88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر، تستی است جهت غربالگری سرطان دهانه رحم. سلول های گرفته شده از دهانه رحم، زیر میکروسکوپ  مورد بررسی قرار می گیرند. دهانه رحم، قسمت انتهایی رحم است که به واژن باز می شود.

در تست پاپ اسمیر، هر گونه تغییر سلولی در رحم تشخیص داده می شود. اگر این سلول ها تشخیص داده نشوند، می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند. خوب است بدانید که می توان از بروز سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد و آن چه که اهیمت دارد این است که خانم ها باید نسبت به انجام تست های غربالگری و توصیه های پزشکان اهمیت دهند.

آیا پاپ اسمیر همان معاینه لگنی است؟

خیر، پاپ اسمیر همان معاینه لگنی نیست اما می تواند بخشی از معاینه لگنی باشد. در طول معاینه لگنی، پزشک متخصص زنان با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم، به بررسی و معاینه واژن و دهانه رحم می پردازد.

Pap smear test

علت بروز سرطان دهانه رحم چیست؟

علت اصلی ابتلا به سرطان دهانه رحم، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد. این ویروس از طریق تماس جنسی منتقل می شود. انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد که می توانند ناحیه تناسلی را آلوده کنند. دو نوع گروه HPV وجود دارد:

 • کم خطر: که با زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی همراه هستند. زگیل می تواند با علائمی مانند خارش همراه باشد.
 • پر خطر: با زگیل تناسلی همراه نیستند اما می توانند منجر به بروز سرطان شوند. در بیشتر موارد، زمانی که فردی در تماس با HPV قرار می گیرد، عفونت بدون دنبال کردن اقدامات درمانی از بدن خارج می شود. در برخی موارد، HPV می تواند باعث تغییرات سلولی و در نهایت سرطان شود، به خصوص اگر اقدامی برای درمان صورت نگیرد.

دلایل انجام پاپ اسمیر

همان طور که قبلا نیز اشاره شد،تست پاپ اسمیر، تست غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد. در بیشتر موارد، این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، اگر پاپ اسمیر به صورت روتین انجام شود. انجام این تست باید از 21 سالگی انجام شود.

بعد از اولین تست پاپ اسمیر

 • تست باید هر سه سال یک بار انجام شود. خانم های بالای سی سال باید تست HPV را نیز انجام دهند. اگر نتیجه هر دو تست نرمال باشد، هر پنج سال یک بار باید انجام شود.
 • در خانم های 60 سال به بالا، اگر نتیجه سه تست پاپ اسمیر پشت هم منفی شود، دیگر نیازی به انجام تست نخواهد بود.

در خانم هایی که تحت جراحی هیسترکتومی (در آوردن رحم) قرار گرفته اند، دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نیست.

سایر مقالات مفید:

فریز کردن دهانه رحم چه زمانی انجام می شود؟

تست نوار قلب جنین در بارداری چه کاربردی دارد؟تست پاپ اسمیر یکی از آزمتیش های مهمی است که زنان باید در طول مدت زندگی خود  به صورت مرتب آن را انجام دهند.

قبل از تست پاپ اسمیر، چه اقداماتی باید انجام شود؟

قبل از انجام تست پاپ اسمیر، بیمار باید هر گونه داروی مصرفی را به پزشک اطلاع دهد. برخی قرص های پیشگیری از بارداری که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، می توانند بر نتایج تست تاثیر بگذارند.

به علاوه موارد زیر نیز باید به پزشک گزارش شوند.

سابقه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی در گذشته

احتمال بارداری

بیست و چهار ساعت قبل از انجام تست، از کارهای زیر باید خودداری شود:

 • دوش واژینال (شست و شوی مستقیم واژن)
 • برقراری رابطه جنسی
 • استفاده از تامپون

نکته بسیار مهم این است که تست پاپ اسمیر نباید در دوران قاعدگی انجام شود. خون می تواند از صحت نتیجه تست کم کند. در صورت مشاهده خون ناخواسته نیازی به لغو تست نیست و امکان انجام پاپ اسمیر وجود دارد.

