلوکز از انرژی چربی ها استفاده نماید کتون در بدن ساخته می شود. اگر این حالت ادامه یابد بیماری کتونوریا نام دارد. کتونوریا در هنگام گرسنگی و ناشتایی و یا استفراغ در دوران بارداری ایجاد می شود. وجود مداوم کتون ها در ادرار می تواند نشانه ای از دیابت بارداری باشد و باید به سرعت کنترل و درمان شود.

پیش از روزه گرفتن لازم است دیابت بارداری و کم خونی در مادر بررسی شود. همچنین در دوران روزه داری باید به صورت مداوم قند خون خود را اندازه گیری و کنترل نمایید. همچنین اندازه گیری وزن به شما کمک می کند تا تاثیر روزه داری و مواد غذایی مصرفی خود را بهتر بررسی نمایید.

برای داشتن برنامه غذایی مناسب تر که شامل همه مواد مغذی باشد می توانید از متخصص تغذیه نیز کمک بگیرید. در این زمان حتما فیبر ها و غلات را به میزان کافی در رژیم غذایی خود داشته باشید.

اگر به نوشیدنی های حاوی کافئین عادت دارید بهتر است در هفته های منتهی به ماه رمضان میزان کافئین مصرفی خود را کاهش دهید. تا در هنگام روزه داری به سردرد های ناشی از کاهش کافئین دچار نشوید.

برای داشتن رژیم غذایی بهتر می توانید به جای داشتن دو وعده حجیم افطار و سحر وعده های متعدد با حجم های مناسب مواد غذایی داشته باشید به این ترتیب از ایجاد یبوست ، سوءهاضمه و سردرد در این زمان پیشگیری نمایید.درباره بهترین متخصص زنان در یوسف آباد بخوانید.

مواد غذایی مناسب برای وعده افطار

برای افطار از مواد غذایی رقیق و متعادل استفاده نمایید تا معده اذیت نشود. می توانید با سوپ های رقیق روزه خود را افطار نمایید. حلیم نیز انتخاب مناسبی است. در وعده افطار از خوراکی هایی که در مدت زمان کوتاه تری انرژی خود را آزاد می کنند استفاده نمایید. آبمیوه ها از این موارد هستند. شیر و خرما نیز انتخاب مناسبی برای وعده افطار است.

مواد غذایی مناسب برای وعده سحر

سحر برای مادران بارداری که روزه میگیرند اهمیت زیادی دارد و تامین کننده انرژی آن ها در طول روز است. برای سحر از مواد غذایی دارای فیبر استفاده نمایید. بهترین مواد غذایی برای سحر غذا هایی هستند که انرژی خود را به تدریج آزاد می کنند تا در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید.

کربوهیدرات و غلات سبوس دار انتخاب های مناسبی هستند. مصرف شیر کم چرب در وعده سحر می تواند انرژی بیشتری در طول روز به شما بدهد. همچنین موز ، خرما و آجیل نیز مواد غذایی مقوی هستند که برای وعده سحر مناسب است.

مواد غذایی مناسب برای شام

در نوبت شام می توانید مواد غذایی سنگین تری مصرف نمایید اما همچنان توصیه می شود از خوردن سرخ کردنی ها در وعده شام خود داری نمایید. پروتئین ها شامل : انواع گوشت قرمز ، مرغ و ماهی مواد مناسب مصرف در وعده شام هستند. در این وعده غذایی سعی کنید کربوهیدرات ها ، سبزیجات و حبوبات نیز به اندازه کافی داشته باشید تا دچار کمبود هیچ یک از مواد مغذی نشوید. درباره زایمان سزارین بیشتر بخوانید.

خطر در روزه داری

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد روزه گرفتن برای زنان باردار واجب نیست و تنها در صورت تمایل می توانند روزه بگیرند. اما این روزه داری نباید موجب آسیب به خود یا جنین شود. اگر در طول روز دچار سرگیجه و ضعف شدید سریع روزه خود را باطل نموده و محلول آب نمک و شکر استفاده نمایید و به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر علائم مختلفی که نشان دهنده آسیب به بدن است یا ضعیف شدن بدن را نشان می دهد احساس کردید از روزه گرفتن خود داری نمایید. تهوع ،سردرد و بی حالی ، کم آبی بدن و کاهش وزن نشانه های خوبی نیستند و باید پس از مشاهده آن روزه گرفتن را متوقف نمایید. تشنگی شدید و ادرار کم یا تیره رنگ نشانه عفونت ادراری است و باید بررسی شود. حاملگی خارج رحمی به چه معناست ؟ ادامه مطلب را درمقاله بعد بخوانید.

خطرات اورژانسی

در صورت مشاهده هر یک از این علائم فورا با پزشک خود تماس بگیرید و دستورالعمل ها را دنبال نمایید. در صورت مشاهده کاهش حرکات یا جابه جایی و یا لگد های جنین بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت احساس درد های انقباضی فورا با پزشک خود تماس بگیرید این علائم می تواند نشانه زایمان زودرس باشد و باید به سرعت بررسی شود.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره مراقبت های دوران بارداری و مسائل و مشکلات زایمان از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات سایت بپرسید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

تماس با پزشک