88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / همه چیز درباره رحم اجاره ای
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز درباره رحم اجاره ای

یکی از روش های کمک باروری در زنانی که به دلایلی رحم توانایی نگه داری جنین را نداشه باشد یا دلایل دگیر رحم اجاره ای است . این روش پیچیدگی های زیادی دارد. در این مقاله به مقوله رحم اجاره ای و نحوه انجام آن و قوانینی که لازم است رعایت شود می پردازیم .

رحم اجاره ای چیست؟

در این روش سلولو های جنسی زنانه و مردانه (اسپرم و تخمک ) در محیط آزمایشگاهی لقاح مصنوعی میشوند. سپس جنین تازه تشکیل شده که دارای محتوای ژنی مشابه والدین خود است ، به رحم جایگزین در فرد دیگری  منتقل میشود. این فرد لازم است در طی 9 ماه بارداری از جنین حفاظت و نگه داری کند و سپس آن را به دنیا آورد. پس از تولد نوزاد به پدر و مادر ژنتیکی خود تحویل داده می شود. این کار قوانین آن بسیار پیچیده است و دشواری های قانونی و روانی زیادی برای فردی که جنین زوج دیگری را پرورش می دهد و آن خانواده دارد.

در این روش فردی که جنین را باردارمی شود تنها به عنوان رحم جایگزین است و پس از تولد سرپرستی و حقوق نوزاد مطعلق به پدر و مادر واقعی و ژنتیکی نوزاد است. این روش مدت هاست که مورد استفاده قار می گیرد و حدود یک دهه است که در کشور ایران نیز انجام می شود. البته به دلیل عدم وجود قوانین جامع در این زمینه مشکلات زیادی برای انجام آن در ایران وجود دارد. مادری که جنین را باردار می شود دربرخی موارد می تواند یکی از نزدیکان زوج نابارور باشد و یا گاهی به ازای مبلغ زیادی پول زحمت بارداری را قبول می کند.درباره جراحی لاپاراسکوپی بخوانید.

دلایل استفاده از رحم اجاره ای

در برخی موارد لقاح به درستی انجام  شده  تخم لقاح یافته تشکیل می شود. اما به دلایلی رحم مادر توانایی نگه داری یا پرورش جنین را ندارد و به سقط های مکرر منجر میشود. فقدان رحم یا زنانی که دارای برخی مشکلات رحمی هستند در برخی موارد توانایی نگه داری جنین و بارداری را ندارند.

برخی بیماری هایی که شرایط بارداری درون رحم را مختل می کنند را در ادامه بیان می کنیم . برخی زنان که به چسبندگی شدید لگنی یا چسبندگی شدید رحم دچار هستند امکان بارداری درون رحم را ندارند. همچنین اگه به هر دلیل رحم قابلیت جایگزینی جنین در دیواره را نداشه باشد بارداری موفق نخواهد بود. برای مثال زنانی که در آن ها  قطر اندومتر یا دیواره داخلی رحم بسیار کم باشد. برخی زنان نیز به علت بیماری های دیگر توانایی بارداری را ندارند و بارداری می تواند برای سلامتی شان و جنین خطرناک باشد.

شرایط مادر در رحم اجاره ای

خانمی که بارداری جنین زوج دیگر را قبول می کند باید از شرایط مناسبی را در زمینه های مختلف داشته باشد. معمولا پدر و مادر وسواس زیادی را برای انتخاب فرد مناسب برای پرورش جنین خود به خرج می دهند که درست و به جا است. از نظر عمومی لازم است تا کاملا سلامت باشد و به بیماری های عفونی و بیماری های دیگر جسمی و روانی مبتلا نباشد. این افراد باید بالاتراز بیست سال و کمتر از 35 سال سن داشته باشند. همچنین هنوز یائسه نشده باشند. درباره درمان تنبلی تخمدان بیشتر بخوانید.

طبق قوانین لازم است که قبلا تجربه بارداری و زایمان را داشته باشند و حداقل یک فرزند سالم داشته باشند. این زنان لازم است از نظر جسمی و روحی کاملا در شرایط سالمی قرار داشته باشند و سیگار و الکل مصرف نکنند. به علاوه باید پدر و مادر ژنتیکی را بپذیرند. در این شرایط پدر و مادر اصلی جنین خواهان نظارت و مراقبت از جنین خود هستند و تمایل دارند در طی 9 ماه بارداری دائما با مادر بارور در ارتباط باشند و روند بارداری را در شرایط مساعد نگه دارند.

مراحل انجام

طبیعتا اولین مرحله انجام آزمایشات و برسی های سلامت است. آزمایشات لازم توسط متخصص تجویز می شود که به همراه سونوگرافی انجام شده و شرایط برای انتقال جنین به رحم مادر جایگزین بررسی می شود. یکی دیگر از اقدامات پزشکی که قبل از انتفقال جنین انجام میشود بررسی های ژنتیکی است که توسط مشاور ژنتیکی به پدر و مادر و مادر جایگزین بررسی می شود.

سپس مراحل قانونی جود دارد که باید طی شود. درباره سرپرستی و حقوق پدر و مادر ژنتیکی و مادر باردار شبه ها و سوالات زیادی وجود دارد. برای برطرف کردن همه سوالات و برطرف کردن همه موارد حقوقی این مسئله باید یک مشاور حقوقی درباره همه باید ها و نباید های استفاده از رحم اجاره ای و حقوق پدر و مادر و مادر پذیرای جنین صحبت کند. درباره دیابت و زایمان در این مقاله بخوانید.

بعد از انجام همه مراحل قانونی و بررسی های سلامتی کمیته رحم اجاره ای همه مراحل و درستی انجام آن را بررسی می نمایند و سپس جنین منتقل میشود. با کمک روش های کمک باروری همچون روش IVF جنین به رحم اجاره ای منتقل می شود. سپس در طی 9 ماه بارداری غربالگری ها و آزمایشات لازم باید به طور مرتب انجام شوند و سلامت مادر جایگزین و جنین بررسی شود. در این دوران پدر و مادر ژنتیکی احتمالا برای مراقبت ها کمک به مادری که پذیرای جنین است سر می زنند.  

در انتها زایمان انجام شده و در مراحل قانونی جنین به پدر و مادر ژنتیکی خود تحویل داده می شود.

می توانید سوالات خود را درباره روش های درمان ناباروری و مراحل و قوانین و مربط به رحم اجاره ای از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات بپرسید. و یا برای اطلاعات بیشتر با شماره مطب تماس بگیرید.  

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − یازده =

تماس با پزشک