88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تست نوار قلب جنین

تست نوار قلب جنین

گاهی اوقات ممکن است تجویز برخی تست های دوران بارداری از سوی پزشک، باعث ترس و اضطراب مادر شود. اما توجه داشته باشید که این تست ها به منظور اطمینان بیشتر از سلامت مادر و جنین انجام می شوند. یکی از این تست ها، تست نوار قلب جنین می باشد.

تست نوار قلب جنین (NST)، یکی از شایع ترین تست های دوران بارداری است که به منظور بررسی سلامت جنین انجام می شود. در طول این تست، ضربان قلب جنین بررسی می شود تا مشخص شود که نوزاد تا چه میزان نسبت به محرک ها واکنش نشان می دهد.

در طول تست نوار قلب، هیچ گونه استرسی به جنین وارد نخواهد شد و به نوعی تست غیر تهاجمی محسوب می شود.

تست نوار قلب جنین معمولا هفته 26 تا 28 بارداری انجام می شود و نتایج تست نشان می دهد که آیا نیازی به انجام تست ها و مراقبت های بستر می باشد یا خیر.

معمولا مادر از هفته شانزدهم بارداری، متوجه حرکت نوزاد خود می شود. قطعا حین حرکت، ضربان قلب جنین نیز بالا خواهد رفت. ضربان قلب سالم و قوی نشان می دهد که اکسیژن رسانی به خوبی به جنین انجام می شود.

اگر جنین حرکات کم و یا آهسته ای داشته باشد، اکسیژن به میزان کافی دریافت نمی کند. در هر بارداری، هدف حفظ سلامتی مادر و جنین می باشد. در صورتی که اکسیژن رسانی به جنین به خوبی انجام نشود، شاهد زایمان زودرس خواهیم بود.

Fetal ECG Test

دلایل انجام تست نوار قلب جنین

تست نوار قلب، به منظور بررسی سلامت نوزاد قبل از به دنیا آمدن انجام می شود. هدف اصلی از انجام این تست، جمع آوری اطلاعاتی در خصوص اکسیژن رسانی به نوزاد و بررسی ضربان قلب می باشد.

در حالت طبیعی، در فاز فعال بارداری، ضربان قلب نوزاد تند می زند. با این حال، برخی شرایط مانند زمانی که اکسیژن به میزان کافی به جنین نمی رسد، این واکنش بر هم خواهد خورد.

حرکات جنین در ماه های آخر بارداری و نزدیک زمان زایمان بیشتر می شود و مادر احساس می کند نوزاد به شکم ضربه می زند. مادران بایستی هر گونه نگرانی در خصوص تغییر حرکات جنین را به پزشک خود اطلاع دهند.

توجه داشته باشید که هیچ الگوی خاصی برای حرکات جنین در طول روز وجود ندارد. هر جنینی، حرکات و الگوهای خاص خود را دارد.

تست نوار قلب جنین معمولا در موارد زیر تجویز می شود:

  • چند بارداری با عوارض خاص
  • ابتلا به برخی شرایط پزشکی مانند دیابت نوع یک، بیماری های قلبی و یا فشار خون بالا در دوران بارداری
  • ادامه بارداری دو هفته بعد از تعیین زمان زایمان
  • سابقه بروز عوارض در بارداری های قبلی
  • کاهش مایع آمنیوتیک

گاهی ممکن است نیاز باشد این تست، هفته ای یک تا دو بار و یا هر روز انجام شود، که بستگی به شرایط جسمانی مادر و جنین دارد.

قبل از انجام تست نوار قلب جنین چه باید کرد؟

در واقع این گونه می توانیم بگوییم که این تست به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز ندارد.

تنها توصیه می شود قبل از انجام تست، فشار خون مادر گرفته شود.

سایر مقالات مفید:

فریز کردن دهانه رحم چه زمانی انجام می شود؟

آیا به وسیله تست پاپ اسمیر می توان سرطان دهانه رحم را تشخیص داد؟

روند انجام تست نوار قلب جنین

در طول انجام تست، مادر بر روی صندلی می نشیند. فشار خون مادر همواره در طول تست اندازه گیری می شود.

سنسوری اطراف ناحیه شکم مادر قرار می گیرد تا ضربان قلب جنین ثبت شود.

دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان، جراح زیبایی زنان و متخصص درمان ناباروری در تهران در انجام زایمان، درمان ناباروری، عمل های زیبایی واژن و… دارای مهارت و سابقه بسیاری هستند. جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

عموما این تست در حدود کمتر از بیست دقیقه طول می کشد. با این حال، اگر جنین خواب و یا غیر فعال باشد، ممکن است مدت زمان انجام تست کمی طولانی تر شود. معمولا سعی می شود اقداماتی مانند ایجاد صدا بر روی شکم مادر صورت گیرد تا جنین از عدم فعالیت خارج شود و به محرک ها واکنش نشان دهد.

بعد از پایان تست نوار قلب جنین چه باید کرد؟

نیاز به اقدام خاصی از طرف مادر نیست و بعد از پایان تست، در خصوص نتایج به دست آمده صحبت خواهد شد.

نتایج تست نوار قلب

  • واکنشی. قبل از هفته 32 بارداری، نتایج نرمال و طبیعی در نظر گرفته می شود، در صورتی که ضربان قلب جنین دو مرتبه و یا بیشتر، در طول ده ثانیه از حد پایه بالاتر برود. هفته سی و دو به بعد، اگر ضربان قلب به مدت پانزده ثانیه و دو مرتبه و یا بیشتر از حد طبیع بالاتر برود، گفته می شود که نتایج واکنشی بوده است.
  • غیر واکنشی. در صورت عدم رسیدن به نتایج بالا، گفته می شود که نتایج غیر واکنشی بوده است. این مورد می تواند به این دلیل باشد که جنین هنگام انجام تست، خواب بوده و یا فعالیتی نداشته است.

در صورتی که نتایج تست، غیر واکنشی باشد، ممکن است همان روز تست های بیشتری انجام شود. تست هایی مانند بررسی تنفس جنین و یا سطح مایع آمنیوتیک.

در پایان این که

تست نوار قلب جنین، هیچ استرسی را برای جنین به همراه ندارد اما می تواند برای مادر کمی استرس داشته باشد. در صورتی که مادر در بارداری های قبلی خود، سابقه بروز عوارض را داشته باشد، حتما باید این تست را انجام دهد.

انجام این تست، این اطمنیان را به شما می دهد که نوزادتان در سلامت کامل به سر می برد.

در بسیاری از موارد، بعد از این که تست نوار قلب، نتایج غیر واکنشی را نشان می دهد، مادر زایمان سالمی را خواهد داشت. پس نتیجه می گیریم که اجازه ندهید جواب تست شما را نا امید کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که تست نوار قلب جنین، بخشی از یک بارداری سالم و ایمن می باشد.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =

تماس با پزشک