88602690 / 021-88602689
تهران، یوسف آباد، نبش خیابان شصتم، ساختمان تابان، طبقه 3، واحد 304
88602690 / 021-88602689
دکتر مهتاب مرجانی / بیماری های زنان / بی اختیاری ادرار در زنان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بی اختیاری ادرار در زنان

هر گونه نشت و خروج غیر قابل کنترل ادرار بی اختیاری ادرار محسوب می شود. این مسئله ناخوشایند هم در مردان و هم در بانوان مشاهده می شود. در این مقاله به دلایل و درمان بی اختیاری ادرار در زنان می پردازیم . بسیاری از زنان و دختران در سنین مختلفی ممکن است بی اختیاری ادرار را تجربه نمایند.

بی اختیاری ادرار و نشت غیر قابل کنترل ادرار در هنگام عطسه ، سرفه یا خنده های شدید ممکن است رخ دهد. وقوع این حادثه یک یا دوبار مسئله مهمی نیست و نیاز به حساسیت ندارد. اما در صورتی که این مسئله دائما و رخ دهد و متداول باشد لازم است زنان برای تشخیص و درمان عامل آن اقدام نمایند. این مسئله می تواند حضور زنان در جامعه را با مشکل مواجه نماید و بسیار آزار دهنده باشد.

چطور بی اختیاری ادرار را تشخیص دهیم؟

این مسئله کار دشواری نیست. و تنها باید به فرایند احساس فشار تا دفع ادرار در بدن خود توجه نمایید. اگر این مسئله حاد باشد آنقدر آزاردهنده می شود که خیلی سریع می توانید آن را تشخیص دهید. افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار در هنگام عطسه ، سرفه و حتی خنده های شدید و ناگهانی به صورت ناگهانی و غیر قابل کنترل ادرار از مثانه خارج می شود. این مسئله می تواند در هنگام راه رفتن ، پریدن و رقصیدن نیز رخ دهد و یا حتی گاهی با بلند کردن جسمی سنگین خیس شدن لباس زیر خود را کاملا  احساس نمایید.

در برخی افراد خروج ادرار بدون هیچ گونه فشار خارج می شود و فرد از قبل احساس نیاز به تخلیه ادرار و پر بودن مثانه نمی کند. البته این مورد بسیار نادرتر است و دلیل آن به اشکال در سیستم عصبی بر می گردد.

به طور کلی در بی اختیاری ادرار فرد احساس نیاز به دفع سریع ادرار می کند و تا این کار را انجام ندهد نمی تواند به هیچ کار دیگری بپردازد. در برخی موارد نیز فرد پس از احساس نیاز به تخلیه ادرار باید فورا خود را به دستشویی برساند. در بیشتر موارد فرد قبل از آنکه به دستشویی برسد لباس خود را خیس کرده است. این نوع علامت و بی اختیاری ادرار شایع ترین نوع است.

در برخی افراد حتی پس از تخلیه ادرر باید دوباره برای دفع مراجعه کنند چرا که مجدد احساس پر بودن مثانه خود را دارند. افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار اکثر شب ها با فشار برای تخلیه ادرار از خواب می پرند. درباره فیبروم رحم بیشتر بخوانید.

عوارض بی اختیاری ادرار

عوارض اجتماعی بی اختیاری ادرار در زنان آنقدر پر رنگ و حائز اهمیت است که می تواند حتی به گوشه گیری و منزوی شدن فرد منجر شود. بی اختیاری ادرار حتی ممکن است در زمان رابطه جنسی نیز رخ دهد و این عاملی برای کاهش اعتماد به نفس و ناراحت و مضطرب شدن فرد است. کاهش میل جنسی و دور شدن از اجتماع عدم شرکت در جمع های دوستان و جامعه از عوارض بی اختیاری ادرار در زنان است. همچنین زنانی با ین مشکل در محل کار و میهمانی های مختلف نیز دچار استرس و احساس ناخوشایند هستند.

دلایل بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در هنگام کاهش قدرت عضلات مثانه برای انقباض کافی رخ می دهد. در این حالت پیام های عصبی برای کنترل و انقباض عضلات مثانه به درستی مخابره نمی شود و این عدم هماهنگی به نشت و بی اختیاری ادرار منجر می شود.برخی عواملی که بر عضلات مثانه تاثیر گذار است را در ادامه مشاهده می کنید.