توصیه دیگر این است که هنگام مراجعه برای انجام تست، مثانه را تخلیه کنید تا در طول تست، احساس بهتری داشته باشید.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

جهت انجام این تست، ابزاری به نام اسپکولوم وارد واژن می شود تا دهانه واژن باز نگه داشته شود و امکان مشاهده و بررسی واژن و دهانه رحم فراهم گردد. سپس، پزشک با استفاده از ابزاری مخصوص اقدام به جمع آوری نمونه از سلول های دهانه رحم می کند.

این سلول ها جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ، به آزمایشگاه ارسال می شوند.

نتایج تست پاپ اسمیر چگونه تفسیر می شود؟

در صورتی که هیچ گونه سلول غیر طبیعی مشاهده نشود، گفته می شود که نتایج نرمال است. البته موردی که باید به آن اشاره کنیم این است که سرطان دهانه رحم در بسیاری از موارد تشخیص داده نمی شود. به همین خاطر، تست های تشخیصی دیگری نیز در نظر گرفته خواهد شد.

اما غیر طبیعی بودن نتایج می تواند به دلایل زیر باشد:

 • عفونت با HPV
 • غیر طبیعی بودن سلول های گرفته شده به دلیل عفونت، التهاب و یا تغییر در سیکل قاعدگی. این عوامل می توانند بر نتیجه پاپ اسمیر تاثیر بگذارند، اما به معنای سرطانی و یا پیش سرطانی شدن سلول ها نیستند.
 • وجود سلول های سرطانی و یا پیش سرطانی که باید تست های بیشتری انجام شود.
 • خطای آزمایشگاهی

آن چه که اهیمت دارد این است که نسبت به درمان شرایط پیش سرطانی اقدام صورت گیرد. چرا که از سرطانی شدن سلول ها نیز پیشگیری به عمل خواهد آمد.

تزریق واکسن کرونا

در صورت مشاهده و تشخیص سلول های غیر طبیعی، تست های زیر انجام خواهد شد:

 • کولپوسکوپی. در این تست که با استفاده از ابزاری به نام کولپوسکوپ انجام می شود، پزشک به بررسی سلول های غیر طبیعی دهانه رحم می پردازد. در صورت تشخیص سلول های غیر طبیعی، بیوپسی انجام خواهد شد.
 • بیوپسی. نمونه از دهانه رحم گرفته و به آزمایشگاه ارسال می شود.
 • تست های بیشتر به منظور بررسی نوع HPV موجود. همان طور که اشاره شد برخی انواع این ویروس در سرطان نقشی ندارند.

مهم است که بیمار در خصوص شرایط موجود و راه های درمانی با پزشک مشورت داشته باشد.

در ادامه صحبت های دکتر مهتاب مرجانی را در خصوص تست پاپ اسمیر بشنوید.

کلام آخر

تست پاپ اسمیر، هر گونه تغییر غیر طبیعی سلول های دهانه رحم را به خوبی نشان می دهد. به همین خاطر، انجام این تست به صورت روتین می تواند از بروز سرطان دهانه رحم پیشگیری و یا به درمان این سرطان در مراحل اولیه کمک کند.

توصیه این است که خانم ها از 21 سالگی به بعد نسبت به انجام این تست اقدام کنند و در خصوص تناوب انجام آن با پزشک مشورت داشته باشند.

نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کنیم این است که غیر طبعی بودن نتیجه تست، الزاما به معنای ابتلا به سرطان نیست و می تواند به دلیل عفونت و مواردی باشد که باید بررسی شود.

در انتها می توانید سوالات خود را در خصوص بیماری های زنان از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات بپرسید. همچنین با مراجعه به وبسایت ماوراطب می توانید از مشاوره آنلاین دکتر مهتاب مرجانی بهرمند شوید. برای مشاهده پیج اینستاگرام دکتر مرجانی نیز می توانید این جا کلیک کنید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 7 =

تماس با پزشک