88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بارداری و زایمان / هر آنچه لازم است از دیابت در بارداری بدانید!
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

هر آنچه لازم است از دیابت در بارداری بدانید!

دیابت بارداری یکی از نگرانی های مادرارن باردار است و یکی از متداول ترین سوالات در این زمینه زایمان و نحوه انجام آن با وجود دیابت در دوران بارداری است. مادرانی که در  دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند با انجام مراقبت های ساده ای و رعایت برخی نکات می توانند  دیابت را بعد از زایمان کنترل کنند بدون تاثیر در سلامتی نوزاد.

البته وجود دیابت در بارداری و البته برخی بیماری های دیگر در مادران باردار باعث ایجاد شرایط ویژه ای می شود که زایمان طبیعی در این شرایط ممکن است مناسب نباشد و می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. بیماری های قلبی و فشار خون بالا نیز در کنار دیابت نیاز به زایمان سزارین دارند. البته در شرایط وجود دیابت در بارداری امکان انجام زایمان طبیعی یا واژینال نیز وجود دارد و برخی مادران با جود دیابت به طور طبیعی زایمان را انجامداده اند . انتخاب شیوه زایمان با توجه به وضعیت بدنی مادر و نظر و صلاح دید پزشک تعین می شود.

دیابت بارداری

در دورانبارداری دیابت می تواند به دو شکل مشاهده شود. در مورد اول مادر از پیش از بارداری خود به یکی از انواع دیابت مبتلا بوده است و در این دوران نیاز به مراقبت های ویژه دارد. د رمورد دیگر ایجاد دیابت در دوران بارداری است که در روز های ابتدایی پس از بارداری قابل تشخیص است. هر دو حالت دیابت در دوران بارداری خطرساز است و باید به خوبی کنترل شود. این مسئله می تواند برای جنین و مادر پس از تولد مشکلات جدی ایجاد کند. اما نیاز به نگرانی ندارد و قابل کنترل است. در بیشتر موارد ابتلا به دیابت باردایر در مادران امکان زایمان به صورت طبیعی نیست و زایمان سزارین توصیه می شود. در ادامه می توانید مقاله بارداری پرخطر را بخوانید.

چرا زایمان طبیعی میسر نیست؟

نوزادان در مادران مبتلا به دیابت بارداری معمولا درشت تر هستند و این مسئله زایمان را با مخاطراتی همراه میکند. این مسئله گاهی باعث ایجاد زایمان زودرس می شود. زایمان واژینال با وجود درشت بودن نوزاد ممکن است باعث آسیب به کانال زایمان شود و یا به شانه ها و ترقوه های نوزاد آسیب وارد کند. در این شرایط بهترین انتخاب زایمان سزارین است که در ان نوزاد و مکادر هر دو سالم می مانند و دچار آسیب نمی شوند.

عوارض دیابت بارداری برای مادر و نوزاد

همانطور که گفته شد نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت به دنیا می آیند معمولا بزرگ تر از سایر نوزادان هستند و احتمال زایمان زودرس را افزایش میدهد. این به دلیل افزایش مایع آمنیوتیک در رحم است که موجب کشش رحم می شود. این مسئله همچنین باعث افزایش خونریزی مادران بعد از زایمان می شود. در چنین شرایطی زایمان طبیعی می تواند آسیب های عصبی برای نوزاد ایجاد نماید.

وجود دیابت در دوارن بارداری مشکلاتی را نیز برای نوزادان پس از تولد ایجاد می کند. یکی از این موارد قند خون پایین در نوزادان است. نوزاد در دوران جنین و در بدن مادر به دریافت میزان بیشتری گلوکز عادت کرده است و میزان انسولین بیشتری در بدن جنین تولید می شود. پس از تولد با وجود مقادیر بیشتر انسولین در خون نوزاد قند خون کاهش می یابد. همچنین دیابت بارداری می تواند از تکامل ریه ها جلوگیری کند و نوزاد پس از تولد با مشکلات تنفسی مواجه شود. زردی نوزاد نیز از نتایج دیابت بارداری است. همچنین مشکلات ساختاری دیگری که برای نوزادان ایجاد می شود می توان به ضخیم شدن عظله قلب بین بطن ها نیز اشاره کرد.

تشخیص و کنترل دیابت بارداری

در  روز های ابتدایی بارداری وجود دیابت بارداری تشخیص داده میشود. پزشکان معمولا استراحت مطلق را توصیه می کنند و با تجویر برخی دارو ها سعی در کنترل فشار خون و قند خون می نماید.  بهتر است این مراقبت ها را به درستی انجام دهید و دارو ها را مرتب و سروقت مصرف نمایید. همچنین لازم است در این مدت درباره کنترل و درمان دیابت با متخصص زنان صحبت کنید. درباره شیوه زایمان و اقدامات لازم در این مدت از پزشک خود مشورت بگیرید. پس از زایمان و قبل از آن نیز به علت تغییر در مقدار ترشح هورمون ها ممکن است میزان قند خون تغییر کمند د رچنین شرایطی با مشورت پزشک خود می توانید میزان انسولین خود ار تغییر دهید. برخی مادران باردار ممکن است به پری-اکلامپسیا دچار شوند. پری-اکلامپسیا باعث افزایش فشار خود و ورود پروتئین ها به ادرار می شود. از نشانه های ان می توان به تاری دید ، افزایش وزن ناگهانی و تورم را نام برد. این مورد عوارض جدی به همراه دارد. اگر پری-اکلامپسیا کنترل و درمان نشود به سکته و تشنج مادر و آسیب به جنین می شود.درباره تغذیه در دوران بارداری بخوانید.

پس از زایمان

مادران پس از زایمان مشکلی نخواهند داشت و می توانند نوزاد خود را در آغوش بگیرند و به آن شیر بدهند. هر 2 تا 3 ساعت یکبار شیر دهی انجام می شود. در این فواصل لازم است حتما میزان قند خون خود را اندازه بگیرند تا بر اثر شیردهی دچاد افت قند خون نشوند. دارو های کنترل قند خون معمولا پس از زایمان متوقف می شوند . در روز های پس از زایمان با کنترل قند می توان به وجود دیابت نوع 2 در مادران پی برد. در چنین شرایطی لازم است تا با متخصص مربوطه صحبت کنید.

نوزادان پس از تولد ممکن ات به مراقبت های ویژه ای نیاز داشته باشند که در چنی شرایطی در بخش ویژه نوزادان مراقبت می شوند. در این مدت لازم است از افت قند خون کودک جلوگیری شود.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات سایت بپرسید و یا با مراجعه به پیج اینستاگرام دکتر مرجانی پست های مرتبط را مشاهده نمایید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =

تماس با پزشک