  • آسیب به اعصاب مثانه در اثر التهاب داخل مثاله
  • گرفتگی و ضعیف شدن عضلات به دلیل عفونت مثانه
  • شل شدن و ضعیف شدن عضلات مثانه به علت آسیب ورزشی و یا فشار های ناشی از بارداری و زایمان
  • چاقی شکمی
  • عدم تحرک و ورزش نکردن
  • افزایش سن و یائسگی
  • یبوست مزمن
  • مصرف دارو های ادرار آور همچون داروی فشار خون و دارو های ضد افسردگی

 درمان بی اختیاری ادرار

روش های مختلف جراحی و غیر جراحی برای درمان بی اختیاری ادرار وجود دارد. برخی روش ها برای درمان بی اختیاری ادرار تاثیر سریع تری دارند و برخی روش ها به زمان بیشتری برای بازدهی نیاز دارند. بعد از مراجعه به پزشک می توانید برای انتخاب بهترین روش درمان با ایشان مشورت نمایید. هر آنچه درباره خونریزی واژن نمیدانید.

درمان غیر جراحی

کگل

یکی از روش هایی درمان و پیشگری از ایجاد بی اختیاری ادرار انجام ورزش های مناسب برای تقویت عضلات مثانه است. متداول ترین این ورزش ها ورزش کگل است که در زنان نتایج مطلوبی دارد.  تمرین مناسب این حالت انقباض بنداره خارجی مثانه هر 10 ثانیه است. انجام 3 تا 5 بار این تمرین روزانه می تواند در طولانی مدت تاثیر مثبتی داشته باشد. البته برای درمان بی اختیار یادرار مدت زمان درمان بااین ورزش طولانی به نظر می رسد.

تزریق کلاژن

در این روش درمانی بافت کشسان کلاژن به اطراف بنداره خارجی مثانه تزریق می شود و با افزایش حجم آن مانع خروج ادرار در موقعیت های مختلف می شود. در این حالت مقاومت بنداره برای خروج ادرار بیشتر می شود. البته تزریق کلاژن روش دائمی نیست و بعد از 12 تا 15 ماه نیاز به تزریق مجدد کلاژن است.

قرار دادن پساری در مثانه

پساری وسلیه ای است که در مثانه گذاشته می شود و باعث کاهش خروج بدون کنترل ادرار از مثانه می شود. در موقعیت های مختلف می توان از این وسلیه نیز استفاده نمود.

درمان با جراحی

در جراحی که برای درمان بی اختیاری ادرار انجام می شود می کوشند تا مثانه را بالا بکشند و با این دلیل از خروج ناگهانی درار پبشگیری نمایدند. افرادی که تمایل به انجام درمان با جراحی را ندارند می توانند با کمک لیزر برای درمان این مسئله اقدام نمایند.درمان با لیزر درمان کم تهاجم تری است.درباره سیتوسل و رکتوسل بیشر بخوانید.

تغییر سبک زندگی

علاوه بر همه راه کار هایی که گفته شد ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به درمان بی اختیاری ادرار کمک نماید. برای بهبود این مشکل می توانید در فواصل زمانی منظم برای تخلیه ادرار اقدام نمایید. برای مثال هر 2 یا 3 ساعت یکبار و با بهبودی این زمان را بیشتر کرده تا کاملا به بازه زمانی نرمال خود برگردید. کنترل و درمان یبوست نیز بر درمان بسیار موثر است. مصرف مایعات باید به اندازه کافی باشد. مصرف بیش از اندازه مایعات به تشدید بی اختیاری ادرار کمک می کند و مصرف کم تر آن باعث یبوست می شود که بر بی اختیاری ادرار موثر است.

کاهش وزن و افزایش فعالیت های بدنی نیز در درمان بی ختیاری ادرار موثر است . علاوه بر درمان با رعایت نکات گفته شده می توانید از ایجاد بی اختیاری ادرار نیز پیشگیری نمایید.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مهتاب مرجانی متخصص زنان و زایمان در بخش نظرات سایت بپرسید.

امتیاز ما
دکتر مرجانی

دکتر مهتاب مرجانی در سال ۱۳۶۷ با رتبه ۱۲ کنکور وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی درسال ۱۳۷۶ دوره تخصصی زنان، زایمان و نازایی را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان متخصص زنان، زایمان و نازایی مشغول به کار شد. دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در محضر دکتر عادل شروین فرا گرفت و دوره های هیستروسکوپی، کلپوسکوپی و کربوکسی تراپی را هم به طور تکمیلی گذراند.

دکتر مرجانی عضو کمیته علمی انجمن زنان و مامایی ایران، عضو انجمن سرطانهای زنان، انجمن طب مادر و جنین و انجمن جراحان درون بین ایران است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 7 =

تماس با پزشک